Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Pelėsio apimtose patalpose gyvenantys žmonės dažniau serga depresija

www.lrt.lt | 2015-11-04 08:51:16

Buvimas netoli kenksmingų medžiagų gali rimtai pakenkti sveikatai. Mokslininkai skaičiuoja, kad darbingo amžiaus žmogus namuose vidutiniškai praleidžia 16 valandų per parą. Taigi ar sienas padengęs pelėsis gali sveikatai padaryti žalos?

Higiena
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Pelėsis formuojasi drėgnose ir blogai vėdinamose patalpose. Įkvėptos pelėsio sporos gali sukelti kvėpavimo takų uždegimą, nosies gleivinės pakitimus ir kitus nemalonumus.

Ilgiau būnant patalpose, kuriose yra pelėsio, gali išsivystyti netgi rimtų sveikatos problemų. Tarkime, plaučių funkcijos nepakankamumas, chroniškos kvėpavimo takų ligos – astma, bronchitas ir t. t.

O tie, kurie jau serga panašiomis ligomis, rizikuoja išprovokuoti jų paūmėjimą. Anot Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) turimų duomenų, didelė dalis vaikams išsivystančių kvėpavimo takų ligų atsiranda dėl pelėsio arba drėgno klimato, rašo iflscience.com.

Pelėsis kenkia ne tik fizinei sveikatai. Anot specialistų, pelėsio apimtose patalpose gyvenantys žmonės dažniau serga depresija.

Kas turėtų sunerimti?

Nors su pelėsiu siejama daug ligų (kaip aukščiau išvardintos), mokslininkai suka galvas, kaip šią tai išspręsti. Problemos sprendimas užsitęsė ir todėl, kad kol kas nepavyko apskaičiuoti kenksmingo ir nekenksmingo drėgmės kiekio patalpose.

PSO praneša, kad drėgnesnėse klimato zonose bent 15 proc. namų ūkių susiduria su padidėjusia drėgme patalpų viduje ir bent 5 proc. – su pelėsiu.

Žinoma, kad drėgmė kyla dėl blogo vėdinimo ir šildymo, o tokiomis sąlygomis dažniausiai gyvena mažiau pasiturintys asmenys, ypač trečiojo pasaulio šalyse.

Ar galime ką nors pakeisti?

Kaip jau minėjome, nėra nustatytų drėgmės limitų, tačiau yra metodų, kuriais galite arba atsikratyti pelėsio, arba visai sustabdyti jo plitimą.

Pirmiausiai, reikėtų tinkamai vėdinti patalpas. Ypatingai kambarius, kuriuose drėgmė yra didžiausia (pavyzdžiui, vonia).

Jeigu jau pastebėjote pelėsį, naikinkite ne tik jį, stenkitės kiek įmanoma neutralizuoti drėgmės šaltinį.

Jeigu pelėsio atsirado ant kieto paviršiaus, juos galite nuplauti su muiluotu vandeniu. Jeigu pelėsis vėl atsijaunina, gali tekti įsigyti agresyvių chemikalų, kaip baliklio. Gali tekti išmesti ir daiktus, kuriuose „mėgsta“ veistis pelėsio sporos, antai kilimus ir pan.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: pelėsiai
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Ar visada sportas – sveikata? Kokios rizikos kyla sportuojantiems intensyviau
Intensyviai sportuojančių žmonių organizmas susiduria su neįprastai dideliu fiziniu krūviu, skirtingai nuo tų, kurie tie...
Peršalimas – po žiemos nusilpusio imuniteto padarinys: kaip stiprinti organizmą pavasarį
Nors kalendorinis pavasaris jau įsibėgėjo, orai mus lepina ne visuomet. Prie pavasarinių temperatūrų kontrastų pridėjus...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų