Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Patarimai dirbantiems kompiuteriu: kaip teisingai įsirengti darbo vietą?

Laima Juzulėnienė | Šaltinis: Delfi | 2016-05-25 12:39:08

Tyrimai rodo, jog išsivysčiusiose Vakarų šalyse, tarp jų – ir Lietuvoje, vos 5 proc. žmonių populiacijos gyvena aktyvų gyvenimą, t. y. bent 30 min. per dieną užsiima aktyvia fizine veikla. O likę 95 proc. didžiąją dienos dalį praleidžia statiškose būsenose. Kaip patiems įvertinti savo sveikatos būklę ir kokiu būdu išvengti dėl sėdėjimo prie kompiuterio kylančių problemų, pasakoja Šiaulių universiteto lektorė, sveikatinimo ir sporto centro vyresnioji specialistė Agnė Savenkovienė.

© Fotolia.com

Negalavimų šaltinis – kompiuteris?

Net apie 60 proc. kompiuteriu dirbančių žmonių skundžiasi vienokiais ar kitokiais fiziniais negalavimais ar skausmais. Dažniausi iš jų – maudžiantis, nejudrus sprandas, kaklas, nugara, dėl nuolatinės įtampos kaklo, sprando srityse kamuojantis galvos skausmas, rankų tirpimas. Vieniems žmonėms nuolat gelia sąnarius, kitiems – riešus ar alkūnes.

Kineziterapijos specialistės A. Savenkovienės nuomone, šiuos ir kitus sveikatos sutrikimus sukelia ilgas buvimas statiškoje ar netaisyklingoje kūno padėtyje, netinkama klaviatūros ar kompiuterio pelės, monitoriaus ir kitų darbui reikalingų daiktų vieta ant stalo, t. y. nesilaikymas ergonomikos (šio mokslo tikslas – sukurti žmogui optimalias darbo sąlygas) reikalavimų darbo vietoje.

„Darbas statinėje kūno padėtyje ir dėl to atsiradę laikysenos sutrikimai lemia kaulų-raumenų sistemų pakitimus. Deja, nemalonūs pojūčiai nepraeina tol, kol žmogus nesusirūpina ir nepradeda domėtis, kas vyksta su jo kūnu, ir nesiima veiksmų situacijai pakeisti“, – sakė kineziterapijos specialistė.

Laikyseną galite įsivertinti patys

Suvokti, kad yra problemų, anot Šiaulių universiteto lektorės, padės ir pats kūnas – tereikia į jį įsiklausyti. Jei skausmas pasikartoja arba išvis nepraeina, nuolat kamuoja nuovargis, tikėtina, kad negalavimo priežastis yra netaisyklinga laikysena, kurią būtina skubiai koreguoti.

Pasitikrinti, ar neklystate, padės paprastas pratimas. Reikia atsistoti prie sienos, kulnus atitraukti maždaug 15 cm nuo jos ir atsišlieti kūnu į sieną priglaudžiant klubus, nugarą ir pakaušį. Tada pamatuojamas juosmens linkis, t. y. atstumas nuo liemens iki sienos. Juosmens linkis neturi būti didesnis kaip 5 cm.

„Jeigu yra daugiau, vadinasi, laikysena deformuota. Tokiu atveju padėti gali tik savo judesių ir kūno padėties savikontrolė bei fiziniai pratimai“, – sakė A. Savenkovienė.

Ar tikrai reikia sėdėti tiesiai?

Prieš 20 metų buvome raginami sėdėti tiesia nugara, tačiau dabar tokia padėtis yra kritikuojama. Nugarai patogiau, kai sėdime atsilošę.

„Idealiausias atsilenkimo kampas – 135 laipsniai, tuomet stuburui tenka labai maža apkrova“, – sakė kineziterapijos specialistė.

Ji akcentuoja, kad labai svarbu yra įvertinti ir kėdės aukštį bei porankių padėtį. Sėdint sulenktos kojos ir rankos turi sudaryti statų kampą. Griežtai nerekomenduojama kryžiuoti kojų, nelaikyti kojos ant kojos, nes tokia sėdėsena labiausiai iškraipo kūno padėtį ir kenkia taisyklingai laikysenai.

Kaip dirbti ir likti sveikam?

Nustatykite tinkamą atstumą tarp akių ir kompiuterio monitoriaus. Rekomenduojamas nuotolis – 60–80 cm. Monitorius turi būti akių lygyje – nei aukščiau, nei žemiau, nes antraip papildomai varginamas kaklas.

Atstumas nuo klaviatūros iki kūno turi būti apie 30 cm. Nepatartina klaviatūrą aukštinti, nes tuomet kinta galvos pasvirimo kampas ir įtempiami kaklo raumenys. Tokia klaviatūros padėtis kenkia ir riešų, kurie dirbtinai įtempiami, raumenims. Netaisyklingai laikoma pelė taip pat gali sukelti dešinės rankos riešo ir alkūnės deformaciją.

Na, o pats pavojingiausias judesys jūsų stuburui – lenkimasis su pasisukimu. Paprastai šį judesį atliekame, kai sėdėdami norime paimti daiktą, kuris guli, pavyzdžiui, kur nors šalimais ant grindų. Kad išvengtume nemalonių sudūrimų, patartina darbui reikalingus daiktus, sudėliotus puslankiu, laikyti ant stalo – taip juos pasieksime nesilankstydami iš juosmens.

Šiaulių universiteto lektorė A. Savenkovienė pataria nelaukti, kol pajusite nemalonius simptomus, o kontroliuoti savo laikyseną, kol tai taps natūraliu įgūdžiu, ir profilaktiškai vykdyti šiuos nurodymus:

bent 30 min. per dieną pasivaikščioti gryname ore;

keisti kūno padėtį kas 20–30 min.;

darbe kas 1 valandą daryti 5–10 min. aktyvias pertraukėles;

pasėdėti atsilošus, kai apima nuovargis;

sąžiningai ir sistemingai daryti specialius tempimo pratimus.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų