Sekmadienis, 2025.06.22
Reklama

Pastebėtas ryšys tarp spermos kokybės ir sėklidžių vėžio(2)

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2011-04-22 00:03:13

Dešimtajame  dešimtmetyje Vakarų šalyse  pastebėta nerimą kelianti tendencija:  buvo pradėjęs augti sėklidžių vėžio skaičius. Aštuntajame ir devintajame dešimtmetyje sergamumas sėklidžių vėžiu buvo 8,5 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Dešimtajame dešimtmetyje jis pakilo iki 10 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Jaunesnių vyrų grupėje (15-44 metų) šie skaičiai buvo 16 /100 tūkst.  devintajame dešimtmetyje ir 19/100 tūkst. dešimtajame dešimtmetyje. Pastaruoju metu šie skaičiai nekito.

Manoma, kad viena pagrindinių padidėjusio sėklidžių vėžio skaičiaus priežasčių buvo ta, kad daugiau vyrų buvo pagimdyti vyresnio amžiaus moterų,  taip pat pasikeitę aplinkos faktoriai, sąlygoti industrinių pokyčių.

Daugybę metų Suomijoje buvo fiksuojamas gerokai mažesnis sėklidžių vėžio atvejų skaičius nei kitose Vakarų šalyse. Kai kurie autoriai mano, kad tai buvo todėl, kad su industrija susijusi aplinkos tarša Suomiją pasiekė vėliau.

Tačiau pastaruoju metu pasirodė pranešimų, kad Suomijoje pradėjo daugėti sėklidžių vėžio atvejų.

Mėgindami paaiškinti ankstesnių dešimtmečių mažą sergamumą sėklidžių vėžiu  mokslininkai tyrinėjo suomių vyrų spermą ir nustatė, kad jos spermatozoidų skaičius buvo didesnis nei vyrų, gyvenančių kitose Skandinavijos šalyse. Taip pat sėklidžių vėžio skaičius Suomijoje buvo gerokai mažesnis nei kitose Skandinavijos šalyse. Suomių mokslininkų grupės, vadovaujamos N. Jorgenson,  tyrinėjimų medžiaga skelbiama naujausiame leidinio “International Journal of Andrology”  numeryje.

Padaugėjus sėklidžių vėžio atvejų Suomijoje, nutarta vėl ištirti suomių vyrų spermą.

Tyrinėtojai tyrė tris vyrų grupes. Pirmosios grupės vyrai buvo gimę 1979-1981 metais, antrosios -  1982-1983 metais ir trečiosios – 1987 metais.  Spermatozoidų kiekis atitinkamai šiose grupėse buvo 227 milijonai, 202 milijonai ir 165 milijonai. Bendras morfologiškai normalių spermatozoidų kiekis atitinkamai buvo: 18 milijonų, 15 milijonų  ir   11 milijonų.

Tyrimo autoriai mano, kad yra aiškus ryšys tarp pablogėjusios spermos kokybės ir išaugusio sėklidžių skaičiaus. Jų manymu, tai lemia aplinkos užterštumas. Autoriai mano, kad būtina išsiaiškinti konkrečius aplinkos faktorius, sąlygojančius sėklidžių vėžio skaičiaus padidėjimą.

Klaipėdos universitetinės ligoninės gydytojo urologo dr. Mindaugo Danilevičiaus pateiktais duomenimis,  prieš keletą metų  Lietuvoje atlikta spermos kokybės studija parodė, jog lietuvių spermos kokybė gera arba geresnė nei kitų tautų vyrų sperma.

“Visa tai lemia daugelis faktorių,  tarp kurių tiek genetiniai, tiek aplinkos veiksniai vaidina gana svarbų vaidmenį. Spermos kokybę gali bloginti aplinkos temperatūra, antsvoris, paprasčiausias  karščiavimas dėl ligos, pirtis, sauna ar netgi šildomos sėdynės automobilyje”, - sakė jis.

Gydytojo urologo nuomone, ryšys tarp spermos kokybės ir sėklidžių vėžio neabejotinai egzistuoja. Kuo prastesnė spermos kokybė - tuo didesnė tikimybė  susirgti  sėklidžių vėžiu.

Sėklidžių vėžį gali predisponuoti tokie faktoriai, kaip amžius, rasė, nenusileidusi ir neišsivysčiusi sėklidė, šeimyninė anamnezė – kas nors giminėje yra sirgęs šia onkologine liga.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Liga, keičianti gyvenimą: apie šoninę amiotrofinę sklerozę ir visapusišką pagalbą pacientui
Šoninė amiotrofinė sklerozė (ŠAS) – reta, tačiau viena sunkiausių neurodegeneracinių ligų, kuri paveikia motoriniu...
Jonines švęskite saugiai: ką alkoholis daro kūnui ir protui?
Statistika rodo, jog vasarą alkoholinių gėrimų vartojimas ženkliai ūgteli, o didysis pikas stebimas paskutinėmis birželi...
Laimo liga: nediagnozavus laiku, pasekmių gali likti visam gyvenimui
Kasmet Lietuvoje fiksuojamas vis didesnis Laimo ligos atvejų skaičius – nuo beveik 3 tūkstančių susirgimų 2023-iai...
Siūloma suteikti daugiau teisių slaugytojų padėjėjams
Vyriausybė pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) parengtiems įstatymų pakeitimams, kuriais siekiama gerinti slau...
Kai nosis ima kraujuoti: neignoruokite signalo, kuris gali išgelbėti gyvybę
Daugeliui kraujas iš nosies – tik nepatogus, bet laikinas reiškinys. Dažnai pasitaikantis žiemą, kai oras sausas,...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų