Turbūt nedaugelis žino, kad raudona tulpė su baltais apvadais yra tarptautinis sergančiųjų Parkinsono liga solidarumo simbolis, o balandžio 11-oji – Pasaulinė sergančiųjų šia liga diena. 1817 m. britų gydytojas Jamesas Parkinsonas pirmasis išsamiai aprašė kai kuriems pacientams būdingą ramybės ir pozos drebėjimą, sukaustymą, sulėtėjimą, o antrojoje 19 a. pusėje garsus prancūzų neurologas ir psichiatras Jeanas Martinas Charcot šiai ligai suteikė Parkinsono ligos pavadinimą.
Šiandien Parkinsono liga – viena iš dažniausių degeneracinių nervų sistemos ligų, kuria pasaulyje serga daugiau kaip 10 mln. žmonių. Ji labiau būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, taigi apskritai ja serga apie 1 proc. vyresnių nei 60 metų amžiaus gyventojų. Deja, sergamumas Parkinsono liga nuolat didėja, o ja serga taip pat vis daugiau ir jaunų žmonių.
Kodėl sergančiųjų Parkinsono liga solodarumo simboliu pasirinkta minėta tulpė? Prieš 25-erius metus Nyderlandų sodininkas, sergantis Parkinsono liga, J. W. S. Van der Wereldas išvedė naujos veislės raudoną tulpę, baltais apvadais, kurią pavadino „Daktaras Džeimsas Parkinsonas“, taip pagerbdamas minėtą anglų gydytoją. O 2005 metais minint Pasaulinę Parkinsono liga sergančiųjų dieną Liuksemburge, ši gėlė buvo patvirtinta kaip tarptautinis Parkinsono ligos simbolis.
Plačiau apie šią ligą paprašėme papasakoti Lietuvos Parkinsono ligos draugijos pirmininkę medicinos mokslų daktarę neurologę Vainetą Valeikienę ir savo patirtimi pasidalinti Parkinsono ligą susirgusį jauname amžiuje Algimantą (vardas pakeistas).
Gerbiama gydytoja, paprastai paaiškinkite, kas gi ta Parkinsono liga ir kokie jos simptomai?
V. Valeikienė. Parikinsono liga – viena iš neurodegeneracinių ligų, atsirandanti dėl dopamino (tam tikro natūraliai organizmo gaminamo cheminio junginio) apykaitos sutrikimo galvos smegenyse. Ligos metu sutrinka ne vien dopamino apykaita, bet ir kitų neuromediatorių (organizme susidarančių cheminių junginių, pernešančių nervinius impulsus tarp nervinių ląstelių), todėl be klasikinių ligos požymių – drebėjimo, judesių sulėtėjimo, sukaustymo, koordinacijos sutrikimo, neretai žmogus patiria ir depresijos simptomų, kurie kartais pasirodo gerokai anksčiau, nei kiti klasikiniai Parkinsono ligos simptomai.
Kalbant apie klasikinius ligos simptomus, pagrindinis iš jų - judesių sulėtėjimas, taip pat – drebėjimas, kuris labiau pasireiškia ramybės būsenoje, ir sukaustymas, pusiausvyros nestabilumas. Liga visada prasideda vienos kūno pusės pakenkimu, o progresuodama ji pažeidžia ir kitą. Neretai ligos pradžioje jau pastebima pakitusi laikysena, eisena, o jei liga prasideda dešiniosios kūno pusės pakenkimu, pradeda keistis ir rašysena, mažėja, smulkėja raidės.
Liga labiau pastebima, jeigu pirmieji simptomai yra drebėjimas, tai yra tarsi stigma, kuri ir aplinkiniams lengviau krenta į akis, todėl tokie pacientai gan greitai kreipiasi į gydytojus specialistus. Tačiau jei ligos pradžioje vyrauja sukaustymas, keičiasi eisena, tampa sunkiau rašyti, šie simptomai, ypač kalbant apie vyresnio amžiaus pacientus, gali būti vertinami kaip senatviniai, todėl pasitaiko atvejų, kad Parkinsono liga diagnozuojama tik po kelerių metų. Tad jei pakito eisena, sulėtėjo judesiai, sąnariuose prasidėjo skausmai, taip pat pasikeitė laikysena, tokį pacientą turi būtinai apžiūrėti gydytojas neurologas arba ir Parkinsono ligos specialistas.
Beje, kalbant apie rankų drebėjimą, kai kurie pacientai dėl to labai išgyvena, jie mano, kad kiti labai greitai pastebi šį simptomą, Bet vien rankų, galvos drebėjimas dar nereiškia, jog tai – būtinai Parkinsono liga. Visada reikia pagalvoti ir apie kitas galimas ligas. Dažna rankų drebėjimo priežastis yra tiesiog savaiminis drebėjimas.
Ar Parkinsono liga dažniau serga vyrai, ar moterys? Kokioje amžiaus grupėje ji pasitaiko dažniausiai?
Mokslinės literatūros duomenimis, vyrai Parkinsono liga serga dažniau. Dažniausiai susergama šeštajame–septintame gyvenimo dešimtmetyje, bet pastebima ir Parkinsono ligos jaunėjimo tendencija. Gydytojų specialistų jau nestebina ir trisdešimtmečiai, sergantys šia liga.
Kiek užregistruota žmonių, sergančių Parkinsono liga, Lietuvoje? Kokios jos tendencijos?
V. Valeikienė. Lietuvoje Parkinsono liga serga per 12 000 žmonių. Per pastarąjį dešimtmetį pastebima tendencija, kad kasmet vis daugiau diagnozuojama ja sergančiųjų. Galbūt tai galima sieti ir su geresne diagnostika, juk Parkinsono ligos konsultaciniu kabinetų tikrai yra nemažai, todėl pacientams prieinama specializuota pagalba. Tačiau iš tiesų Parkinsono ligos atvejų daugėja. Kaip minėjau, vis dažniau ši liga diagnozuojama jaunesniems pacientams. Kodėl ji jaunėja? Į šį klausimą sudėtinga atsakyti. Bet iš tiesų kasmet nustatome nemažai ligos atvejų tik vos 40 metų slenkstį perkopusiems, o taip pat ji pasitaiko ir 30-mečiams.
Gerbiamas Algimantai, esate vienas tų, kurie Parkinsono liga susirgo jauname amžiuje. Kiek Jums tada buvo metų ir kiek laiko jau sergate? Kokie buvo pirmieji ligos simptomai?
Algimantas. Pagal sergamumo Parkinsono liga Lietuvoje statistiką, tik apie 120 iš maždaug 11,5 tūkst. sergančiųjų neturi 50 metų. Esu vienas iš tų 120-ties. Man liga buvo diagnozuota prieš keletą metų, tuomet buvau tik perkopęs 40. Tačiau Parkinsono ligos diagnozė man nebuvo nustatyta iš karto. Iki tol turėjo praeiti keletas skaudžių ieškojimų metų. Teko išgirsti daugybę diagnozių, pirkti įvairius vaistus „gydymui“, atlikti įvairius tyrimus. Kas buvo skaudžiausia? Tai, jog buvau siunčiamas pas psichiatrus, psichoterapeutus. Kai kurie gydytojai visus mano nusiskundimus, per dieną atsirandančius eisenos pakitimus, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimus priskyrė psichosomatiniam susirgimui. Nežinau, ar dėl to, kad mano ligos eiga buvo netradicinė, ar tiesiog dėl per jauno mano amžiaus, Parkinsono liga man nebuvo diagnozuota anksčiau. Todėl per tuos paieškų metus liga progresavo, jos diagnozavimo metu jau buvo nustatyti abipusiai pakitimai smegenyse.
Tačiau per vėlai diagnozuota liga yra viena problema, o klaidinga diagnozė – kita. Pastaraisiais metais teko sutikti tikrai ne vieną žmogų, kuriam po kelerių metų ar ilgiau taikyto gydymo dėl Parkinsono ligos galiausiai buvo pasakyta, kad jis ja neserga. Taigi tokiais atvejais gydymas nutraukiamas ar, esant kitai ligai, keičiamas. O kas atsako už tai, kiek žalos vaistai padarė žmogui (šalutinio poveikio sąrašas netrumpas, ir vienu metu gydymui skiriamas ne vienas medikamentas)?
Gerbiama gydytoja, kaip gi diagnozuojama Parkinsono liga? Ar tai sudėtinga?
V. Valeikienė. Parkinsono ligos diagnozė yra klinikinė, paremta paciento nusiskundimais ir klinikiniu ištyrimu. Tyrimai atliekami tik norint atmesti kitas ligas.
Algimantai, kaip pasikeitė Jūsų gyvenimas susirgus? Ar patyrėte ne tik fizinių sunkumų, bet ir psichologinių problemų?
Ligos diagnozės ieškojimo laikotarpiu kasdienis mano gyvenimas buvo smarkiai apribotas. Po darbo dienos, kai vos galėdavau paeiti, norėjosi vien poilsio, o vidinis diskomfortas dėl pusiausvyros sutrikimo ir nestabilumo vertė atsisakyti eiti į renginius ar viešumą.
Tačiau pagaliau sužinojus diagnozę ir pradėjus gauti medikamentinį gydymą (skirtą Parkinsono ligos simptomams slopinti), mano gyvenimo kokybė pasikeitė. Žinoma, ji pagerėjo. Bet psichologinis barjeras liko neperkoptas - nėra lengva pasakyti artimiesiems, draugams, pažįstamiems, kad sergi Parkinsono liga, kai esi jaunas, nes tai – viena iš senatvinių ligų.
Vadinasi, Lietuvos visuomenėje žmonės, sergantys Parkinsono liga, ypač jaunesni, yra stigmatizuojami, atstumiami. Galbūt dažnai taip yra dėl nepakankamo žinojimo apie šią ligą?
Algimantas. Jauni žmonės, sergantys Parkinsono liga, iš tiesų bijo viešumo. Kol vaistais galima kontroliuoti ligą ir jos simptomus, tol žmogus dirba, gyvena kasdienį gyvenimą ir... ją slepia. Tai nestebina. Pavyzdžiui, tarp Lietuvos Parkinsono ligos draugijos narių žmonių iki 50 metų yra vos keletas. O kur likęs šimtas? Bet ar galima tikėtis jų drąsos ir atvirumo, kai visuomenei trūksta tolerancijos ir supratingumo, kai po straipsniu apie sergantįjį Parkinsono liga perskaitai komentarą „ta liga nuo alkoholio“, kai trūksta pagarbos net senjorams, sergantiems ja?
V. Valeikienė. Mūsų visuomenei, atrodytų, žinių apie Parkinsono ligą pakanka, bet galbūt kartais trūksta tolerancijos sergančiajam. Jeigu liga progresuoja lėtai, žmogus ja suserga būdamas darbingo amžiaus, jis dar ilgą laiką ir galėtų išlikti darbingas. Bet neretai susiduriame su sergančiojo išsakytu būgštavimu, kad darbdavys, sužinojęs, jog jis serga lėtine liga, ko gero, tokio darbuotojo atsisakys. Taigi sergantieji Parkinsono liga neretai stengiasi tai nuslėpti. Net ir ligoninėje, jei sergančiajam Parkinsono liga būdingas tremoras (drebėjimas), jis jaučiasi stigmatizuotas, nors to tikrai neturėtų būti. Todėl labai noriu visus sergančiuosius pakviesti įsitraukti ir į Lietuvos Parkinsono ligos draugijos gretas, kad jie suprastų, jog šiame ligos kelyje yra ne vieni.
Algimantas. Lietuvos Parkinsono ligos draugija vykdo ir švietėjišką misiją – suteikia daug informacijos apie Parkinsono ligos gydymą. Apie draugijos veiklas galima sužinoti jos tinklalapyje www.parkinsonas.org. Bandant pasiekti dar platesnę auditoriją yra sukurtas Lietuvos Parkinsono ligos draugijos puslapis facebook'e, kur pateikiama informacija ir apie ligą, ir apie naujienas susijusias su liga, gydymu, patarimai, sergančių žmonių istorijos, įvairi kita aktuali informacija tiek sergantiesiems, tiek ir jų artimiesiems ar tiesiog įdomi, linksma informacija, priminimai apie vyksiančius renginius įvairiuose Lietuvos miestuose. Gera nuotaika, geros emocijos ir įspūdžiai labai svarbūs sergančiajam Parkinsono liga. Savo facebook‘o paskyras jau turi susikūrę ir Lietuvos Parkinsono ligos draugijos skyriai regionuose - Šiauliuose, Jurbarke, Vilniuje. Visų regionų skyriai buria sergančiuosius, jų šeimų narius, organizuoja susitikimus su gydytojais, savo renginius.
Vėl grįžkime prie pačios ligos. Kas gi ją sukelia ir kokie jos rizikos veiksniai?
V. Valeikienė. Vienareikšmiškai atsakyti, kas sukelia Parlkinsono ligą, neįmanoma, nes vienos priežasties čia nėra. Tai – veiksnių visuma, sąlygojanti neurogedeneracinius susirgimus. Įtakos Parkinsono ligos atsiradimui gali turėti herbicidai, pesticidai, kurie yra naudojami žemės ūkyje ir turi ilgalaikį neurotoksinį poveikį. Taip pat patirtos daugybinės galvos traumos.
Kaip Parkinsono liga gydoma? Ar vyksta pažanga šioje srityje? Gal galite pasidžiaugti kokiomis naujovėmis?
V. Valeikienė. Liga gydoma medikamentais, tačiau išsėmus medikamentinio gydymo galimybes ar greitai progresuojant ligai, atsiradus komplikacijoms, yra ir chirurginio gydymo galimybė. Galima pasidžiaugti, kad chirurginis Parkinsono ligos gydymas bei smegenų stimuliacija yra prieinami ir Lietuvoje. Tačiau, kad ir kaip norėtume šią ligą išgydyti, deja, kol kas mokslas šiuo metu to pasiūlyti dar negali. Pasaulyje taikoma ir kamieninių ląstelių terapija, tačiau jos efektas taip pat nėra ilgalaikis. Naujų medikamentų, kurie galėtų stabdyti ligos progresavimą, deja, nors ir labai to laukia pacientai, nėra. Tačiau yra vaistai, kurie, kaip byloja klinikiniai tyrimai, gali lėtinti ligos progresavimą, todėl svarbu pradėti gydymą kaip galima anksčiau.
Kokios galimo prognozės žmogui, susirgusiam Parkinsono liga?
V. Valeikienė. Liga yra lėtinė ir progresuojanti, bet kiekvienam ligoniui ji individuali. Taigi, vieni žmonės, susirgę šia liga, dar ilgą laiką išlieka darbingi, kitiems liga progresuoja greičiau, simptomai smarkiai mažina darbingumą. Ligos gydymas, ypač pažengusios, yra savotiškas menas, todėl tokie pacientai reguliariai turėtų būti konsultuojami Parkinsono ligos specialistų, kurie ir koreguotų gydymą.
Algimantai, kokia iš tiesų reali sergančiųjų Parkinsono liga situacija Lietuvoje kalbant tiek apie medicininę, tiek apie socialinę pagalbą? Ar prieinamas moderniausias gydymas, vaistai, reabilitacija? Ko iš tiesų labiausiai trūksta, ką reikėtų keisti iš esmės ar tiesiog įgyvendinti, papildyti, kad Parkinsono liga sergantys žmonės galėtų geriau jaustis?
Sergančiajam Parkinsono liga nepakanka tik vaistų ir bendravimo, renginių. Yra būtina ir medicininė reabilitacija, padedanti sustiprėti, vėl atgauti jėgas. Nors dauguma sergančiųjų mankštinasi savarankiškai, bet bent kartais reikalinga ir kineziterapeutų pagalba, kad jie pakoreguotų, papildytų atliekamų pratimų kompleksą. Reikia ergoterapijos, masažų ir raumenis atpalaiduojančių vandens procedūrų. Tenka girdėti, kad vyresnio amžiaus sergantieji labai sunkiai gauna medicininę reabilitaciją, nors dažniausiai visai negauna. Labai gaila, kad nepagalvojama skiriant ambulatorinę reabilitaciją, kai po procedūrų ligonis dar turi grįžti į namus (retas kuris gyvena šalia reabilitaciją teikiančios įstaigos). Tokia reabilitacija netenka savo efektyvumo – dar pakeliui į namus atsipalaidavusį kūną vėl užvaldo sustingimas. O susimokėti už vietą (lovą ir maitinimą) sanatorijoje, išgali retas.
Mes, sergantieji Parkinsono liga, suprantame, kad ji nėra „mirtina”, ir mums sveikatos apsaugos sistema negali skirti ypatingo dėmesio. Esame dėkingi už kompensuojamus vaistus ir Valstybinės ligonių kasos dengiamas giluminės smegenų stimuliacijos operacijų išlaidas. Tačiau Parkinsono liga vis dar nėra išgydoma, nors ne vienam sergančiajam po apsilankymo Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyboje (NDNT) gali taip pasirodyti, kai padidinamas darbingumo ar sumažinamas neįgalumo procentas. Iš tiesų stebina, kai NDNT, nustačiusi naujus vertinimo kriterijus (nuo 2014 m. liepos 1 d.), perskaičiuoja procentus ir taip prieštarauja savo ankstesniems sprendimams nepagydomų ligų atžvilgiu. Net ir kartais pasitaikantys „pagerėjimai“ Parkinsono ligos pacientams yra laikini, jie gali greitai virsti būklės pablogėjimu trumpesniam ar ilgesniam laikui.
Lietuvos Parkinsono ligos draugijos facebook‘o paskyroje yra tokie britų aktorės Helen Mirren žodžiai: „Parkinsonas - lėtas, bet neišvengiamas procesas. Kasdienybė su juo yra sunki. Sergantieji šia liga niekada tiksliai negali atsakyti 'Ar aš galėsiu, ar negalėsiu šiandien tai atlikti?‘ Niekas negali atsakyti į mano klausimą, kada aš susirgau ir dėl ko.“
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Retų ligų koordinacinis centras ir LSMU Neurologijos klin
Kas antras Lietuvos gyventojas miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Dauguma jų, deja, palieka š
2016 m. vasario 26 d. 12 val. Vilniuje, “Karolinos” viešbutyje, Didžiojoje konferencijų salėje,
Balandžio 2 d. pasauliui minint Tarptautinę Autizmo dieną, asociacija „Kitoks vaikas” organizuoja mokslinę &
Kviečiame dalyvauti Raumenų ir skeleto ultragarsinės diagnostikos draugijos, LSMU, LSMUL Radiologijos klinikos organizuo
Kviečiame į Vilniaus universiteto bei Lietuvos patologų draugijos organizuojamą konferenciją „Ribos ir &scaron
Pasaulinė medicinos technologijų industrija šiandien verta apytikriai 340 milijardų JAV dolerių. Europos Sąjunga
Kviečiame dalyvauti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Psichiatrijos klinikos ir Lietuvos b
Kviečiame į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Akušerijos i
Besidominčius sveikos gyvensenos skatinimo ir rizikos veiksnių korekcijos galimybėmis, maloniai kviečiame registruo
Ann Wigmore fondas pristato antrąją Gyvensenos medicinos konferenciją, kuri vyks 2016 m. kovo 18 d. Kauno klinikose ir k
Kovo 19 d. nuo 20 val. 30 min. vietos laiku milijonai žmonių visame pasaulyje prisijungs prie pilietinės iniciatyvos &bd
Ann Wigmore fondas pristato antrąją Gyvensenos medicinos konferenciją, kuri vyks 2016 m. kovo 18 d. Kauno klinikose ir k
Kviečiame į LSMU, LSMUL Endokrinologijos klinikos, Endokrinologijos instituto, Lietuvos endokrinologų draugijos bei Kaun
Kviečiame dalyvauti Lietuvos ultragarso asociacijos organizuojamoje tarptautinėje mokslinėje - praktinėje konferencijoje
Kviečiame į Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos organizuojamą tarptautinę mok
Gerbiami medikai, Jūs gydote ne tik kūnus, bet ir sielas. Talentas duodamas tam, kad pasaulį užpildytų gėrio ir grožio &
Kviečiame dalyvauti Lietuvos kontraceptologijos draugijos, LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos, LSMU Endokr
Kviečiame į Vilniaus universiteto, Lietuvos transplantologų asociacijos, Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantac
Kviečiame dalyvauti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto ir Lietuvos pulmonologų draugijos organizuojamame Treč
Kaip nacionalinėje sveikatos apsaugos sistemoje išgyvendinti korupciją, sustabdyti jaunų gydytojų emigraciją ir a
Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos I aukšte balandžio 8 d. 9.30 val. bus atidengtos at
Mes visi žinome kaip svarbu sveikai maitintis, sportuoti, rūpintis savo kūnu. Deja, dažniausiai, nors visa tai ir žinome
Kviečiame dalyvauti Lietuvos ultragarso asociacijos organizuojamuose mokymuose „Ultragarsu kontroliuojamos skydlia
Kviečiame dalyvauti Lietuvos ultragarso asociacijos organizuojamuose mokymuose "Ūmių būklių ultragarsinė diagnostik
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras, siekdamas pagelbėti šeimoms, auginančioms neįgalius vaikučius, organizuoja
Asociacija „Demetra“ gegužės 14-ąją prie Baltojo tilto Vilniuje nemokamai ir anonimiškai tirs dėl ŽIV
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Elgesio medicinos institutas kviečia dalyvauti 10-ajame sveikatinimo renginyje
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
„Neleisk, kad tymai sugriautų tavo planus. Junkis prie akcijos ir tu“, - skelbia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS c
Kviečiame į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto medicinos akademijos Onkologijos instituto, Onkologijos ir hematologi
Balandžio mėnesį startavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuojamas atvirų paskaitų ciklas apie emocinę sveikat
Visuomenėje yra įprasta manyti, kad sveikata yra gera savijauta, kai niekuo nesergame ir nesiskundžiame, valgome sveiką
Balandžio mėnesį startavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuojamas atvirų paskaitų ciklas apie emocinę sveikat
Onkohematologinius ligonius vienijanti bendrija „Kraujas“ gegužės mėnesį jau ketvirtą kartą kviečia minėti K
Balandžio mėnesį startavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuojamas atvirų paskaitų ciklas apie emocinę sveikat
Bėgimas – viena iš populiariausių sporto šakų visame pasaulyje, kuria gali užsiimti visi norintys. T
Bėgimas – viena iš populiariausių sporto šakų visame pasaulyje, kuria gali užsiimti visi norintys. T
Bėgimas – viena iš populiariausių sporto šakų visame pasaulyje, kuria gali užsiimti visi norintys. T
Birželio 1 d. 14 val. Šiauliuose, Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74), prasideda 2-oji jungtinė LSMU Kardiol
Liepos 13 d. Kauno Pažaislio vienuolyno prieigose įsikūręs svetingumo kompleksas „Monte Pacis“ antrus metus
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt
Lietuvos ultragarso asociacija kviečia dalyvauti tarptautinėje mokslinėje - praktinėje konferencijoje “Ultragarsin
Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje (M.K. Čiurlionio g. 12) liepos 15 d. nuo 11.00 val. vyks
VšĮ Ligos paliestųjų psichologinės pagalbos centras kartu su Kauno klinikomis vykdo projektą „Psichinės sve
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į &b
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Lietuvos širdies asociacija ir Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centras rugs
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g
Visuomenės sveikatos specialistai akcentuoja, jog kraujotakos sistemos ligas daužniausiai sukelia rizikos veiksniai, kur
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į &b
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į &b
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Atviros psichiatrijos mėnuo – tai laikotarpis tarp dviejų svarbių psichikos sveikatai tarptautinių dienų – P
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Lietuvos dailininkų sąjunga ir Nacionalinis kraujo centras kviečia dalyvauti socialiniame-meniniame projekte „pral
Lietuvos dailininkų sąjunga ir Nacionalinis kraujo centras kviečia dalyvauti socialiniame-meniniame projekte „pral
Lietuvos dailininkų sąjunga ir Nacionalinis kraujo centras kviečia dalyvauti socialiniame-meniniame projekte „pral
Gruodis – tai laikotarpis, kai norisi kuo daugiau padaryti dėl savo artimųjų, tačiau neturėtumėte pamiršti
Atviros psichiatrijos mėnuo – tai laikotarpis tarp dviejų svarbių psichikos sveikatai tarptautinių dienų – P
Visuomenės sveikatos specialistai akcentuoja, jog kraujotakos sistemos ligas daužniausiai sukelia rizikos veiksniai, kur
Visuomenės sveikatos specialistai akcentuoja, jog kraujotakos sistemos ligas daužniausiai sukelia rizikos veiksniai, kur
Kviečiame dalyvauti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Infekcinių ligų klinikos ir Lietuvos infektologų draugijos or
Kviečiame dalyvauti Lietuvos pulmonologų draugijos organizuojamuose mokymuose “Bronchinės astmos diagnostikos ir g
Spalio 8-ąją bus minima Organų donorystės diena ir šiai dienai paminėti pirmą kartą Lietuvoje organizuojama sutik
„Aš bėgu už organų donorystę“ – toks užrašas puoš kiekvieno bėgiko, dalyvausianči
Kviečiame dalyvauti Lietuvos pulmonologų draugijos organizuojamuose mokymuose “Bronchinės astmos diagnostikos ir g
Nustatyta, kad penkių mėnesių žmogaus vaisius jau skiria aplinkos garsus. Mamos balsas, širdies plakimas, kvėpavi
Spalio 29-oji – Pasaulinė žvynelinės diena. Jos paskelbimo iniciatorius yra Tarptautinė žvynelinės draugijų federa
41 diena, 1300 kilometrų ir daugiau kaip 20 tūkst. eurų vėžiu sergantiems vaikams. Toks yra „1000 km Širdie
Spalio 26 d. 18 val. Salotų bare “Mano guru” (Vilniaus g. 22/1, Vilnius) vyks dailininko Simo Skrabulio darb
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ organizuoja ir kviečia onkologinės ligos patirtį turinčius žmon
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ organizuoja ir kviečia onkologinės ligos patirtį turinčius žmon
Lietuvos asociacija „Gyvastis“ spalio 25-ąją, antradienį, jau trečią kartą inicijuoja akciją, skirtą spalio
Lietuvos asociacija „Gyvastis“ 2016 metų spalio 25-ąją, antradienį, organizuoja Padėkos renginį, skirtą padė
Atėjus rudens sezonui dažnas žmogus mini rudeninę depresiją, mintyse turėdamas prislėgtumo jausmą, kuris aplanko tamsesn
Nustatyta, kad penkių mėnesių žmogaus vaisius jau skiria aplinkos garsus. Mamos balsas, širdies plakimas, kvėpavi
Nustatyta, kad penkių mėnesių žmogaus vaisius jau skiria aplinkos garsus. Mamos balsas, širdies plakimas, kvėpavi
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia darbingo amžiaus žmones paminėti Europos sveikos mitybos dieną kartu. Lapkr
Kviečiame dalyvauti mokslinėje – praktinėje konferencijoje „Pulmonologijos naujienos“, kuri vyks 2016
Poilsio ir sveikatingumo komplekso „Atostogų parkas“ konferencijų salėje „Palanga“ (Venecijos ak
Poilsio ir sveikatingumo komplekso „Atostogų parkas“ konferencijų salėje „Palanga“ (Venecijos ak
Kviečiame dalyvauti mokymuose „Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos aktualijos“, kurie vyks š. m. gruod
Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos korpuso (V. Kudirkos g. 99C) didžiojoje salėje gruodžio 9 d. 10.00 va
Gruodis – tai laikotarpis, kai norisi kuo daugiau padaryti dėl savo artimųjų, tačiau neturėtumėte pamiršti
Niekas nesiginčys – geros sveikatos siekia kiekvienas. Todėl Antakalnio poliklinika kviečia į nemokamą paskaitą ap
Kviečiame į mokslinę konferenciją „Naujas ir moksliškai pagrįstas požiūris į kasdienę klinikinę praktiką ak
Kiekvienų metų sausio 1-ąjądieną visi pasaulio "ruoniai" rengia simbolinį susitikimą vandenyje. Kiekvienas ats
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į TĖ
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į TĖ
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į TĖ
Galingiausias jaunųjų gydytojų renginys grįžta:šių metų vasario 3-5 dienomis Birštone vyks įspūdingas jaun
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas
Lietuvos intensyviosios kardiologijos ir skubiosios medicinos asociacija organizuoja tarptautinę mokslinę praktinę konfe
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas
2017 m. vasario 24–26 dienomis Aukštaičių g. 51, Kaune vyks 9-oji sveikatingumo, sveikos gyvensenos ir medi
Maloniai kviečiame dalyvauti Tarptautinei retų ligų dienai skirtoje konferencijoje „Mokslo pažanga – viltis
Lietuvos infektologų draugija, Lietuvos klinikinės toksikologijos draugija, Sveikatos apsaugos ministerijos ESSC apsinuo
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Širdies nepakankamumas – plačiai paplitęs ir brangiai kainuojantis susirgimas, reiškiantis didžiulę
Balandžio 21 d. vyks kasmetinė, jau VII organizacinės psichologijos konferencija „Psichologas organizacijoje. Kuo
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį
Apie ką pirmiausia pagalvojate išgirdę žodį „priklausomybė“?Kokia yra riba tarp įpročių, eksperimenta
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį
Gegužės 31 d. 16.00 val. Šv. Pranciškaus onkologijos centre (Savanorių g. 4, Klaipėda) vyks projekto ir kn
Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai drauge su UAB „Vakarų pramogos“, BĮ „Klaipėdo
Šia liga susirgti gali 1 iš 5 vyresnių nei 40 metų amžiaus žmonių. Pasaulyje nuo jos kenčia maždaug 26 mil
Tik 14 proc. europiečių laikosi saulės apsaugos patarimų, nors 91 proc. žino apie gresiantį pavojų. Pristatoma sąm
Šia liga susirgti gali 1 iš 5 vyresnių nei 40 metų amžiaus žmonių. Pasaulyje nuo jos kenčia maždaug 26 mil
Šia liga susirgti gali 1 iš 5 vyresnių nei 40 metų amžiaus žmonių. Pasaulyje nuo jos kenčia maždaug 26 mil
Daugelio kauniečių jau puikiai atpažįstamas ir laukiamas nemokamų treniruočių projektas „Judėk sveikai“ nusp
Gegužės 21 dieną Klaipėdoje startuos tradicinis jubiliejinis – šiemet dešimtasis – Vilties bėg
Aktyvus gyvenimo būdas, sveika mityba, poilsis – geros fizinės sveikatos receptą žino kiekvienas. Tačiau Lietuvoje
Nacionalinio vėžio instituto Didžiojoje salėje birželio 7 d. 14 val. Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kostiumo dizaino k
2017 m. birželio mėn. 7-10 d. Vilniuje vyks 14-asis Europos vaikų ir paauglių ginekologijos kongresas EURAPAG 2017.
Trečiadienį, birželio 14 d., 17:30 val. Klaipėdos prekybos centre „Akropolis“ bus iškilmingai atidaro
Kviečiame trims dienoms pabėgti nuo miesto šurmulio ir pailsėti, atgauti jėgas, pasikrauti teigiamos energijos la
Šv. Pranciškaus onkologijos centras (Savanorių g. 4, Klaipėda) 2017 m. birželio 26 d., 13.00 val., pirmadi
Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g
Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g
Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g
Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g
Rugsėjo mėnesį visame pasaulyje yra minimos piktybinių kraujo ligų žinomumo dienos, kurių tikslas – kuo plačiau sk
Rugsėjo 2 d. 13 valandą Savicko sporto klube („SEB arena, II aukštas) vyks seminaras „Kaip fizinis ak
Rugsėjo 13 d., trečiadienį, 16 val. Lietuvos medicinos bibliotekoje (Kaštonų g. 7, Vilnius) atidaroma paroda &bdq
Keblios situacijos, stresas ir kiti kasdienę rutiną temdantys rūpesčiai – ne priežastis pulti į neviltį. Kiekvienu
Trečiasis Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) forumas TransForm - jau spalio 13 - 15 d.! Čia nuoširdžia
„Gyvenimas sulėtėja, tarsi sapne“. „Eiti negali, bėgti negali, valgyti negali“. „Sėdi ir l
Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuras prisijungdamas prie Europos judriosios savaitės iniciatyvos kviečia į nemoka
Minėdamas Pasaulinę širdies dieną Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia visus panevėž
Lietuvos emocinės paramos tarnybų asociacija (LEPTA) yra nevyriausybinė organizacija, vienijanti Lietuvoje veikiančias t
Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos rengiamas Atviros psichiatrijos mėnuo miesto gyventojus kv
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus vyresnio amžiaus žmones kartu paminėti Tarptautinę pagyvenusių žmonių
„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut
„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut
„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut
„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut
Lietuvos asociacija „Gyvastis“ 2017 metų spalio 20-ąją, penktadienį, organizuoja Padėkos renginį, skirtą pag
Organų donorai ir jų artimieji verti didžiausios pagarbos ir amžino dėkingumo. Todėl spalį, kai minima Europos ir Pasaul
Gera jaunimo lytinė sveikata – visuomenės, kuri siekia gyvuoti ir klestėti interesas, tai ypač svarbu mūsų &scaron
Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos (Darželio g. 10), Administracijos salėje (2 aukšte) s
Lapkričio 17-ąją dieną minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Respublikinės Šiaulių ligonin
„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar
„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar
Vilniuje surengtas sportinio pokerio turnyras, kurio dalis surinktų lėšų skirtos sergantiesiems prostatos vėžiu r
Pirmą kartą Klaipėdoje lapkričio 16 dieną vyks nemokamas renginys "Tu – mano gyvenimo herojus“, skirtas
„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar
Vilniuje surengtas sportinio pokerio turnyras, kurio dalis surinktų lėšų skirtos sergantiesiems prostatos vėžiu r
Ketvirtą kartą organizuojamas bėgimas už vyrų sveikatą „Ūsai bėga“ Vilniuje. Miesto centre įvyksiantis bėgim
„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq
Šį savaitgalį, sausio 20-21 d., Klaipėdos r., Doviluose (Klaipėdos g. 35) vyks Dovilų krašto gyventojų ir
Šį savaitgalį, sausio 20-21 d., Klaipėdos r., Doviluose (Klaipėdos g. 35) vyks Dovilų krašto gyventojų ir
Prasidėję nauji Geltonojo šuns metai nemokamų treniruočių projektui „Judėk sveikai“ atnešė dau
2018 m. vasario 23 d. (penktadienį) 12.30 val. Šv. Pranciškaus onkologijos centre (Savanorių g. 4, Klaipėd
Nepraleiskite progos! Jau kovo 2 – 4 d. „Hacker Games“ kursime sveikatos priežiūros inovacijas. Sudomi
Solidarizuodamasi su visa Europa ir siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į sekinantį ir visą gyvenimą trunkantį susirgim
Solidarizuodamasi su visa Europa ir siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į sekinantį ir visą gyvenimą trunkantį susirgim
Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro specialistai drauge su Lietuvos sveikatos m
Spalio 4 d. 17 val. Inovatyvios medicinos draugija kviečia susitikti Gyvybės mokslų centre, pirmajame šio sezono
Šeštą kartą rengiama konferencija „Kraujo ligos – kaip jas atpažinti ir stebėti“ &scaron
Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinika kartu su Europos Ginekologinės chirurgijos akademija bei su vie
2011 metų rudenį palangiškei Rasai Rojienei buvo nustatyta ketvirtosios stadijos sarkoma, Rasai buvo 27-eri, o li
Melanoma – agresyviausias odos vėžys, užklumpantis vis jaunesnius žmones. Kasmet šia liga Lietuvoje suserga
Lietuvoje per metus diagnozuojama apie 1500 kraujo ligų atvejų. Kokie yra kraujo ligų simptomai? Koks gydymas yra priein
Gegužės 30 d. 15 val. Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos Konferencijų salėje vyks Klai
Rugsėjo 19-oji yra Pasaulinė aortos diena. Rugsėjo 20 d. šia proga Vilniuje, Katedros aikštėje bus įrengta
Šį šeštadienį (rugsėjo 21 d.) Smiltynėje (Klaipėdoje) vyks žygis pėsčiomis pajūriu - žinutę apie or
Asociacijos „Gyvastis“ organizuojama iniciatyva organų donorams atminti kasmet sulaukia vis daugiau susidomė
Cukriniu diabetu pasaulyje serga 425 milijonai žmonių – 1 iš 11 planetos gyventojų, ir vienas iš dvi
Gruodžio 19 d., ketvirtadienį, nuo 11 iki 20 val. Vilniuje Pylimo g. 19 esančiame „Caffeine Roasters“ įvyks
Angelų kalvoje rugsėjo 13 d. (se
VUL Santaros klinikų medikai kviečia rugsėjo 19 d. nuo 11 iki 17 val. prie Mo muziejaus (Vilniuje, Pylimo g. 17) į Pasau
Širdys nustoja plakusios ne tik dėl COVID-19 ligos – taip tvirtina kardiologai. Kiek daugiau nei metus visą
Širdys nustoja plakusios ne tik dėl COVID-19 ligos – taip tvirtina kardiologai. Kiek daugiau nei metus visą
Lietuvoje kasmet diagnozuojama daugiau nei 1500 naujų krūties vėžio atvejų, Europos Sąjungoje šia liga suserga ka
Lapkričio 11 d. vyks tradicinė konferencija „Kraujo ligos – kaip jas atpažinti ir stebėti“. Šia