Ketvirtadienis, 2024.10.10
Reklama

Pakartotinis cezario pjūvis – geresnis pasirinkimas? (2)

2012-05-10 00:10:24

Tobulėjant nuskausminimo metodams, medikamentams, operacinei technikai, o ir keičiantis požiūriui, dar neseniai sudėtingą cezario pjūvio operaciją šiandien moterys pasirenka kaip paprastesnį gimdymo būdą. Dėl to neretai iškyla problemos kitų gimdymų metu.

Dalia Opulskienė teigia, jog tiek moteriai, tiek vaikui palankesnis natūralus gimdymas. Algirdo Kubaičio nuotr.

Antroji Cezario pjūvio operacija – palankesnė, bet duomenys statistiškai nepatikimi

Kokį gimdymą pasirinkti po buvusios cezario pjūvio operacijos: natūraliais takais ar cezario pjūvio operaciją? Klausimas, dėl kurio nuolat diskutuoja tiek specialistai akušeriai ginekologai, tiek moterys.

Į klausimą bandė atsakyti ir mokslininkai, atliekantys prospektyvinę kohortinę studiją Australijoje. Tyrime dalyvavo 2345 moterys, kurios po buvusio cezario pjūvio galėjo pasirinkti: arba gimdyti natūraliais gimdymo takais, arba ryžtis pakartotinei cezario pjūvio operacijai. Po gimdymo buvo lyginama, kas geriau naujagimiams, kūdikiams ir motinoms abiejose moterų grupėse.

Tyrimo rezultatai parodė, kad perinatalinio ir kūdikio mirtingumo dėl sunkių būklių rizika yra mažesnė grupėje moterų, kurios pasirinko pakartotinę planinę cezario pjūvio operaciją, nei grupėje, kurioje po cezario pjūvio moterys gimdė pačios (atitinkamai 0,9 proc. ir 2,4 proc.). Toje pačioje grupėje buvo nustatyta ir mažesnė kūdikių sergamumo rizika. Moterims, pasirinkusioms pakartotinę cezario pjūvio operaciją, buvo nustatyta mažesnė žymaus kraujavimo rizika. Nors duomenys nebuvo statistiškai patikimi, bet gimdyvių sergamumas bei mirtingumas šioje grupėje taip pat buvo mažesnis (atitinkamai 0,8 proc. ir 2,3 proc.). Gimdos rando plyšimo rizika abiejose grupėse buvo maža (atitinkamai 0,1 proc. ir 0,2 proc.). Kai kurie studijos duomenys pernelyg skyrėsi nuo kitų, ankščiau atliktų, tyrimų, todėl bus toliau analizuojami.

Taigi studija parodė, kad nepaisant to, jog abu gimdymo metodai yra priimtini ir absoliuti rizika jiems yra nedidelė, naujagimiams ir motinoms yra palankiau, jei antrojo gimdymo metu pasirenkama pakartotinė planinė cezario pjūvio operacija.

Pažymėtina, kad išankstinis antrojo gimdymo būdo pasirinkimas po buvusios cezario pjūvio operacijos apskritai yra naudingesnis nei bandymas gimdyti natūraliais gimdymo takais. Tam ypač svarbią reikšmę turi tinkamos konsultacijos ir diskusija prieš gimdymą.

Bet kokiu atveju nei klinicistams, nei pacientėms nereiktų vargintis sprendžiant šiuos klausimus, jei būtų siekiama išvengti cezario pjūvio operacijos pirmojo gimdymo metu, - teigia tyrėjai.

Skatinamos gimdyti pačios

Kretingos ligoninės gimdymo skyriaus vedėja Dalia Opulskienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ išsakė kitokią nuomonę apie cezario pjūvio operacijas – Lietuvoje esą surinkta visai kitokių duomenų.

„Pasaulio sveikatos organizacija neremia tos nuomonės, kad moteris turi rinktis, kaip jai gimdyti. Cezario pjūvis be indikacijų, pagal PSO, neetiškas. Jei nėra priežasčių, dėl kurių turi būti daroma cezario pjūvio operacija, tai visos moterys, kurioms cezario pjūvis buvo jau atliktas,  skatinamos gimdyti pačios. Geriausia, kad ir antrą kartą gimdytų pačios, jei nėra indikacijų operacijai“, - pasakojo akušerė ginekologė.

Tiesa, ji pripažino, kad kartais, kai moteris negali gimdyti pati,  tenka ir antrą kartą atlikti cezario pjūvį – retais atvejais, jei gimdoje padarytas išilginis pjūvis, jei buvo išoperuoti gimdos augliai atveriant gimdos ertmę, jei kūdikio padėtis skersa, jei jis stambus, jei buvo plyšusi gimda ir panašiais atvejais.

„Indikacija cezariui yra ir tada, kai ultragarsu nustatomi rando nepakankamumo požymiai, kai įtariama, jog placenta peraugusi randą, toje vietoje išplonėjusi sienelė. O šiaip visos moterys po cezario pjūvio skatinamos gimdyti pačios, nes  bus atliekama pakartotinė operacija, ypač trečia ar ketvirta iš eilės, gali pasireikšti komplikacijos, kurios gali baigtis net gimdos pašalinimu“, - perspėjo gydytoja.

Jos ir kitų gydytojų patirtis rodo, jog natūraliu keliu gimęs vaikutis yra sveikesnis, geriau adaptuojasi, o gimusieji per cezario pjūvį patiria didesnį stresą, sunkiau adaptuojasi, vėliau linkę sirgti diabetu, bronchine astma, žarnyno, nervų sistemos  ligomis.

Beje, gydytojos turimais duomenimis, Lietuvoje yra tik kelios įstaigos, kur moterys gali pačios rinktis, kaip gimdyti. Bet prieš tai jos konsultuojamos gydytojų konsiliumo, psichologo, joms išaiškinamos galimos komplikacijos.

vlmedicina.lt

 Šaltinis

 Crowther CA, et al "Planner vaginal birth or elective repeat cesarean: patient preference restricted cohort with nested randomized trial" PLoS Med 2012; DOI: 10.1371/journal.pmed.1001192.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Funkcinių grybų papildai – panacėja nuo visų ligų ar tik mados šauksmas?
„Grybai – tai didžiulis, neišnaudotas naujų galingų vaistų šaltinis“ – savo knygoje apie grybus...
Klaipėdos miesto poliklinikai – didelių išlaidų grėsmė: įtariama nepagrįstai naudojus lėšas
Klaipėdos miesto poliklinikai gali tekti grąžinti beveik 319 tūkst. eurų privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. Toki...
Ligonių kasos primena ikimokyklinukų tėvams apie akinių lęšių kompensavimą
Ligonių kasos primena, kad šiais metais Lietuvoje vaikams iki 7 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis buvo p...
Psichologė: jauni žmonės vis dažniau susiduria su ketvirčio amžiaus krize
„Ketvirčio amžiaus krizę galima apibrėžti kaip nerimą dėl gyvenimo kokybės ir krypties, siekiant įsitvirtinti suau...
Kauno klinikose – pažangūs diagnostikos sprendimai pacientų saugumui užtikrinti
Kauno klinikų Patologinės anatomijos klinikoje kasmet apdorojama tūkstančiai mėginių, užtikrinančių tikslų ir kokybišką...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų