Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Padidėjusi vėžio rizika sergant kepenų ciroze

2011-10-10 23:30:33

Jau seniai žinoma, kad kepenų pakenkimas dėl alkoholio, toksinų poveikio arba virusinio hepatito padidina kepenų vėžio riziką. Taip pat yra informacijos, kad kepenų cirozė didina ir tikimybę susirgti kitais navikais, tačiau kiek konkrečiai padidėja ši rizika, iki šiol buvo tik diskutuojama.

Švedų mokslininkai atliko tyrimą šiuo klausimu. Gioteborge stebėti pacientai, kuriems nuo 1994 iki 2005 metų diagnozuota kepenų cirozė. Iš viso tyrime dalyvavo 1019 pacientų, 68 proc. jų - vyrai. Beveik pusei pacientų cirozė buvo dėl piktnaudžiavimo alkoholiu, apie 10 proc. - dėl virusinio hepatito C, likusiems pacientams kepenų cirozės priežastys buvo kompleksinės arba nežinomos.

Žilvinas Šukys. Algirdo Kubaičio nuotr.

Visiems tiriamiesiems buvo apskaičiuota standartinė vėžio rizika koreguojant ją pagal amžių, lytį ir kitus faktorius. Pacientai, sudėjus visų tyrime dalyvavusiųjų stebėjimo laiką, stebėti 3290 metų. Per šį laikotarpį 114 pacientų (11 proc.) išsivystė kepenų vėžys. Kur kas didesnę riziką susirgti kepenų vėžiu turėjo pacientai, sergantys hepatito C sukelta kepenų ciroze. Palyginti su sveikais žmonėmis, sergant kepenų ciroze rizika susirgti kepenų vėžiu padidėjo 26 kartus.

Tyrimas taip pat parodė, jog rizika susirgti tulžies pūslės ir tulžies latakų vėžiu padidėjo 13 kartų, stemplės vėžiu – 8 kartus, kasos vėžiu – 5 kartus, storosios žarnos ir plaučių vėžiu – apie 4 kartus. Tulžies pūslės ir latakų vėžio riziką taip pat padidino virusinio hepatito sukelta kepenų cirozė, o kenčiantys nuo alkoholio sukeltos cirozės turėjo kur kas didesnę riziką susirgti kitų lokalizacijų vėžiu.

Taigi kepenų ciroze sergantys pacientai, lyginant juos su bendra populiacija, turi maždaug 2 kartus didesnę riziką susirgti bet kokios lokalizacijos vėžiu.

 Lietuvoje dominuoja alkoholinės kilmės cirozė

 „Kepenų cirozė yra įvairios kilmės. Ja visada baigiasi lėtiniai hepatitai -  ir alkoholiniai, ir virusiniai, ir kai kurios kitos retesnės kepenų ligos, jei gydymas būna neefektyvus. Tai kaip . buvusios lėtinės kepenų ligos komplikacija. Kai ši liga užleidžiama ar laiku nediagnozuojama,  išsivysto paviršinė kepenų cirozė: toje vietoje, kur buvo uždegimas, kepenų ląstelės žūva ir formuojasi regeneraciniai mazgai, o jie gali vėžėti“, - kepenų cirozės atsiradimo mechanizmą paaiškino gydytojas gastroenterologas Žilvinas Šukys.

 Kepenų cirozė – labai svarbus rizikos pirminiam kepenų vėžiui faktorius. Ž. Šukio turimais duomenimis, jei  žmogus serga kepenų ciroze, sukelta hepatito C, vėžio rizika yra maždaug 7 proc. per metus. Jei alkoholine kepenų cirozė – apie 5 proc.

 „Kai nustatoma kepenų cirozė,  pacientas turi būti automatiškai įtraukiamas į sekimo programą dėl kepenų pirminio vėžio. Dukart per metus jam atliekami tyrimai, siekiant nustatyti, ar nėra požymių, rodančių, kad gali atsirasti pirminio vėžio židiniai.

 Ž. Šukio vadovaujamame Klaipėdos universitetinės ligoninės Gastroenterologijos skyriuje dauguma pacientų gydomi būtent nuo kepenų cirozės. Dominuojanti šios cirozės kilmė – alkoholinė.

 Ar visų stikliuko mėgėjų gyvenimas baigiasi kepenų ciroze? „Ne visų, - patikina gydytojas. – Alkoholinės kepenų ligos progresavimą į cirozę pagreitina virusiniai hepatitai, kepenų suriebėjimas. Neišgeriantis ar saikingai išgeriantis žmogus, sergantis hepatitu C,  kepenų ciroze suserga per 20-25 metus, o aktyviai geriantis gali susirgti per 7-10 metų.“  

 vlmedicina.lt

 Šaltinis

  Increased risk for malignant neoplasms among patients with cirrhosis. Kalaitzakis E., Gunnarsdottir SA., Josefsson A., Bjornsson E. Clin. Gastroenterol. Hepatol. 9:168-174 (2011)

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Transarterinė chemoembolizacija – veiksmingas įrankis kovoje su kepenų vėžiu
Tiek Europoje, tiek visame pasaulyje daugėja kepenų vėžio atvejų. Iš onkologinių kepenų susirgimų labiausiai paplitusi s...
Žaibavimas akyse gali būti aklumu gresiančios ligos pranašas
Tinklainės atšokos operacijos priskiriamos skubiųjų kategorijai ir yra vienos iš sudėtingiausių, todėl atliekamos tik tr...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų