Pacientas privalo turėti pasirinkimą, rinkdamasis reabilitacijos įstaigą. O tai, kad ligoninės prieš 20-30 metų įkūrė joms priklausančius reabilitacijos skyrius, tik didina pasirinkimo galimybę. Tuo įsitikinę Valstybinės ligonių kasos specialistai.
Informacija prieinama viešai
Valstybinės ligoninių kasos (VLK) Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Vita Lyskoitienė „Vakarų Lietuvos mediciną“ tikino nežinanti atvejų, kad kai kurios gydymo įstaigos pacientus reabilitacijai siųstų tik į tam tikras reabilitacijos įstaigas, neleisdamos pacientui pasirinkti (reabilitacijos įstaigos pasirinkimo problemą kėlėme straipsnyje „Ar tikrai pacientai patys renkasi reabilitacijos įstaigą“). „To neturėtų būti. Kaip žinia, į reabilitacijos ir sanatorinio gydymo paslaugas teikiančias įstaigas siunčiami asmenys, kurie serga ligomis, įrašytomis į medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo indikacijų sąrašus, patvirtintus sveikatos apsaugos ministro įsakymu“, - aiškino VLK specialistė.
V. Lyskoitienės teigimu, privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems gyventojams medicininę reabilitaciją suaugusiems skiria gydantysis gydytojas, remdamasis fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo rekomendacijomis, vaikams – fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas. „Ar pacientas gali gauti šias paslaugas stacionare (ligoninėje), ar ambulatoriškai (poliklinikoje), sprendžia gydytojas pagal paciento sveikatos būklę. Svarbu tai, kad pacientas turi teisę pats pasirinkti, į kurią įstaigą jam parankiau vykti. Tam pasitarnauja jau ne vienerius metus VLK interneto svetainėje (www.vlk.lt) veikiantis skyrelis „Medicininė reabilitacija“. Jame galima sužinoti apie laisvas vietas medicininės reabilitacijos paslaugas teikiančiose įstaigose, nurodomi jų adresai, telefonai, įstaigų teikiamos paslaugos“.
Informuoti – gydytojo pareiga
VLK atstovė pabrėžė, kad informuoti ligonį apie pacientui reikalingas paslaugas - gydytojų pareiga: „Gydymo įstaigoje siunčiamam į reabilitacinę gydymo įstaigą ar sanatoriją pacientui turi būti suteikta visa informacija apie tam tikro profilio paslaugas teikiančias įstaigas. Pacientas turi teisę pats pasirinkti gydymo įstaigą, į kurią jam parankiau vykti.
Jei gydantis gydytojas siunčia pacientą ambulatorinei reabilitacijai, o ligonis nori vykti į kitame mieste esančią stacionarinę reabilitacinę įstaigą (sanatoriją), už vadinamąsias „viešbučio paslaugas“ – nakvynę ir maitinimą (jei pacientas apsistos minėtoje sveikatos priežiūros įstaigoje) – tektų susimokėti pačiam. Nakvynės, maitinimo kainos kiekvienoje įstaigoje gali skirtis (jos priklauso ir nuo metų laiko – įprastai vasarą už minėtas paslaugas tenka mokėti brangiau), todėl vykstant į sanatoriją būtina iš anksto tuo pasidomėti. Ligonių kasos sumoka tik už įstaigos suteiktas gydymo procedūras“.
Skyriai ligoninėse tik didina pasirinkimą?
„Vakarų Lietuvos medicinai“ pasidomėjus, ar nederėtų ligoninėms atsisakyti reabilitacijos paslaugų, VLK atstovė su tuo nesutiko: „Pacientas privalo turėti pasirinkimą. Tad kuo daugiau įstaigų, kurios teikia reabilitacijos paslaugas , tuo didesnis šių paslaugų pasirinkimas. Svarbu, kad reabilitacijos paslaugos būtų kokybiškos, o įstaiga turėtų licenciją toms paslaugoms teikti“.
VLK duomenimis, ligoninės joms priklausančius reabilitacijos skyrius turi 20–30 metų.