Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Osteochondrozė: koks sportas geriausiai tiktų?

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2017-01-17 00:02:42

Klausimas. Turiu stuburo problemų. Maždaug prieš 12 metų po 1-ojo gimdymo pradėjo skaudėti visas galūnes, toks jausmas, kad ištinę, bet neištinę, patirpsta. Yra nustatyta osteochondrozė, pakrypimai. Paskutiniu metu labai skauda visą nugarą, kartais atrodo, kad strypas vietoj stuburo pervertas, kartais paskauda ir iš priekio, kur skrandis, atrodo, kad tą patį stuburą. Dėl galūnių simptomai išlikę, labai skauda sprandą, sukant į šoną net spragteli, atrodo, kažką atkabinu, kad net palengvėja. Darbas sėdimas, tik ką atlikti 8 visos nugaros masažai, bet sprando neatleido, o nugara ir nelabai atsipalaidavo. Patarkite kokį tyrimą atlikti, kuris geriausiai nustatytų, ar nėra pablogėjimų. Ir kokį sportą turint stuburo problemų geriausiai rinktis iš šių: jogą, funkcines treniruotes, zumbą, pilatesą? Renata, 40 m.

© Algirdo Kubaičio asociatyvioji nuotr.

Atsako kineziterapeutas, konsultantas sportavimo klausimais Egidijus Tutkus

Osteochondrozė daugiau yra gyvenimo būdo pasekmė nei apibrėžtos vietos pažeidimas. Oficialiai laikoma, kad osteochondrozės priežastys yra neaiškios, tačiau netaisyklinga judesių, raumenų perkrovimo dėl neoptimalios laikysenos ir nejudraus gyvenimo būdo, neoptimalios mitybos, streso neigiama įtaka judėjimo sistemai yra neabejotina ir patvirtinta begale tyrimų. Ko gero, negalima išskirti vienos, pačios svarbiausios priežasties, tačiau jeigu sudėtume netaisyklingus judesius, posturalinius apkrovimus (sėdėjimas, stovėjimas) ir stresą, gautume labai nemalonų kokteilį, pajėgų paguldyti ant mečių ir patį stipriausią žmogų.

Jeigu kūnas nereaguoja į masažą, vadinasi, jis neturi potencialo, neturi galimybių adekvačiai reaguoti.

Problema sudėtinė ir ilgalaikė, todėl sprendimas taip pat turi būti sudėtinis ir reikalaujantis asmeninių pastangų bei optimalaus dienos režimo.

Pradėti reikia nuo nuodugnaus sveikatos ištyrimo, įskaitant ir vidaus organus, pirmiausiai širdį. Reikia atmesti galimybę, kad bloga būklė yra dėl vidaus organų arba autoimuninių susirgimų.

Tuomet peržiūrėti savo darbo ir poilsio režimą, streso lygį gyvenime ir (ypač) emocinį jautrumą, emocinius krūvius. Visos emocijos yra stresinė reakcija (tiek geros, tiek blogos emocijos). Jeigu esate jautri, tuomet organizmas nuolat funkcionuoja stresinėmis sąlygomis, ir galima laukti visų pasekmių.

Streso vengti nėra optimalus kelias. Turite planuoti darbus, modeliuoti savo ir aplinkinių elgesį, t.y. žinote, kokie žmonės nuolat aplink jus, žinote, kokių poelgių iš jų tikėtis, vadinasi, reikia priimti situaciją ir prie jos prisiderinti. Kaskart mintyse kartojant, kad "valdžia bloga", "nėra pinigų", "visi vyrai ar moterys kiaulės" ir "nėra ką apsirengti" užsisuksime ydingame streso rate, kuris pamažu sudegina kūną ir dvasią.

Gyvybės pagrindas yra skysčių apykaita. Žmogus maždaug 70-ia procentų sudarytas iš vandens. Vandenyje vyksta normalūs biocheminiai procesai, jie ir užtikrina normalų organizmo funkcionavimą. Jeigu sutrinka skysčių apykaita, pavyzdžiui, dėl pernelyg mažo fizinio aktyvumo arba nuolatinės raumenų įtampos (pavyzdžiui, kaklo raumenų įtampa), sutrinka ir skysčių apykaita (pakanka 15 proc. maksimalios raumens jėgos, kad įsitempęs jis užspaustų smulkiausias kraujagysles). Ramybėje iki trečdalio kapiliarų nefunkcionuoja (jie pradeda funkcionuoti, kai atsiranda fizinis krūvis), vadinasi, nėra ir normalios skysčių apykaitos, o kartu ir normalios organizmo biochemijos.

Fizinis aktyvumas yra svarbus visoms organizmo funkcijoms, įskaitant ir psichiką. Be fizinio aktyvumo judėjimo, virškinimo, šalinimo, širdies ir kraujagyslių sistemos negali normaliai funkcionuoti, o jūs subjektyviai nesijausite gerai.

Fizinis aktyvumas turėtų būti dviejų krypčių:

1. Bendrosios ištvermės lavinimas (visi cikliniai sportai - ėjimas, bėgimas, važiavimas dviračiu, plaukimas, irklavimas, slidinėjimas, orientavimosi sportas ir t.t.). Intensyvumas privalo būti mažas, t.y. pulsas iki 135 kartų per minutę (jeigu nėra širdies funkcijos sutrikimų).

2. Laikysenos, judesių valdymo optimizavimas bei korekcija. Judėjimo sistemos subalansavimas. Tai veikla, reikalaujanti judesių valdymo išmanymo. Nemanau, kad jums tiks užsiėmimai, kurių metu naudojamos statinės apkrovos, nestabilios atramos (kamuoliai, balanso platformos). Jums reiktų dinaminių pratimų su tiksliai suderintais judesiais.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 3 / 5 (3). Jūs dar nebalsavote
(3)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų