Ketvirtadienis, 2023.09.21
Reklama

Osteoartritas: ar nurašyti senatvei?(1)

Šaltinis: vlmedicina | 2020-09-08 14:17:23

Bėgant metams žmonės vis dažniau pasiskundžia, kad skauda sąnarius, sunkiau lipti laiptais, nešti krepšius, sportuoti. Anksčiau tokius simptomus „nurašydavo“ senatvei ir kentėdavo, o šiandien jie nori kuo greičiau grįžti į aktyvų gyvenimą.

Tomas Sveikata. Asmeninio archyvo nuotr.

Ortopedas-traumatologas Tomas Sveikata pranešime žiniasklaidai sako, kad per pastaruosius dešimtmečius stipriai patobulėjo ne tik medicina, bet ir lietuvių požiūris į sveikatą: „Šiandien 60-mečius laikome dar jaunais pacientais, kurie nori keliauti, žaisti tenisą ar lankyti šokius“. Gydytojas pasakoja, kas sukelia sąnarių problemas ir kokie gydymo metodai padeda grįžti į gyvenimą be skausmo.

Dažniau serga moterys ir turintys antsvorio

Pagrindinė sąnarių skausmą ir pažeidimus sukelianti liga yra osteoartritas. Tai degeneracinė liga, kurią sukelia su amžiumi dylantis sąnario paviršius, todėl osteoartritas būdingas vyresnio amžiaus žmonėms. Tačiau tai - ne vienintelė ligos atsiradimo priežastis. T. Sveikata sako, kad įtakos turi genetika, sporto traumos, per didelis arba per mažas fizinis krūvis, įgimti kojų ašies iškrypimai, displazija, uždegiminės ir reumatinės ligos (reumatoidinis, psoriazinis artritas, podagra ir pan.).

Dar vienas veiksnys yra lytis. Ortopedas-traumatologas teigia, kad osteoartritu dažniau serga moterys. Tai medicinoje aiškinama tuo, kad skiriasi moterų jungiamojo audinio struktūra. Kaip vieną pagrindinių rizikos veiksnių gydytojas įvardina ir antsvorį.

„Pacientai dažnai ateina su aukštu KMI (kūno masės indeksu) ir skundžiasi stipriu sąnarių skausmu. Atlikę tyrimus mes matome sąnario pakitimų, tačiau jie nėra dideli ir sąnario keitimo operacija nebūtina. Kaip taisyklė, šie pacientai prašo operacijos, nes patiria didelį diskomfortą ir nori aktyviai gyventi. Kalbant iš chirurgo perspektyvos, antsvoris yra rizikos veiksnys – didesnė infekcijos tikimybė, šiems pacientams sąnario implantai tarnauja trumpesnį laiką“, – įvardina jis.

T. Sveikata pasakoja, jog dažnai pacientai teigia, kad jeigu sąnario nebeskaudėtų, jie galėtų daugiau judėti ir numestų svorio. Tačiau praktika rodo ką kita. „JAV atlikto tyrimo metu buvo palygintos dvi pacientų grupės. Vienai antsvorio turinčių pacientų grupei atlikta kelio sąnario keitimo operacija, o kitai – skrandžio mažinimo operacija. Pirmoji grupė po metų ne tik nenumetė svorio, bet ir jo priaugo. Tuo tarpu pacientai, kuriems buvo sumažintas skrandis, prašė atidėti sąnario keitimo operaciją. Iš esmės pats sąnarys nepasveiko ir pakitimai liko tie patys. Tačiau atsikračius antsvorio, kelis patiria mažesnę apkrovą ir sumažėja skausmas“, – išvadomis dalinasi gydytojas.

Didžiausias mitas, kad geriau kentėti su savu sąnariu

Ankstyvose osteoartrito stadijose taikomi konservatyvūs gydymo būdai: fiziniai pratimai, priešuždegiminiai vaistai, maisto papildai, hialurono injekcijos, pažangi autologinių baltymų terapija. Jei konservatyvūs gydymo būdai neefektyvus, o liga progresuoja – reikalinga sąnario keitimo operacija.

Pasak gydytojo, bėdų kyla tuomet, kai pacientai ateina su uždelstais atvejais arba operaciją nori atidėti dėl visuomenėje gajų mitų. „Tokie pacientai sako, kad serga ir skausmą kenčia jau daug metų. Kyla klausimas, kodėl jie tiek laiko nieko nedarė. Dažnai išgirstu atsakymą, kad juos atkalbinėjo šeimos gydytojai, ambulatorijos traumatologai ar kaimynai, sakydami, kiek čia tau to sąnario reikia, senas žmogus, gali pakentėti. Nuo senų laikų dar išlikęs mitas, kad geriau savas sąnarys, net jei jį skauda, kad vyresnio amžiaus žmogus turi kentėti, kad jam nereikalingas aktyvus gyvenimas“, – problemą aiškina jis.

T. Sveikata rekomenduoja neatidėlioti operacijos – vėlyvose osteoartrito stadijose sąnario pažeidimai gali būti labai dideli, atsiranda deformacijos, kurioms įprasto implanto nebeužtenka, o chirurgija negali garantuoti tokio gero rezultato. Jis siūlo nepamiršti, kad su amžiumi sveikata blogėja, atsiranda papildomų ligų, pooperacinis laikotarpis ilgėja. Laiku atlikta chirurgija gali ne tik padėti grįžti į normalų gyvenimą be skausmo, bet ir užtikrinti geresnius operacijos rezultatus.

Lietuvą prilygina Vakarų šalims

Paklaustas apie sąnarių gydymo pokyčius, T. Sveikata kaip pagrindinį skirtumą įvardina pasikeitusį pacientų požiūrį. Jei anksčiau žmonės į gydytoją kreipdavosi, kai vos galėdavo paeiti arba delsdavo keisti sąnarį iki paskutiniųjų, dabar jie yra atsakingesni, konsultuojasi pastebėję menką skausmą ar sąnario pokytį.

„Daugėja jaunesnių pacientų, kurių lūkesčiai operacijai žymiai didesni – jie nori kuo greičiau grįžti į aktyvų gyvenimą, sąnarys gauna didesnį krūvį jau nuo pirmų dienų po operacijos. Be to, pas mus pacientai ateina jau žinodami, kokios rinkos tendencijos, kokie sąnarių implantai geresni. Tai ne tik džiugina gydytojus, bet ir skatina pasitempti medicinos sritį, ieškoti geresnių sprendimų, pataikauti pacientui“, – teigia jis.

Didėja sąnarių implantų pasirinkimas

Dar vienas svarbus pokytis, kurį išskiria gydytojas – sąnarių implantų pasirinkimas. Jis pasakoja, kad anksčiau lentynoje stovėjo vienas implantas ir visos sąnarių problemos buvo sprendžiamos su juo. Dabar gamintojai gali pasiūlyti kur kas daugiau dydžių ir implantus pritaikyti pagal žmogaus anatomiją.

„Sąnarys nėra tik kaulas ir kremzlė. Tai visi minkšti audiniai: sausgyslės, raiščiai, raumenys, kurie reikalingi, kad jis funkcionuotų. Mūsų tikslas nėra pakeisti sąnarį – siekiame atstatyti tai, ką pacientas turėjo, todėl savo medžiagiškumu ir dydžiais implantas turi atitikti žmogaus fiziologines savybes“, – teigia jis.

T. Sveikata sako, kad jau vien ligonių kasų kompensuojamų implantų yra bent keletas variantų. Jei žmogus nori implantą įsigyti pats – jam atsiveria dar daugiau galimybių.

„Ilgėjanti gyvenimo trukmė, jaunesnis operuojamų pacientų amžius ir didėjantys jų lūkesčiai skatina kurti tobulesnius implantus. Todėl rinkoje atsirado ir sparčiai populiarėja personalizuoti kelio sąnario endoprotezai. Jie naudojami geriausiose pasaulio klinikose ir pamažu keičia standartines kelio sąnario protezų sistemas, jau keletą metų šiuos implantus naudojame ir Lietuvoje. Personalizuotos kelio sąnario endoprotezų sistemos pasižymi geresnėmis medžiagomis, atsparumu susidėvėjimui, platesniu dydžių pasirinkimu ir geriau prisitaikančiais, anatominės formos dešinės ir kairės kojos blauzdikaulio komponentais.“, – pasakoja jis.

T. Sveikata sako, kad dabar chirurgai turi daugiau darbo ir pasiruošimo prieš operaciją – jie braižo, modeliuoja, kokio dydžio, kokio dizaino, kokių savybių implantas tiks pacientui. „Dėl plataus dydžių pasirinkimo ir anatominės formos, personalizuoti implantai leidžia efektyviau atlikti operaciją, sumažinti komplikacijų riziką ir išspręsti pooperacinio skausmo ar nelankstumo problemas. Be to, tiksliai atrinktas implantas suteikia galimybę geriau atstatyti sąnario funkciją, mobilumą ir užtikrinti kuo ilgesnį jo tarnavimo laiką.“

Nori ir šokti, ir lipti į kalnus

„Ateina 60 metų pacientė ir skundžiasi, kad negali šokti. Ji sako: „Pakeičiau vyrą, jis nori šokti vakarais, o aš negaliu – darau suktuką ir man skauda. Jei dar gyvenčiau su pirmu vyru, būčiau galėjus apsieiti be operacijos – anas nenorėjo šokti“. Arba, pacientai nuogąstauja, kad negali žaisti teniso, golfo“, – istorijomis iš darbo kasdienybės dalinasi gydytojas.

Pasak jo, vyresnio amžiaus žmonės į savo gyvenimo būdą žiūri kitaip nei prieš keletą dešimtmečių – jie taip nori gyventi aktyviai, kokybiškai. „Atsimenu, kai 2000-aisiais turėjau stažuotę JAV, labai nustebau, kad gydytojai 67 metų pacientą referavo kaip jauno amžiaus. Tuo metu tai atrodė keista, o dabar jau ir mes sakome panašiai. Sąnarius keičiame ir 90 metų, ir 100 metų pacientams, suprantame, kad amžius – tik skaičius. Pažiūrėkite, dabar sporto salėse ar parkuose didžioji dalis sportuojančių žmonių yra 50–60 metų. Modernūs sąnarių implantai suteikia galimybę puikiai gyventi – keliauti, judėti, suktis šokių aikštelėje. Dalis pacientų sako, kad po endoprotezavimo net pamiršta, kad gyvena su dirbtiniu sąnariu. Jei yra tokia galimybė, kam kentėti ir ja nepasinaudoti?“, – svarsto ortopedas-traumatologas T. Sveikata.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (4). Jūs dar nebalsavote
(4)
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ko reikia gerai odos, kaulų bei sąnarių būklei palaikyti?
Nuo kolageno tiesiogiai priklauso nepriekaištinga žmogaus plaukų, nagų, odos, dantų, kaulų ir sąnarių būklė. Jo dėka vis...
Informacija mokinių tėvams: kaip patvirtinti apsilankymą pas gydytoją
Prasidėjus naujiems mokslo metams, gydymo įstaigos pastebi, kad mokinių tėvai vėl kreipiasi į gydytojus dėl pažymų prale...
Kada dėl kūdikius kamuojančių pilvo dieglių reikėtų apsilankyti pas gydytoją?
Kiekvienas suaugęs žmogus yra susidūręs su pilvo skausmu ir žino, kokia tai gali būti nemaloni būklė, bet ar žinojote, j...
Eilė plyšusio menisko operacijai – dveji metai: kaip pas gydytoją patekti greičiau?
Pacientai piktinasi, jog didžiosiose Lietuvos ligoninėse dažnai plyšusio menisko gydymo operacijos tenka laukti net iki...
Dantų implantų, karūnėlių ir protezų priežiūra
Daugelis svajoja turėti gražią šypseną ir sveikus dantis. Deja, bet realybė dažnai yra kiek kitokia – Pasaulio sve...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų