Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Organų transplantacija - nauja galimybė gyventi ŽIV infekuotiesiems

Šaltinis: vlmedicina | 2016-02-20 12:42:11

Baltimorėje esančio Johns Hopkins universiteto (Johns Hopkins University in Baltimore) gydytojams sutikus, ši ligoninė taps pirmąja, kurioje bus atliekamos organų transplantavimo operacijos ŽIV infekuotiems pacientams naudojant ŽIV infekuotųjų organus, – skelbia edition.cnn.com.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Tai yra gyvybės ir mirties klausimas daugiau nei 1000 žmonių JAV kiekvienais metais.

ŽIV – žmogaus imunodeficito virusas, kurio sukeliama  lėtinė infekcija laipsniškai naikina žmogaus imunitetą, ir dėl to išsivysto AIDS (įgyto imunodeficito sindromas, pasireiškiantis įvairiomis ligomis). ŽIV užsikrečiama, kai tiesiogiai į kraują pro gleivines ar pažeistą odą patenka daugiau nei 0,001 ml ŽIV infekuoto žmogaus kraujo (seilėse, šlapime, ašarose, prakaite ŽIV koncentracija yra nedidelė, todėl nekelia užsikrėtimo pavojaus). Didžiausia ŽIV koncentracija randama kraujyje, makšties išskyrose, spermoje, motinos piene. Skiriami 3 ŽIV plitimo būdai: visų rūšių lytinių santykių metu, jei vienas iš partnerių yra užsikrėtęs; per kraują (parenterinis) – dalijantis užkrėstais švirkštais ar adatomis, pvz., vartojant narkotikus, perpilant kraują.

Taip pat ŽIV užsikrėtusi motina gali užkrėsti savo vaiką nėštumo, gimdymo metu arba maitindama krūtimi. ŽIV neperduodamas per kasdienius kontaktus, pvz., rankos paspaudimą ar apsikabinant, naudojantis tais pačiais indais ir panašiai. Vakcina, apsauganti nuo ŽIV, dar tik kuriama.

UNAIDS duomenimis, nuo ŽIV/AIDS epidemijos pradžios pasaulyje ŽIV užsikrėtė daugiau nei 78 mln. žmonių, iš jų 39 mln. mirė. Daugiausia sergančiųjų užregistruojama Afrikos šalyse. Lietuvoje  nuo 1988 m. iki 2013 m. užregistruoti 2237 ŽIV užsikrėtę asmenys.

Transplantacija kelia itin daug etikos klausimų,  iki 2013 m. išleisto nutarimo, pavadinto HOPE (liet. viltis), gydytojai negalėjo naudoti ŽIV infekuotųjų organų transplantacijoms netgi kitam ŽIV užsikrėtusiajam. Praėjus kiek daugiau nei 2 metams Nacionalinis sveikatos institutas  priėmė galutinius kriterijus, kurie, deja, viešai dar  neskelbiami.

Taigi dabar problema atrodo išsprendžiama.

Manoma, kad JAV maždaug 500-600 ŽIV infekuotųjų  per metus galėtų tapti donorais. Jų organai išgelbėtų daugiau nei 1000 gyvybių.

Remiantis Pensilvanijos universitete (University of Pennsylvania) atliktais tyrimais, ŽIV infekuotųjų donorų būtų apie 400.   „Tai yra reikšminga, nes JAV nėra pakankamai donorų visiems, kuriems transplantacija yra vienintelis likęs būdas išgyventi. Kai kurie pacientai, esantys organų transplantacijos laukiančiųjų sąraše, yra infekuoti ŽIV  – jie dažniausiai miršta taip ir nesulaukę transplantacijos arba jų sveikatos būklė tampa per silpna, kad iškęstų operaciją“, – komentuoja mokslininkai.

JAV sveikatos departamento (U.S. Department of Health) duomenimis,  2014 m. 121 tūkst. žmonių įrašyti į laukiančiųjų transplantacijos sąrašus. Tik kas ketvirtam iš jų buvo atliktos transplantavimo operacijos – tai įrodo, koks didelis yra donorų stygius.

HOPE nutarimas buvo įkvėptas organų transplantacijos programos Pietų Afrikoje, kur pastebėtas teigiamas rezultatas transplantuojant ŽIV neužsikrėtusių žmonių organus šį virusą turintiems recipientams ir įrodyta sėkmė transplantuojant inkstus iš ŽIV infekuotųjų kitiems infekuotiesiems.

Johns Hopkins ligoninė yra pirmoji šalyje, kur bus persodinami ŽIV infekuotojo inkstai ir pirmoji pasaulyje, kur bus atliekama tokia kepenų transplantacija.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų