Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Optimistai turi mažesnę tikimybę patirti insultą

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2011-07-29 00:03:29

Dėl insulto patiriama ne tik tiesioginė žala sveikatai, tačiau tai našta ir insultą patyrusio asmens artimiesiems bei visuomenei. Liepos mėnesio „Stroke“ žurnale teigiama, kad vyresnio amžiaus žmonės, kurie laikui bėgant  neprarado optimizmo, turi mažesnę riziką patirti insultą.

Algirdo Kubaičio nuotr.

Tai buvo nustatyta visapusiškai įvertinus socialinius–demografinius veiksnius, biologinius ir psichologinius insulto rizikos faktorius. Tyrimas truko  dvejus metus. Buvo apklausti 6044 žmonės, vyresni nei 50 metų ir nepatyrę insulto.

Kol kas nėra įrodyta, kad optimizmas turėtų poveikį kitoms ligoms, tokioms kaip širdies ir kraujagyslių ligos ar depresija.

Žmonėms, kurie turi aukštą optimizmo lygį, lengviau pradėti sveikai gyventi. Kai žmogaus požiūris teigiamas, jam lengviau imtis naujų darbų, kurie gali duoti gerų rezultatų. Pavyzdžiui, didesnis optimizmas širdies reabilitacijos programoje padeda sėkmingai mažinti kūno riebalų, sočiųjų riebalų indeksą, o tai sumažina su kraujagyslėmis susijusių ligų riziką. Tačiau tai tik poveikis fizinei sveikatai.

Kyla klausimas, ar dvejų metų tyrimo rezultatai gali būti neginčytini. Taip pat neaišku, ar subjektyvi paciento nuomonė gali leisti realistiškai įvertinti optimizmo ir insulto ryšį. Todėl reikalingi išsamesni tyrimai.

Gydytojas psichiatras Aleksandras Slatvickis „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė, jog jei žmogus daugeliu atveju į gyvenimą žiūri  pozityviai, vadinasi, jis patiria mažiau stresinių situacijų, ramiau jas išgyvena.

„Todėl darau prielaidą, kad tokiam žmogui rečiau išsiskiria ketacholaminai, vadinasi,  mažiau keičiasi jo organizmo parametrai, kaip  širdies susitraukimų dažnis,  mažesnė tikimybė, kad kils kraujospūdis. O pagrindinė hemoraginio insulto priežastis yra arba padidėjęs spaudimas, arba aterosklerozė“, - sakė jis.

Įtakos, gydytojo psichiatro manymu, pozityvus  požiūris gali turėti ir kitoms psichosomatinėms ligoms, ne vien arterinei  hipertenzijai.

„Nekalbu apie arterines hipertenzijas, kurios atsiranda  dėl kitų somatinių ligų, pvz.,  inkstų susirgimų. Šie atvejai nieko bendra su optimizmu neturi“, - pridūrė jis.

Net skrandžio opaligė, sakė psichiatras, nors esą nustatyta, kad ją sukelia Helicobacter  pylori, greičiausiai, kaip nuo seno manyta, yra psichosomatinė liga.  Nes kaip tuomet paaiškintum, kodėl vienoje šeimoje, kur nuolat kontaktuojama, vieni suserga opalige, kiti – ne?

Ką gydytojas patartų pesimistams? „Yra tam tikros psichologinės, psichoterapinės metodikos, bet jos bus veiksmingos tik tokiu atveju, jei žmogus pripažins, kad jam reikia keisti požiūrį į gyvenimą. Bet daugelis nemėgsta savy kapstytis ir save kritikuoti. Visgi  charakterį, mąstymo proceso ypatumus paveldime iš tėvų, net auklėjimas neturi tokios didelės reikšmės, kaip kartais mėginame pateikti. Jei vaiko tėvai buvo pozityviai nusiteikę, tai perdavė ir palikuoniui, užkrėtė  ir savo pavyzdžiu. O šiaip koks žmogus bebūtų optimistas, atsitikus nelaimei, jis stresuos ir jaudinsis, ir patarimais jam nepadėsi. O ar greitai jis tą liūdesį įveiks, irgi lems  psichologinis atsparumas, kuris yra paveldėtas“,  - svarstė pokalbininkas.

Šaltinis:

Kim ES, Park N, Peterson C. Dispositional Optimism Protects Older Adults From Stroke: The Health and Retirement Study. Stroke. 2011.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų