Trečiadienis, 2025.04.30
Reklama

Nuovargis, prasta nuotaika ir energijos stygius: ko trūksta organizmui?

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-04-17 12:27:14

Jei nuolat esate dirglūs, sunku sutelkti dėmesį, vargina raumenų silpnumas, nuovargis, galūnių tirpimas, nėra apetito – gali būti, kad organizmui trūksta vitamino B12, kuris svarbus nervų sistemai, kraujodarai ir energijos apykaitai organizme.

Gina Strockė
Gina Strockė / Asmeninio archyvo nuotr.

Sutrikus šiems procesams gali sumažėti deguonies pernešimas į raumenis ir smegenis, atsirasti nuolatinis nuovargis, silpnumas, sutrikti koncentracija, kamuoti nemiga, sunkiai apibūdinama „migla“ galvoje, sako sveikatos klinikos „Antėja“ šeimos gydytoja Gina Strockė.

„Kartais žmonės, turintys vitamino B12 trūkumą, pirmiausia jaučia psichologinius, o ne fizinius simptomus. Vitaminas B12 dalyvauja neuromediatorių, pavyzdžiui, dopamino ir serotonino, kurie reguliuoja nuotaiką, sintezėje. Jo trūkumas gali lemti depresiją, dirglumą, nerimą ir kitus nuotaikos sutrikimus“, – teigia G. Strockė.

Nevalgantiems mėsos reikėtų suklusti

Visų pirma, kaip teigia gydytoja, vitamino B12 galima gauti su maistu, tačiau tai priklauso nuo mitybos tipo. Šis vitaminas randamas tik gyvūninės kilmės maisto produktuose, todėl žmonėms, kurie nevalgo tokių produktų, dažnai prireikia papildų.

Geriausi B12 šaltiniai yra jautiena, ypač jaučių kepenys, veršiena, kiauliena, ėriena, paukštiena, įvairios žuvys, pavyzdžiui, lašiša, tunas, skumbrė, sardinės, taip pat jūrų gėrybės – austrės, midijos, krabai, krevetės. Vitamino gauti galima ir valgant įvairius pieno produktus, kiaušinių trynius.

„Jei su maistu pakankamo kiekio vitamino B12 gauti vis dėlto nepavyksta, jo atsargas papildyti galima įvairiais kitais būdais – papildais, pavyzdžiui, tabletėmis, pastilėmis, purškalais arba injekcijomis – leidžiant preparatą į raumenis“, – dėsto šeimos gydytoja.

Papildomo vitamino B12 poreikis priklauso nuo trūkumo lygio. Lengvam trūkumui įprastai užtenka 250–500 µg vitamino papildų per dieną, todėl dažniausiai naudojamos tabletės arba purškalai.

Profilaktikai, kuri dažnai reikalinga veganams, rekomenduojama vartoti 25–100 µg papildų kasdien arba kelis kartus per savaitę. Sunkiam trūkumui kompensuoti reikia 1000–2000 µg papildų per dieną, todėl taikomos injekcijos į raumenis.

Trūkumą nustatyti padeda tyrimai

Gydytoja pasakoja, kad vitamino B12 trūkumą dažniausiai padeda nustatyti keli pagrindiniai kraujo tyrimai. Pirmiausia tiriama bendra vitamino B12 koncentracija kraujyje, tačiau kartais šio tyrimo rezultatai gali būti klaidinantys – net esant normaliam lygiui organizmas vitamino gali pakankamai neįsisavinti.

Tokiais atvejais atliekamas aktyvaus vitamino B12 tyrimas, kuris tiksliau parodo, kiek šio vitamino organizmas iš tikrųjų pasisavina ir panaudoja. Taip pat naudingas homocisteino tyrimas – padidėjęs jo kiekis gali rodyti B12 arba folio rūgšties trūkumą.

Tiksliausias tyrimas – metilmalono rūgšties (MMA) nustatymas. MMA lygis padidėja, kai organizmui stinga vitamino B12, todėl šis tyrimas laikomas vienu jautriausių ir patikimiausių.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Prikurtimas, ūžesys, galvos svaigimas: sprendimas slypi ausų chirurgijoje
Baltijos ir Amerikos klinikos gydytoja otorinolaringologė dr. Irina Arechvo savo specialybę pasirinko ne tik dėl pr...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų