Šiais metais Lietuvoje registruoti pirmieji difterijos ir stabligės atvejai. Pavojingos ligos diagnozuotos Kauno ir Vilniaus rajonų gyventojams.
Šalyje stabligės atvejai registruojami kasmet. Panevėžio apskrityje praėjusiais metais 1 stabligės atvejis buvo registruotas Biržų rajone. Nuo šios pavojingos ligos moteris mirė.
Centro specialistai primena, kad difterija yra viena iš sunkiausių užkrečiamųjų infekcinių ligų. Infekcija plinta oro lašeliniu būdu – kosint, čiaudint arba kalbant. Difterijos lazdelės gaminami labai stiprūs nuodai pažeidžia įvairius organus. Šia liga užsikrečiama nuo sergančio žmogaus, sveikstančio ligonio ar bakterijų nešiotojo per kvėpavimo takus. Difterija taip pat galima užsikrėsti, kai su ligonio oro lašeliais bakterijos patenka ant įvairų aplinkos paviršių (naudojantis asmeniniais sergančiojo daiktais ar indais). Ši liga prasideda bendru negalavimu, blogu apetitu, karščiavimu, nestipriu gerklės skausmu. Tonzilės šiek tiek paburksta, parausta, jas salelėmis ar visas dengia apnašos.
Kita pavojinga užkrečiama liga – stabligė, kuria susergama, kai stabligės sukėlėjas ar jo sporos patenka į žaizdą, ypač į dirvožemiu užterštas gilias durtines žaizdas. Pavojingos yra bet kokios žaizdos ir sunkesni nudegimai. Kartais stabligė pasireiškia po sunkesnio galūnių nušalimo ar nuplikinimo. Patekę į gilią žaizdą, stabligės sukėlėjai pradeda gaminti stiprų nuodą, kuris sukelia raumenų susitraukimus ir traukulius.
Šių pavojingų ligų padeda išvengti skiepijimai (vakcinacija). Pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. V-1066 (Žin., 2008, Nr. 1 – 27), kūdikiai skiepijami: 2, 4, 6 ir 18 mėnesių. Penktąja ir šeštąja doze skiepijami 6–7 ir 15–16 metų vaikai. Vėliau sustiprinančios vakcinos dozės suaugusiems skiriamos kas 10 metų.
Centro specialistai ragina pasirūpinti ne tik vaikų sveikata, bet ir patys nelikti abejingais bei pasiskiepyti nuo difterijos ir stabligės. Pasiskiepiję išvengsime ne tik šių pavojingų ligų, bet ir komplikacijų ir net mirčių.
Primename, kad Lietuvoje jau beveik 2 metus vykdoma planinė suaugusių asmenų, vyresnių nei 26 m. amžiaus, vakcinacija nuo difterijos ir stabligės valstybės lėšomis.
Visiems, norintiems pasiskiepyti, rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.
sam.lt