Sekmadienis, 2023.06.04
Reklama

Norvegijos ambasadorius aplankė Vaikų reabilitacijos ligoninę „Lopšelis“(1)

vlmedicina.lt | 2015-02-04 16:52:23

Antradienio rytą Kaune viešėjo naujai paskirtas Norvegijos ambasadorius Lietuvoje Dagas Malmeras Halvorsenas ir garbės konsulas Vytautas Valaitis. Garbūs svečiai lankėsi Kauno klinikų filiale Vaikų reabilitacijos ligoninėje „Lopšelis“, kur sėkmingai įgyvendintas ne vienas Norvegijos užsienio reikalų ministerijos ir Norvegijos finansinio mechanizmo finansuotas projektas. Per 1997–2011 metus tokių projektų buvo net penki, visų jų bendra vertė viršija 2 milijonus eurų. 

Terapija
K. Šimatonio nuotr.

„Malonu girdėti, kad Norvegija galėjo prisidėti prie Jūsų įstaigos plėtros, – sakė ambasadorius D. M. Halvorsenas. – Jūs sukūrėte metodiką ir sukaupėte patirtį, kuria dabar gali pasinaudoti kitos Lietuvos įstaigos“.

Įgyvendinant projektus, investicijos buvo skirstomos trims pagrindinėms kryptims: tuometės vaiko raidos klinikos infrastruktūrai, reikalingai efektyvesnėms abilitacijos paslaugoms teikti, įstaigoje dirbančių specialistų kvalifikacijos kėlimui ir Kauno apskrityje dirbančių abilitacijos specialistų tobulinimui. Pastarojo projekto lėšomis buvo įsigyta medicinos įranga, kuri užsienio šalyse jau seniai naudojama vaikų judesių kokybei vertinti ir gydyti.

Vytautas Valaitis ir Norvegijos ambasadorius
Vytautas Valaitis ir Norvegijos ambasadorius. K. Šimatonio nuotr.

Taip pat „Lopšelio“ specialistai įsigijo testus vaikų raidos sutrikimams vertinti ir juos išvertė į lietuvių kalbą, parengė mokymo priemones šalyje dirbantiems abilitacijos specialistams ir organizavo jiems mokymus, klinikos specialistai vyko į konferencijas ir stažuotes Norvegijoje ir kitose užsienio šalyse. Įgyvendinus projektus, pagerėjo abilitacijos paslaugų pasiekiamumas ir kokybė, t. y., sutrikusios raidos vaikams atsirado galimybė pasinaudoti tais diagnostikos ir gydymo metodais, kurie iki tol Lietuvoje nebuvo taikyti.

Norvegijos ambasadorius D. M. Halvorsenas apžiūrėjo kineziterapijai, ergoterapijai, dailės, muzikos terapijai skirtas patalpas ir su norvegų pagalba prieš dvejus metus įrengtą pirmąją Lietuvoje judesio analizės laboratoriją. „Lopšelis“ buvo pirmoji įstaiga šalyje, kur pradėtos leisti botulino toksino injekcijos cerebriniu paralyžiumi sergantiems vaikams. Turint galimybę atlikti eisenos analizę, šį gydymo būdą galima taikyti dar tikslingiau ir veiksmingiau.

„Lopšelio“ specialistai pirmieji Lietuvoje įsigijo ir į lietuvių kalbą išvertė patikimus diagnostinius testus autizmui nustatyti, savarankiškumui vertinti. Prieš pusantrų metų „Lopšelyje“ įkurtas dienos socialinės globos centras, kurį lanko daugiau nei 10 autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų. Centre su vaikais dirbama pagal vieną plačiausiai taikomų autizmo diagnozę turinčių vaikų terapinio ugdymo metodų – TEACCH (angl. Treatment and Education of Autistic and related Communication Handicapped Children) metodiką, kurios „Lopšelio“ specialistai mokėsi Jungtinėje Karalystėje.

„Dabar raidos sutrikimų turintiems vaikams teikiamos paslaugos prilygsta tai pagalbai, kurią gauna vaikai ir kitose šalyse“, – lydėdama po reabilitacijos ligoninę svečius tvirtino doc. dr. A. Prasauskienė.

Norvegijos ambasadorius D. M. Halvorsenas domėjosi Kūdikių namų skyriuje augančių vaikų galimybėmis palaikyti ryšį su tėvais ar rasti globėjus, taip pat klausė, ar sutrikusios raidos vaikai nėra atskiriami nuo tėvų. Pasakodamas apie ankstesnę diplomatinę tarnybą Makedonijoje, ambasadorius prisiminė socialistinio režimo šalyje susidūręs su sistema, kai sutrikusios raidos vaikus auginančios šeimos būna priverstos vaikus atiduoti į instituciją, nes kitokio pasirinkimo nėra.

Kineziterapija
K. Šimatonio nuotr.

Atsakydama į ambasadoriaus klausimus, doc. dr. A. Prasauskienė minėjo, kad Vaikų reabilitacijos ligoninėje „Lopšelis“ prieš dvidešimt metų gyveno šimtas dvidešimt kūdikių, o šiuo metu – tik apie keturiasdešimt. Ligoninės direktorė ne kartą pabrėžė, kad visuomet jų įstaigos pagrindinis tikslas buvo padėti šeimoms, kad vaikai galėtų augti namuose, su tėvais. Tuo tikslu „Lopšelio“ komplekse įkurtas mokymo centras, teikiama visokeriopa pagalba neįgalius vaikus auginančioms šeimoms, sukauptomis žiniomis dalijamasi su studentais, gydytojais ir kitų sričių specialistais.

Doc. dr. A. Prasauskienė išskyrė tris svarbias datas, kai keitėsi įstaigos statusas ir buvo įvertinta čia vykdoma veikla: 1998 metais Kauno specializuoti kūdikių namai tapo Kauno vaiko raidos klinika „Lopšelis“, 2011 metais „Lopšelis“ tapo Kauno klinikų filialu, o prieš metus įkurta vienintelė Lietuvoje Vaikų reabilitacijos klinika. Naujoji klinika ne tik rengia gydytojus, reabilitacijos specialistus, slaugytojus, bet ir vykdo mokslo projektus.

Bendradarbiavimo su norvegais pradžia – 1992-ieji, kai Kauno miestas pasirašė sutartį su Vestfoldo grafyste. Į Specializuotus kūdikių namus atvykę norvegų specialistai Ivar Haagaas ir Odd Arild Ura savo ataskaitoje labai tiksliai įvardijo tuometę situaciją – „visose politinėse sistemose neįgaliems vaikams teikiamų paslaugų kokybė atspindi valstybės požiūrį į žmones“.

„Puikiai suprasdami, kad sistemą gali pakeisti tik tie, kas toje srityje dirba, norvegai mūsų niekada nemokė, ką daryti, – kaip vieną geriausių dalykų, nutikusių jos gyvenime doc. dr. A. Prasauskienė prisiminė „norvegiško nuotykio“ pradžią. – Visą laiką sulaukdavom tik draugiško palaikymo, paskatinimo, o patikėję savo jėgomis galėjome keisti esamą situaciją“. Įvertindamas didžiulį nuveiktą darbą, prezidentas Valdas Adamkus 2003 metais norvegus Ivar Haagaas ir Odd Arild Ura apdovanojo ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliais.

Kauno klinikų informacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nepaisyti kalcio trūkumą signalizuojančių ženklų – pavojinga sveikatai
Tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojai – nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus – su maistu negauna būtinos kal...
Naujas prostatos vėžio gydymo būdas
Nacionaliniame vėžio institute pradėtas naujas etapas prostatos vėžio gydyme: krioabliacijos būdu sunaikintas lokaliai a...
Kauno klinikose reta liga sergančiai pacientei pritaikytas inovatyvus gydymas
Kamilė – pirmoji paauglė Lietuvoje, kuriai pritaikytas gydymas CFTR moduliatoriais, skirtais gydyti retą lėtinę li...
Neaiškūs bėrimai ant kūno: kokia liga už to gali slypėti
Įvairūs odos dariniai, tokie kaip spuogeliai, pūslelės ar dėmelės, ne visada yra teisingai atpažįstami – ar išbėrė...
Kaip vaikams ir paaugliams rasti tinkamų būdų priimti įvairias emocijas ir jausmus
Pastaraisiais metais visuomenė susidūrė su gausybe iššūkių: pandemija, jos padariniai ir karas Ukrainoje išjudino stipri...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų