Klausimas.Jau ne pirmi metai planuodama atostogas neleidžiu sau atitrūkti nuo namų, giminių, nors ir to norėčiau. Kai tik pagalvoju, kad išvažiuosiu į kokią užsienio šalį, bet nesutvarkysiu namų, kaip tradiciškai darau per atostogas, ir neaplankysiu kaime gyvenančių tėvų, jaučiu sąžinės graužatį. Ar tai rodo kokią nors psichologinę problemą? Kokios turėtų būti tikros atostogos?
Atsako gydytoja psichologė Genovaitė Petronienė.
Taip, šie požymiai rodo psichologinę problemą. Atostogos yra laikas sau, o pagalba tėvams yra darbas. Buities tvarkymas per atostogas – net ne darbas kitiems, o paklusimas tam tikroms taisyklėms, normoms. Nebent tvarkymasis teikia malonumą, tačiau tokių žmonių yra labai mažai. Kai žmogus bijo padaryti kažką naujo, baiminasi per atostogas likti be veiklos, ir taip vis labiau įsivažiuoja į darbų rutiną, net nebegali sustoti. Atostogų metų geriausia pasirinkti tokią veiklą, kuri labiausiai skiriasi nuo kasdienybės. Jei žmogus įprastai sėdi prie knygų, jam reiktų ištrūkti į gamtą, jei nuolat būna tarp žmonių, reiktų pabūti vienam. Vakarietiškam žmogui tinkamiausias poilsis – gamta, atsiribojimas nuo visų rūpesčių ir fizinė veikla. Tačiau vėl reikia pagalvoti, kokia konkrečiai. Pavyzdžiui, bėgiojimas pajūryje, bet ne šieno krovimas kaime pas tėvus. Tai tinka nebent tuo atveju, jei yra labai šilti ryšiai su tėvais ir žmogus taip atsipalaiduoja. Tačiau poilsis su tėvais turi ir minusą – nėra įvairovės. Geriausia per atostogas daryti tai, ko iki šiol nedarei: aplankyti šalį, kurioje nesi buvęs, nuvykti į jogos stovyklą ar panašiai. Nepatirdamas naujų įspūdžių žmogus negali atsinaujinti. Atostogos – tartum kompiuterio perkrovimas. Nekasdieniškai pailsėjęs gali apmąstyti, ką gyvenime iki šiol darei ne taip. Priešingu atveju, nepatirdamas atsinaujinimo, negali išspręsti susikaupusių psichologinių problemų. Galvojama, kad jei gyvenimas eina sava vaga, jis gerėja. Iš tiesų rutina veikia žmogų palengva degradavimo kryptimi. Todėl nekasdieniškos atostogos – būtinos kiekvienam.
vlmedicina.lt
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.