Šeštadienis, 2024.07.27
Reklama

Nėštumo metu vartotas alkoholis paveikia kartų kartas

Parengė Justina Karpavičiūtė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-07-27 00:05:19

Nauja studija, atlikta Kalifornijos universitete (The University of California), teigia, jog nėštumo metu vartojamas alkoholis paveikia ne tik gimsiantį kūdikį, bet ir jo būsimus palikuonis.

© Graphicstock.com

Ligų kontrolės ir prevencijos centras (The Centers for Disease Control and Prevention) jau daugelį metų kovoja su itin rimta problema – alkoholio vartojimu nėštumo metu, kuris gali lemti vaisiaus alkoholinio sindromo spektro sutrikimų išsivystymą.

Nėščiosioms yra paaiškinama, jog alkoholis pereina per placentą iš motinos į vaisiaus kraują ir ilgainiui gali sutrikdyti normalų vaisiaus vystymąsi gimdoje. Todėl rekomenduojama atsisakyti alkoholio ar sumažinti jo vartojimą vos pradėjus planuoti nėštumą.

Tačiau, nepaisant visų perspėjimų, vis dar lieka moterų, kurios į juos tinkamai nesureaguoja ir neatsisako alkoholio net nėštumo metu. Nauja studija, prieš keletą dienų publikuota žurnale „Cerebral Cortex“, skelbia, jog alkoholis gali paveikti ne tik vaisių, bet ir jo vaikaičius ar provaikaičius.

Ankstesnės studijos parodė, kad prenatalinė alkoholio ekspozicija paveikia naująją smegenų žievę, sritį, kuri atsakinga už žmogaus elgesį ir pažintines funkcijas, ir gali sukelti palikuonio motorinės veiklos sutrikimus bei nerimastingumą.

„Įprastai, kuomet kalba pasisuka apie alkoholio vartojimą nėštumo metu, perspėjama apie tiesioginį poveikį embrionui ar vaisiui, esančiam gimdoje. Vis dėlto dabar turima įrodymų, kad prenatalinis alkoholio poveikis gali paveikti kartų kartas“, – komentavo tyrimo autoriai.

Mokslininkai ištyrė 3 pelių kartas. Pirmosios kartos atstovams, perinataliniu laikotarpiu paveiktiems alkoholio, rasta atipinė genų raiška, sutrikęs nervinio tinklo vystymasis naujojoje žievėje ir pakitęs elgesys. Studija parodė, kad ir kitų kartų atstovai, nors jie ir nebuvo tiesiogiai veikiami alkoholio, turėjo panašius nervų sistemos pokyčius bei elgesio sutrikimus.

„Palyginus su kontroline grupe, perinataliniu laikotarpiu gavusių alkoholio gyvūnų tolimesnės kartos atstovai buvo mažesnio svorio ir turėjo mažesnį smegenų tūrį, jiems buvo būdingas nerimastingas, linkęs į depresiją elgesys. Matydami tokius pokyčius, vykstančius pelių organizme, manome, kad alkoholio padaryta žala gali būti paveldima ir žmonių populiacijoje“, – sakė mokslininkai.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ką daryti su pasibaigusio galiojimo vaistais
„Kada jūs paskutinį kartą peržiūrėjote savo namų vaistinėlę?", – tokį klausimą dažnai žmonėms užduoda &...
Populiarėjančios žirgų terapijos studentų praktikos bazei suteikta licencija
Žmonės vis dažniau stengiasi išvengti tradicinės medikamentinės medicinos ir ieško alternatyvių, natūralesnių gydymo ar...
Vaistų nuo skausmo poveikis kepenims: kokiais atvejais ši baimė nepagrįsta
Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų vaistus nuo skausmo vartoja bent kartą per mėnesį ar dažniau, tačiau jiems neri...
Klastinga juostinė pūslelinė gali ištikti visus, kurie sirgo vėjaraupiais
Remiantis statistika, maždaug 2 iš 10 žmonių bent kartą per gyvenimą suserga juostine pūsleline. Didelė dalis jų –...
Skenduolių statistiką blogina pervertinantieji savo jėgas
Statistika vis dar negailestinga – skendimų atvejų nemažėja. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų