Trečiadienis, 2025.05.28
Reklama

Vairuojate alkanas? Gydytoja atskleidžia gresiančius pavojus

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-03-25 11:17:38

Vairavimas reikalauja maksimalaus susikaupimo, greitos reakcijos ir aiškaus sprendimų priėmimo, tačiau specialistai pastebi, kad alkis gali smarkiai paveikti šias savybes. Sumažėjusi koncentracija, nuovargis, dirglumas ir lėtesnė reakcija – tai tik kelios iš rizikų, kurias patiria alkani vairuotojai. Gydytoja dietologė atskleidžia, į kokius pirminius kūno signalus reikėtų atkreipti dėmesį ir kokius užkandžius rinktis ilgesnei kelionei.

Vairuotoja valgo bananą
Jeigu vairuojant jaučiamas alkis – geriau sustoti pavalgyti / canva nuotr.

Alkio poveikis organizmui

Kraujyje sumažėjus maistinių medžiagų koncentracijai kūnas siunčia pirmą signalą – alkio jausmą. Tai yra ženklas, kad jau laikas pildyti organizmo atsargas. Gydytojos dietologės Vitalijos Polevodos teigimu, reakcija į šį signalą yra svarbi, nes, trūkstant energijos, smegenims nebeužtenka „kuro“, todėl sumažėja jų gebėjimas greitai apdoroti informaciją.

„Pirminiai alkio simptomai yra nemalonūs pojūčiai skrandžio srityje, pykinimas. Ilgiau nevalgius atsiranda papildomų simptomų, kurie priklauso nuo žmogaus individualių savybių, gretutinių susirgimų, ir, aišku, laiko be maisto. Išalkus gali atsirasti bendras silpnumas, mieguistumas, drebulys, gali jaustis galvos svaigimas ar net skausmas, smegenų „rūkas“. Žmogus tampa irzlesnis, blogesnės nuotaikos. Visa tai sukelia papildomą stresą ir rizikas vairuojant“, – dalinasi gydytoja.

Prilygsta nuovargiui

Dietologė pastebi, kad alkio jausmas gali turėti panašų poveikį kaip nuovargis, nes sumažėja koncentracija, gali padidėti nelaimingų atsitikimų rizika.

„Kadangi pagrindinė smegenų maistinė medžiaga yra būtent gliukozė, sumažėjusi jos koncentracija kraujyje mažina ir smegenų galimybes palaikyti optimalią veiklą: žmogui tampa sunkiau susikoncentruoti į kelią, greitai ir tiksliai priimti sprendimus. Taip pat mažėja kantrybė ir tolerancija, gebėjimas ramiai reaguoti į aštresnes situacijas. Trūkstant energijos atsiranda nuovargis ir mieguistumas. Bet kuris iš išvardintų simptomų gali būti pavojingas vairuojant“, – atkleidžia V. Polevoda.

Sustojimų svarba

Ilgos kelionės reikalauja ne tik degalų automobiliui, bet ir energijos pačiam vairuotojui.

„Alkis ir nuovargis mažina budrumą, todėl svarbu reguliariai daryti pertraukas, užkąsti ir pailsėti. Todėl vairuotojus visuomet kviečiame ne tik pasipildyti degalų baką, bet ir pasirūpinti savimi – atsigaivinti, pavalgyti ir trumpam pailsėti, kad kelionė būtų saugi ir komfortiška“, – dalinasi „Circle K“ mažmeninės prekybos ir veiklos procesų tobulinimo vadovas Paulius Toleikis.

Ruošiantis ilgesnei kelionei automobiliu P. Toleikis pataria pasistiprinti iš anksto.

„Taip pat verta su savimi turėti lengvų užkandžių, ypač jeigu nusimato ilgesnė kelionė. Nepamirškite ir apie vandenį, nes dehidratacija taip pat gali būti pavojinga. Jeigu vairuojant jaučiamas alkis – geriau sustoti pavalgyti arba bent jau užkąsti ir atsigerti“, – teigia degalinių tinklo atstovas.

Užkandžių rekomendacijos

Dietologė V. Polevoda atskleidžia, kokius užkandžius būtų naudinga pasirinkti. Pirmiausia ji akcentuoja baltymų svarbą – jogurtus ar gėrimus su padidintu baltymų kiekiu, kurie suteiks sotumo. Taip pat rekomenduoja rinktis riešutus arba maistingus batonėlius.

„Jeigu reikėtų greičiau pakelti gliukozę kraujyje, galima rinktis vaisius, taip pat maistingesnes salotas. Beje, paprastas sumuštinis, paruoštas iš kokybiškų ir sveikatai palankių ingredientų, taip pat gali būti geras pasirinkimas užkandžiui. Bet kokiu atveju visada geriausia derinti makroelementus – angliavandenius valgyti kartu su baltymais ir riebalais, nes tokiu būdu ne tik gausime energijos, bet ir išlaikysime ją ilgesnį laiką“, – pataria dietologė.

Lengvas alkis ir ilgalaikis badavimas

Gydytoja taip pat atkreipia dėmesį, kad lengvo alkio ir ilgalaikio badavimo poveikis organizmui būna dvejopas.

„Lengvas alkis – tai pirmas signalas, kad organizmo resursai tuoj bus išnaudoti. Pats alkio jausmas yra sveikas ir natūralus, jį mes turime jausti. Tačiau kelyje tai gali blaškyti dėmesį ir mažinti koncentraciją, tad lengvą užkandį tokiai situacijai visada verta su savimi turėti. Ilgalaikis badavimas jau turės kur kas rimtesnį poveikį žmogaus organizmui, nes sukels stipresnius fizinius simptomus: nuovargį, galvos svaigimą, skausmą, drebulį, o tai bus itin pavojinga kelyje. Įdomu tai, kad badaujant ilgesnį laiką pats alkio jausmas silpnėja“, – teigia V. Polevoda.

Dietologė pabrėžia, kad ypatingą dėmesį savo mitybai keliaujant turėtų skirti žmonės, sergantys cukriniu diabetu, prediabetu, turintys hipoglikemijas arba net valgymo sutrikimus.

„Ši žmonių grupė – dar jautresnė alkio poveikiui. Tokių žmonių organizmas sunkiau prisitaiko ir reguliuoja gliukozės koncentraciją kraujyje, todėl net nedidelis badavimas gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų ir pavojingai paveikti vairavimo gebėjimus“, – sako V. Polevoda.

Siekiant išvengti staigių glikemijos šuolių ir visą dieną palaikyti tolygų energijos lygį, gydytoja dietologė rekomenduoja rinktis subalansuotą maistą, kuriame būtų visi esminiai makroelementai – baltymai, riebalai ir angliavandeniai. Valgyti rekomenduojama bent 3 kartus per dieną, maždaug kas 4 valandas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vandens sportas be traumų: ką būtina žinoti prieš lipant ant irklentės ar į baidarę
Vasara – vandens sporto sezonas. Vis daugiau žmonių leidžiasi į žygius baidarėmis, atranda irklentes, banglentes,...
Nauji psichologų metodai Nacionaliniame vėžio centre: pasakų ir miško terapijų nauda
Neįprasti atrodytų asmeninėje psichoterapijoje naudojami metodai – pasakų ir miško terapijos. „Pasakos paded...
Išsėtinė sklerozė – iššūkis, kurį medicina padeda įveikti
Minint Pasaulinę išsėtinės sklerozės dieną, Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) kviečia pažvelgti į šią ligą ne kaip į...
Kviečia į nemokamas jogos treniruotes Vingio parke visą vasarą
„Vilnius sveikiau“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybės projektu „Vilnius – Europos žalioji sos...
Keturi svarbiausi mineralai sveikai vasarai: kaip žinoti, kad jų trūksta?
Mineralai, tokie kaip magnis, kalcis, kalis ir geležis, yra būtini siekiant išsaugoti tinkamas kaulų, raumenų ir nervų s...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas