Nėščiųjų skiepijimas nuo gripo yra saugus ir efektyvus. Vakcinacija apsaugo ne tik besilaukiančią moterį, bet ir vaisių bei ką tik gimusį kūdikį. Nuo gripo paskiepytos nėščiosios žymiai rečiau persileidžia ar prieš laiką pagimdo neišnešiotus naujagimius. Naujagimiai, dar neturintys savo apsaugos, motinos antikūnių dėka taip pat yra apsaugomi nuo gripo infekcijos rizikos.
Nors daugelyje Europos šalių nėščiosioms rekomenduojama skiepytis nuo gripo, deja, skiepijimosi apimtys vis dar nėra didelės. „Ne tik mūsų pacientės, visuomenė, bet ir valdžios atstovai bei sveikatos priežiūros specialistai turi suprasti, kad nėščiųjų skiepijimas nuo gripo turi tapti rutinine perinatalinės nėščiųjų priežiūros dalimi“, - teigia Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Nadišauskienė.
Besilaukiančios moterys laikomos prioritetine rizikos grupe, nes dėl fiziologinių imuninės, širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo sistemų pokyčių nėštumo metu gripu serga sunkiau ir dažniau, susirgus gripu, nuo 1 iki 39 proc. padidėja priešlaikinio gimdymo rizika, persileidimo, sunkių komplikacijų ir net mirties tikimybė.
Nėščiosioms skiepytis nuo gripo yra saugu, nes gripo vakcina yra „negyva“ ir infekcijos ar komplikacijų nėščiajai ar jos vaikeliui nesukelia. Be to, vakcinavus nėščiąją, susidarę antikūniai pereina per placentą ir pirmuosius gyvenimo mėnesius apsaugo kūdikį nuo žalingų gripo infekcijos pasekmių. Pasaulio sveikatos organizacija, Amerikos, Europos Komisijos infektologų ir akušerių ginekologų draugijos jau gerą dešimtmetį rekomenduoja visas nėščiąsias, kurios laukiasi ar lauksis gripo sezono metu, skiepyti nuo gripo.
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas prieš dvejus metus pradėjo tyrimus, padėsiančius išaiškinti nėščiųjų požiūrį į skiepus nuo sezoninio gripo. „Tyrimas atsleidžia priežastis, kurios daro įtaką mažoms nėščiųjų skiepijimosi apimtims Lietuvoje“, - pasakojo Infekcinių ligų klinikos vadovė prof. Auksė Mickienė. Šiuo metu Vakarų Europos šalyse nuo gripo pasiskiepija 60-70 proc. nėščiųjų, o Lietuvoje vakcinuotų nėščiųjų skaičius siekia vos 0,2 proc.
PSO Europos regioninis biuras, kartu su LSMU ligoninės Kauno klinikų specialistais rengia nėščiųjų imunoprofilaktikos nuo gripo programą: „Tyrimų metu jungtinė darbo grupė sukaupė daug informacijos, patirties ir įgūdžių, kurie padės spręsti šią problemą ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos šalyse“, – džiaugėsi prof. A. Mickienė. Ši programa ne tik padės didinti pasiskiepijusių nuo gripo nėščiųjų apimtis, bet ir taps pavyzdžiu kitoms Rytų Europos šalims.
Kauno klinikų informacija