Antradienis, 2024.07.16
Reklama

Nepranešei apie išvykimą iš Lietuvos – ar reikės mokėti sveikatos draudimą?

anglija.lt | 2015-03-10 14:33:45

Klausimai dėl išvykimo iš Lietuvos deklaracijos ir privalomojo sveikatos draudimo įmokų Anglijos lietuviams vis dar neduoda ramybės. Skaitytojo pageidavimu Anglija.lt aiškinosi, kokia tvarka galioja norint deklaruoti išvykimą iš Lietuvos ir ar bus priskaičiuota sveikatos draudimo mokesčių, jei apie išvykimą pranešei per vėlai.

Kelionė
© Fotolia.com

Kaip deklaruoti išvykimą iš Lietuvos?

„Jau porą metu gyvenu ir dirbu Anglijoje. Išvykdamas iš Lietuvos nedeklaravau išvykimo, esu pasimetęs tarp visko, ką ir nuo ko turėčiau pradėti daryti. Skaičiau, jog buvo galima deklaruotis atgaline eiga, bet pasidomėjus tuo, sužinojau, kad jau šios galimybės nėra. Galėčiau dabar nuvykti į Ambasadą Londone ir išsideklaruoti, ta suprantu, bet mane domina tas laikotarpis nuo išvykimo iki deklaracijos, ką su juo daryti, ar reikia Lietuvai sumokėti uz draudimą ar dar kokius nors mokesčius“ (red. pastaba: kalba netaisyta), – portalo Anglija.lt klausė skaitytojas Matas.

Anglija.lt pasidomėjo, kaip pateikti deklaraciją, kad Lietuvoje negyveni, ir ar yra galimybių tai padaryti atbuline data. Portalą konsultavo Gyventojų registro tarnybos asmens duomenų tvarkymo skyriaus vedėjas A. Mikėnas, kuris patvirtino, kad deklaracijos galioja nuo pateikimo deklaravimo įstaigai dienos, tai reiškia, kad negali būti deklaravimo atgaline data.

Deklaraciją apie išvykimą iš Lietuvos galima pateikti per Lietuvos Respublikos konsulines įstaigas užsienyje, internetu (per e. valdžios vartus www.epaslaugos.lt), jei asmuo naudoja elektroninį parašą arba lietuvišką internetinę bankininkystę, arba seniūnijoje (savivaldybėje), sugrįžus į Lietuvą. Deklaracijos pateikiamos asmeniškai, o vaikų deklaracijas pateikia tas iš tėvų, su kuriuo gyvena vaikas.

A. Mikėnas taip pat informavo, kad patikrinti, ar yra pateikęs deklaraciją apie išvykimą, gali kiekvienas. „Vieną kartą per kalendorinius metus galima nemokamai susipažinti su savo duomenimis Gyventojų registre. Taip pat ir elektroniniu būdu per el. valdžios vartus www.epaslaugos.lt. Pasirinkite kategoriją „Registrai ir archyvai“ ir paslaugą „Gyventojų registro duomenų peržiūra“. Arba siųskite klausimą el. paštu grt@gyvreg.lt, pridėjus asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją“, – aiškino skyriaus vedėjas.

Nedeklaravus išvykimo – 27 € per mėnesį

Prieš keletą metų Lietuvoje ėmus kontroliuoti privalomojo sveikatos draudimo įmokas, dauguma išvykstančiųjų suskubo deklaruoti išvykimą, kad nereikėtų mokėti sveikatos mokesčio, kuris tuo metu buvo 72 litai per mėnesį. Šiuo metu dauguma išvykstančiųjų jau žino, kad nenorint mokėti sveikatos mokesčio, reikia deklaruoti išvykimą. Tačiau kaip elgtis, jei išvykimo laiku nedeklaravai?

Apie Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas Anglija.lt konsultavo Valstybinės Mokesčių inspekcijos (VMI) Mokesčių informacijos departamento direktorė Regina Utkienė. Lietuvoje savarankiškai draustis sveikatos draudimu ir kas mėnesį mokėti PSD įmokas privalo nuolat Lietuvoje gyvenantys asmenys, kurie nepatenka į draudžiamųjų valstybės lėšomis sąrašą. Valstybės lėšomis PSD draudžiamųjų grupei, kuriai nereikia mokėti įmokų, priklauso vaikai, moksleiviai, dieninių skyrių studentai, darbo biržoje įsiregistravę bedarbiai, asmenys, turintys būtinąjį valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą pensijai gauti, neįgalieji, jei jie neturi pajamų, nuo kurių skaičiuojamos sveikatos draudimo įmokos. Nuo 2015 m. sausio 1 d. įvedus eurą, savarankiškai besidraudžiantys asmenys privalo kas mėnesį mokėti 27 € dydžio PSD įmokas.

Nustatant, ar asmuo laikomas nuolat gyvenančiu Lietuvoje ir privalo draustis sveikatos draudimu Lietuvoje savarankiškai, vadovaujamasi Gyventojų registro duomenimis. Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymas numato prievolę asmenims, kurie išvyksta iš Lietuvos ilgesniam kaip šešių mėnesių laikotarpiui, Gyventojų Registre deklaruoti išvykimą. Deklaravus gyvenamosios vietos pakeitimą, nuo deklaruotos išvykimo datos asmuo nelaikomas nuolat Lietuvoje gyvenančiu ir, atitinkamai, jam nėra prievolės Lietuvoje savarankiškai draustis sveikatos draudimu.

Svarbu gyvenantiems užsienyje

Taigi, jei deklaracijos nepateikei ir tavo registruota nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvoje, privalėsi draustis sveikatos draudimu. Tačiau, kaip aiškino departamento direktorė, yra tam tikrų išimčių, kurios labai svarbios dirbantiems kitose užsienio šalyse.

„Jeigu asmuo, kurio gyvenamoji vieta yra registruota Lietuvoje, dirba, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje ir šioje valstybėje yra draudžiamas socialiniu draudimu, jam Lietuvoje PSD įmokų mokėti nereikia, jeigu jis turi dokumentą, patvirtinantį jo draudimą toje valstybėje (Jungtinės Karalystės atveju – P45 arba P60 formą)“, – portalą informavo R. Utkienė.

„Dokumentų, patvirtinančių asmens draudimą užsienio valstybėje, savo iniciatyva VMI pateikti nereikia. Šie dokumentai pateikiami tik VMI darbuotojui paprašius. Dokumentai VMI darbuotojui gali būti pateikti mokesčių mokėtojui patogiu būdu (t. y. tiesiogiai VMI darbuotojui, atvykus į VMI, atsiųsti paštu arba per Elektroninio deklaravimo sistemą, jeigu gyventojas teikia Metinę pajamų deklaraciją“, – Anglija.lt aiškino VMI atstovė.

Kaip pažymėjo R. Utkienė, asmenims, kurie VMI duomenimis nėra drausti PSD, skolos automatiškai nėra skaičiuojamos, kadangi asmuo gali būti išvykęs iš Lietuvos ir tuo laikotarpiu gali būti draudžiamas sveikatos draudimu užsienio valstybėje, o VMI tokių duomenų neturi.

„Galutinė gyventojo PSD įmokų prievolė nustatoma pagal jo pateiktus dokumentus, įrodančius, kad jis atitinkamu laikotarpiu buvo draustas sveikatos draudimu užsienio valstybėje. Už laikotarpius, už kuriuos asmuo turi jo draudimą užsienio valstybėje patvirtinančius dokumentus, PSD įmokų mokėti nereikia, neatsižvelgiant į tai, kad jo gyvenamoji vieta tuo laikotarpiu buvo registruota Lietuvoje“, – į Anglija.lt klausimą atsakė specialistė.

Kaip elgtis savarankiškai dirbantiems?

Pagal R. Utkienės paaiškinimą, dirbantiems pas darbdavius ar per agentūras Jungtinėje Karalystėje, jokių problemų dėl PSD įmokų neturėtų kilti – pateikęs darbdavių išduotas P60 arba P45 formas Lietuvos Mokesčių inspekcijai, įrodysi, kad dirbai ir buvai draustas JK.

Tačiau kaip elgtis savarankiškai dirbantiems (angl. „self-employed“), kurie tokių formų negauna? Anksčiau Europos Sąjungos šalyse buvo išduodamos E 104 formos pažymos, patvirtinusios, kad asmuo buvo draustas sveikatos draudimu pažymą išdavusioje ES šalyje. Tačiau po reformos Europos socialinės apsaugos teisėje 2010 metai visos E formos buvo panaikintos ir pakeistos kitomis. Visą sąrašą socialinės apsaugos formų, naudojamų ES šalyse, galima rasti čia.

Kadangi pagrindinis reikalavimas, kad nereikėtų mokėti PSD įmokų, yra įrodyti, kad dirbai ir buvai draustas kitoje Europos Sąjungos valstybėje, savarankiškai dirbantiems JK užtektų pateikti pažymą, kad mokėjai socialinio draudimo įmokas (angl. „National insurance contributions“). Šių įmokų išrašą gali užsisakyti iš JK Mokesčių inspekcijos (HMRC), užpildęs šią formą internetu. Tai padaryti gali ir susisiekęs telefonu arba paštu. Daugiau informacijos, kaip gauti duomenis apie savo soc. draudimo įmokas, rasi čia.

Daugiau informacijos apie privalomąjį sveikatos draudimą Lietuvoje rasi čia.

Jolanta Terminaitė


Logo

 

 

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Jei pučia pilvą, priežastis gali būti ne tik maistas
Pilvo pūtimas, pilnumo, tempimo jausmas pažįstamas daugeliui. Kartais šiuos pojūčius lemia aiškios priežastys, pavyzdžiu...
 Gastroenterologė įspėja: apie storosios žarnos vėžį signalizuoja du simptomai
Storosios žarnos vėžys – liga, kuria sergantys asmenys dažnai nė neįtaria turintys kokių nors sveikatos sutrikimų....
Karštų dienų iššūkiai: kaip pasirūpinti savimi nėštumo metu
Nėštumas vasarą gali kelti tam tikrų iššūkių, tačiau laikantis keleto patarimų, galima sumažinti diskomfortą ir užtikrin...
Senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems žmonėms – daugiau paslaugų
Visiems privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems gyventojams Lietuvoje teikiamos Privalomojo sveikatos draudimo fond...
Į Respublikinio priklausomybės ligų centro vadovės pareigas skiriama dr. Aušra Širvinskienė
Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) vadovo pareigas nuo rugpjūčio 1 d. pradeda eiti dr. Aušra Širvinskienė,...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų