Antradienis, 2025.03.18
Reklama

Nepažįstamą grybą geriau paspirti

valstietis.lt | 2013-08-13 17:10:49

Toksikologai teigia, kad šiemet apsinuodijimų grybais, bent jau sunkių, buvo nedaug. Bet grybavimo sezonas dar tik įsibėgėjo, tad reikia būti budriems ir nerinkti bei nepirkti nepažįstamų grybų. Nepatariama vaišintis šiais skanumynais ir svečiuose – kartais tokios vaišės baigiasi liūdnai.

Grybai
Jolitos Čiukšytės nuotr.

Apsimeta“ ūmėde

Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro specialistai informuoja, kad sutrikdyti sveikatą gali ne vien nuodingieji, bet ir valgomieji grybai, ypač netinkamai paruošti ar laikyti. Valgomieji grybai gali sukelti problemų jautresnę virškinimo sistemą turintiems žmonėms, tačiau praėjus kelioms valandoms po valgymo negalavimas paprastai praeina savaime. Prisivalgius konservuotų grybų gresia botulizmas – tai gana reta, bet labai sunki liga, pažeidžianti centrinę ir vegetacinę nervų sistemas.

Sunkiausius, o kartais ir mirtinus, apsinuodijimus sukelia nuodingieji grybai, iš jų pavojingiausi – žalsvoji ir blyškioji musmirės. Pastarosios dažnai supainiojamos su pievagrybiais, o žalsvosios – su ūmėdėmis ar žaliuokėmis. Kaip čia neprisiminti kitados gerai žinomo poeto žodžių: „Ūmėdė rūbeliais vilki, bet piktesnė ji nei vilkė. Tu nelieski jos, vaikuti, nes gali nuo jos pražūti“. Šis patarimas aktualus ir suaugusiems – jei dėl grybo kilo bent mažiausia abejonė, nelieskite jo.

Specialistų duomenimis, Lietuvoje iš viso auga 1 500 rūšių grybų, 40 iš jų – nuodingi. Tik retais atvejais nuodingas grybas nustatomas be didelių abejonių, dažnai jie „apsimeta“ taikiais savo gentainiais. Tokie lengvai atpažįstami grybai yra, pavyzdžiui, bobausis, išsiskiriantis ypatinga išvaizda, ar raudonoji musmirė.

Simptomai pasireiškia įvairiai

Apsinuodijus grybais dažniausiai simptomai pasireiškia ūmiai ir gali būti labai įvairūs, atsižvelgiant į juose esančias nuodingas medžiagas. Vienos jų ardo ląsteles ir sukelia organų nepakankamumą, kitos pažeidžia nervų sistemą, sukeldamos traukulius, haliucinacijas, depresiją, gali net ištikti koma. Esama toksinų, sukeliančių pykinimą, vėmimą, viduriavimą, pilvo skausmus – tokią savijautą galima priskirti kitai ligai ar persivalgymui.

Blogiausia, kai grybų sukelto apsinuodijimo simptomai pasireiškia tik po kelių valandų ar net kitą dieną. Tad, pavalgius grybų ir pajutus kažką negera, būtina nedelsiant kreiptis į medikus. Dažniausiai kreipiamasi į medicinos įstaigą pagal gyvenamąją vietą, o ši prireikus nukreipia gydytis į stacionarą. Galima skambinti ir į visą parą dirbantį Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biurą.

Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos Apsinuodijimų informacijos ir kontrolės centro gydytojos konsultantės, klinikinės toksikologės Jūratės Margerienės, šių metų liepą į juos dėl įtarimų apsinuodijus grybais kreipėsi 10 žmonių. Neretai pasitaiko, kad skambina ne tik pats apsinuodijęs asmuo, bet ir sunerimę jo artimieji ar net medikai, pas kuriuos apsilankė nukentėjusysis.

VL pašnekovės teigimu, kai ligonio būklė būna labai sunki, jis iš savo gyvenamosios vietovės ligoninės pervežamas į artimiausią didesnį miestą, kurio gydymo įstaigoje esama ir priešnuodžių, ir galimybė atlikti hemodializę, jei nuodai pažeidė inkstus. Paprastai nuodingos medžiagos pirmiausia pradeda ardyti kepenis, sukeldamos jų ląstelių nekrozę. Laiku negydant, kraujyje labai padidėja kepenų fermentų, bilirubino kiekis ir gali prasidėti smarkus kraujavimas iš virškinamojo trakto dėl kepenų pažeidimo, sutrikus kraujo krešėjimui. Pasitaiko ir mirtinų atvejų, belieka pasidžiaugti, kad šiemet tokių dar nebuvo.

Net ligoniui išgijus, negalima tvirtai pasakyti, kad apsinuodijimas grybais vienaip ar kitaip neatsilieps jo sveikatai ateityje. „Kiekvienas atvejis yra labai individualus“, – sakė medikė. Net tuomet, kai suvalgyti nenuodingi grybai sukelia pykinimą ir viduriavimą, ligonis praranda daug skysčių, sutrinka organizme vandens elektrolitų pusiausvyra. Vemiantis žmogus negali gerti, tad jam gali padėti tik lašinės.

Būkime išrankesni

J. Margerienė ir pati nevalgo, ir kitiems pataria vengti ūmėdžių, kurių ji net grybais nelaiko, kelmučių, žvynabūdžių ir kitokių „skėtukų“. Ji vartoja tik baravykus, voveraites, kurių su jokiais šungrybiais nesupainiosi, ir parduotuvėje pirktus pievagrybius. Nors, prisipažįsta, kurį laiką dirbdama šį darbą ir matydama apsinuodijusių žmonių kančias į grybus net pažiūrėti negalėjusi. Jos manymu, grybus reikėtų vertinti kaip savotišką delikatesą, nepulti prie jų vos ne kasdien prasidėjus grybų sezonui.

VL žurnalistės gera pažįstama kartą grįždama iš darbo nusipirko turgelyje jau paruoštų grybų stiklainį ir pasidžiaugė, kad nedaug reikės vargti prie viryklės. Deja, pavalgiusi po kurio laiko pasijuto blogai ir išsikvietė greitąją medicinos pagalbą. Vėliau prarado sąmonę ir atsipeikėjusi sužinojo, kad patyrė klinikinę mirtį. Prognozės buvo liūdnos, bet merginai pasisekė – vidaus organai liko nepažeisti, ji visiškai išgijo.

Gali kaupti nuodus iš aplinkos

Paklausta, ar tiesa, kad prie buvusių karinių poligonų ir šalia automagistralių augantys grybai gali kaupti sunkiuosius metalus (Rusijos spauda rašė apie panašaus pobūdžio apsinuodijimus), toksikologė pareiškė to patvirtinti negalinti, bet priminė, kad po avarijos Černobilio atominėje elektrinėje Lietuvos gyventojai buvo perspėti nerinkti ir nevalgyti grybų.

VŠĮ Vilniaus greitosios pagalbos ligoninės Ūmių apsinuodijimų skyriaus gydytojas taip pat patvirtino, kad šiemet apsinuodijimų grybais buvo nedaug ir tie nebuvo labai sunkūs. Tik pavasarį būta problemų dėl bobausių. Tačiau šiuo metu ligoninės Reanimacijos skyriuje gydoma labai sunkiai musmirėmis apsinuodijusi pacientė – ji palaikė jas ūmėdėmis. Ne veltui specialistai perspėja, kad, į puodą patekus vieninteliam nuodingam grybui, gali sunkiai apsinuodyti visa šeima.

Patarimai grybautojams

Nevalgykite nežinia kieno rinktų grybų. Tyrimai rodo, kad neretai apsinuodijama vyresnio amžiaus ar turinčių regos sutrikimų turinčių asmenų rinktais grybais.

Kuo vėliau pajusite apsinuodijimo simptomus (pykinimą, vėmimą, viduriavimą), tuo sunkesnis bus gydymas.

Apsinuodijimo požymiai gali pasireikšti skirtingu metu, nes juos galėjo sukelti skirtingų rūšių grybai.

Persivalgiusiam ar grybus sunkiai virškinančiam žmogui pykinimas, vėmimas ir viduriavimas savaime turi praeiti per 4–6 val.

Užsitęsus virškinimo sutrikimams, būtina kreiptis į gydytoją, nes tik atlikus tyrimus galima atskirti persivalgymą nuo apsinuodijimo.

Kilus įtarimui, kad apsinuodijote grybais, skubiai kreipkitės pagalbos į artimiausią gydymo įstaigą arba pasikonsultuokite su Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro specialistais telefonais: 8 5 236 2052; 8 687 53378.

Henrieta Aleknienė,

valstietis.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kokiomis medžiagomis dažniausiai apsinuodija lietuviai?
Trečiąją kovo savaitę tradiciškai kalbama apie apsinuodijimų prevenciją. Visuomenė raginama būti budresnė, mat šiuo metu...
Nemokama vakcina nuo erkinio encefalito pasinaudojo tūkstančiai gyventojų – raginama nedelsti
Nuo praėjusių metų rugsėjo visi 50–55 metų gyventojai pradėti skiepyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomi...
Kenksmingos medžiagos tatuiruočių ir permanentinio makiažo dažuose normas viršija  iki tūkstančio kartų
Dar 2022 metais, remiantis REACH reglamentu (angl. Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals)...
Kauno klinikose atliekami pažangūs miego tyrimai: kodėl svarbu rūpintis savo miegu
Netinkami miego įpročiai yra viena iš dažniausių problemų, su kuria susiduria mūsų visuomenė. Pasaulio miego asociacija...
Mažakraujystė slėpė rimtesnę ligą – storosios žarnos vėžį
Kovas – storosios žarnos vėžio žinomumo mėnuo. Nors šios ligos paplitimas visuomenėje didėja, o gyventojai nuola...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų