Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Neišrašydamas recepto specialistas žemina šeimos gydytoją ir meluoja pacientui?

Ligita Sinušienė | 2015-06-01 00:01:42

Nenorėdami gaišti minutės ar dviejų gydytojai specialistai iš paciento atima bent kelias dienas. Mažiausiai tiek laiko praeina, kol žmogus patenka pas šeimos gydytoją, kad šis padarytų tai, ko nepadarė kardiologas, oftalmologas ar kitas specialistas – išrašytų vaistų receptą.

Rašo
Nors receptus išrašyti pagal savo kompetenciją turi gydytojai specialistai, neretai jie tą darbą užkrauna šeimos gydytojams. Redakcijos archyvo nuotr.

Laiko žemesne kasta?

Klaipėdietė šeimos gydytoja Birutė Jankuvienė teigia, kad tik vienas kitas specialistas išrašo vaistų receptus.

„Tačiau per tiek metų mes jau taip pripratome, kad viskas yra užkraunama ant mūsų pečių, tad nuryji dar vieną karčią piliulę, sukandi dantis ir darai viską, jau net nebeįsivaizduodamas, kaip su tuo kovoti, - atvirauja gydytoja. – Sugrįžęs iš specialisto žmogus neturi laukti dar kelių dienų, kol šeimos gydytojas jam išrašys receptą. O specialistu žmonės tiki kaip Dievu. Jeigu jam pasakė, kad šeimos gydytojas turi išrašyti receptą, jis ir tuo tiki. Kasdien sulaukiame skambučių, kai pacientas reikalauja jam būtinai šiandien išrašyti vaistus, kaip pasakė specialistas“.

Ar tokiu elgesiu specialistai nedemonstruoja nepagarbos ir šeimos gydytojui, ir pacientui?

„Jie iš tiesų linkę laikyti save aukštesniais už šeimos gydytojus, - pritarė B. Jankuvienė. – Specialistai nelabai suvokia bendrosios praktikos gydytojo kompetencijos, veiklos sritis ir t. t. Nors, kaip pastebiu, jaunoji karta jau kitokia. Galbūt ir universitetuose juos jau kitaip ruošia, paaiškina šeimos gydytojo vertę, ir jie nelaiko mūsų žemesnės kastos atstovais. Specialiai nesekiau tokios informacijos, bet manyčiau, kad būtent jaunieji gydytojai specialistai dažniau ir išrašo receptus“.

Benjaminas Čepas
Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų draugijos valdybos pirmininkas Benjaminas Čepas neretai ir pats skambučiu teiraujasi specialistų, kodėl šie pacientui neišrašę vaistų recepto. Asmeninio archyvo nuotr.

Portalo pašnekovė negalėjo išskirti, kokios srities specialistai labiausiai linkę savo pacientus dėl vaistų receptų siuntinėti pas šeimos gydytojus.

„Tai priklauso nuo paties gydytojo“, - atsakė B. Jankuvienė.

Pritrūksta laiko?

Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų draugijos valdybos pirmininkas Benjaminas Čepas, vadovaujantis Druskininkų pirminės asmens sveikatos priežiūros centrui, portalui sakė, kad šeimos gydytojai labai nesiskundžia dėl to, jog tenka išrašinėti vaistų receptus pacientams vietoj specialistų, bet pripažino problemą egzistuojant.

„Ypač trečio lygio įstaigų – Vilniaus ir Kauno universitetinių ligoninių – specialistai nelinkę išrašyti receptų. Tačiau ir antro lygio specialistai linkę to nedaryti. Pastebėjau, kad labiausiai – kardiologai, - pastebėjimais dalijosi B. Čepas. – Tačiau tokia tendencija yra visoje Lietuvoje. Kadangi mūsų miestas mažas, paskambinu tiesiai specialistams pasiteirauti, kodėl neišrašė recepto. Jie neneigia, jog privalėjo tai padaryti, bet dažniausiai teisinasi, kad neturėjo tam laiko“.

Nebent neturi knygelės

Tačiau portalo kalbinti specialistai neigia egzistuojant problemą dėl jų kaltės. Lietuvos kardiologų asociacijos sekretorius prof. hab. dr. Pranas Šerpytis portalui VLMEDICINA.LT tvirtino, jog pats visuomet išrašąs receptus, jeigu tik pacientui vaistai reikalingi – tiek valstybinėje, tiek privačioje įstaigose, kuriose dirba.

„Ir jeigu jis turi atsinešęs kompensuojamųjų vaistų knygelę, - sakė kardiologas. – Ir kolegos, jeigu neišrašo, tik dėl to, kad žmogus knygelės neturėjo. Tikrai ne dėl laiko taupymo ar dėl kitų priežasčių“.

Paprašytas paaiškinti, kiek užtrunka išrašyti vieną vaistą pacientui, P. Šerpytis patikino, kad visai neilgai: „Vienam vaistui – apie minutę. Juk tereikia išrašyti vaistą, priklijuoti lipduką ir uždėti antspaudą. Tačiau jeigu žmogus serga ne viena liga, tarkim, arteriniu kraujo spaudimu, išemine širdies liga, širdies rimto sutrikimais, tuomet tenka užtrukti ilgiau. Ir tikrai nėra jokio įsakymo, kad kardiologai neturėtų išrašyti receptų“.

Specialistas paaiškino, jog receptus išrašo pats, ne slaugytoja.

Oftalmologas Alvydas Paunksnis irgi tvirtino pats visuomet išrašantis vaistų receptus visiems pacientams, kuriems to reikia. Ir tvirtino nežinąs tokių atvejų, kad kolegos to nedarytų.

Taupo pinigus?

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė portalui sakė tik retkarčiais išgirstanti nusiskundimų dėl pacientų siuntinėjimo iš vieno gydytojo pas kitą dėl vaistų recepto. Tačiau, priešingai, anot jos, paprastai pacientai nepatenkinti, kad šeimos gydytojas juos siunčia pas specialistus.

V. Augustinienė turinti savo versiją, kodėl neskubama išrašyti receptų: „Kiekviena poliklinika gauna tam tikrą ligonių kasų finansavimą pagal prisirašiusių pacientų skaičių. Yra nustatyta, kiek žmogui galima išrašyti receptų. Žinoma, kai kurie galbūt per penkerius metus tik kartą pasirodo pas gydytoją, o kitiems tenka labai daug vaistų skirti. Tad galbūt tie gydytojai, kurių didelė dalis pacientų serga lėtinėmis ligomis, neišrašydami receptų stengiasi sutaupyti“.

Dalindamasi asmenine savo patirtimi pacientų atstovė tikino pati susidurianti su geranorišku specialistų požiūriu.

„Pavyzdžiui, mano endokrinologė visuomet paklausia, ar turiu visus vaistus. Ir jeigu pas šeimos gydytoją neketinu dar greitai apsilankyti, išrašo receptą“, - kalbėjo V. Augustinienė.

Finansinė nauda – tik vaistinėms

Valstybinės ligonių kasos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Vita Lyskoitienė portalui aiškino, kad atskirai už vaisto recepto išrašymą ligonių kasos įstaigoms nemoka.

„Gydymo įstaigai, sudariusiai sutartį su teritorine ligonių kasa, sumokama už gydytojo suteiktą paslaugą, - sakė V. Lyskoitienė. - Norėtume pabrėžti, kad gydytojo paslauga (tiek šeimos gydytojo, tiek specialisto) yra ne tik paciento diagnozės patvirtinimas, tyrimų skyrimas ir jų vertinimas, paciento būklės stebėjimas, bet ir gydymo plano sudarymas, taip pat – ir kompensuojamųjų vaistų skyrimas bei jų receptų išrašymas“.

Tęsdama aiškinimą specialistė atkreipė dėmesį, kad daugumą kompensuojamųjų vaistų receptų išrašyti gali šeimos gydytojas, tik kai kuriuos – gydytojas specialistas.

„Jei pacientas kreipiasi konsultacijai į kardiologą, šis pagal savo kompetenciją diagnozuoja ligą ir privalo skirti bei išrašyti kardiologinius vaistus, taip pat ir skirti pacientui reikiamus tyrimus ir pan. Gydytojo specialisto skirtą gydymą kompensuojamaisiais vaistais šeimos gydytojas gali tęsti taip, kaip yra nurodyta konsultavimo lape. Jei reikia keisti gydymą, šeimos gydytojas, atsižvelgdamas į įvairias gydymo metodikas, vėl siunčia pacientą konsultuotis pas gydytoją specialistą teisės aktų nustatyta tvarka. Tai reiškia, kad kiekvienas gydytojas išrašo vaistus pagal savo kompetenciją ir nustatytas jam (šeimos gydytojui ar gydytojui specialistui) normas. Taigi specialistas, kuriam pagal jo kompetenciją privalu skirti pacientui reikiamus vaistus, neturi siųsti paciento pas šeimos gydytoją“.

V. Lyskoitienės teigimu, nėra nustatytos jokios vidutinės vienam pacientui skirtinos vaistų receptų ribos - gydytojas turįs išrašyti tiek kompensuojamųjų vaistų, kiek reikia pacientui, kad jo gydymo rezultatai būtų teigiami.

„Už pacientui išduotus kompensuojamuosius vaistus teritorinės ligonių kasos sumoka ne gydymo įstaigai, o vaistinei, kuri tuos vaistus jam išdavė, - toliau į portalo klausimus atsakinėjo specialistė. -

Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis kompensuojamos išlaidos tiems vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms, kurie yra įrašyti į kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių atitinkamus sąrašus. Šios išlaidos kompensuojamos tuomet, jei vaistai kompensuojamųjų vaistų pase yra išrašyti pagrįstai, pagal gydytojo (šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto) kompetenciją, atitinka paciento diagnozę, sveikatos būklę ir pan., o pacientas yra apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu“.

Privalo išrašyti

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paaiškino, kad receptų rašymo ir vaistų bei kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių išdavimo (pardavimo) gyventojams taisyklės, patvirtintos LR SAM 2002 m. kovo 8 d. įsakymu Nr. 112, nustato tik kaip turėtų būti išrašomas receptas bei nustato atvejus, kada jis pacientui gali būti išrašomas.

„Tačiau Taisyklės nenustato, kas (šeimos gydytojas ar gydytojas specialistas) receptus turi išrašyti, - teigiama ministerijos portalui pateiktame atsakyme. – Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis kompensuojamos išlaidos tiems vaistams ir Medicinos pagalbos priemonėms (MPP), kurie yra įrašyti į kompensuojamųjų vaisų ir MPP atitinkamus sąrašus. Šios išlaidos kompensuojamos tuomet, jei vaistai ir MPP yra išrašyti pagrįstai, pagal šeimos gydytojo ar gydytojo specialisto kompetenciją, atitinka paciento diagnozę, sveikatos būklę ir pan., o pacientas yra apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu. Tai reiškia, kad kiekvienas gydytojas išrašo vaistus pagal savo kompetenciją ir nustatytas jam (šeimos gydytojui ar gydytojui specialistui) normas. Pavyzdžiui, jei pacientas kreipiasi konsultacijai į kardiologą, šis pagal savo kompetenciją diagnozuoja ligą ir privalo skirti bei išrašyti kardiologinius vaistus, taip pat ir skirti pacientui reikiamus tyrimus ir pan. Tačiau kardiologas negali  skirti onkologinių vaistų, nes šiuos, nustačius pacientui atitinkamą diagnozę, turi skirti gydytojas onkologas. Taigi, specialistas, kuriam pagal jo kompetenciją privalu skirti pacientui reikiamus vaistus, neturi siųsti paciento pas šeimos gydytoją“.

Tačiau SAM neatsakė į portalo klausimą, ar pacientai gali apskųsti gydytoją specialistą, jei šis neišrašo recepto, o siunčia jį pas šeimos gydytoją.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų