Šeštadienis, 2024.12.14
Reklama

Neišnešiotukių mamos ištiesia pagalbos ranką kitiems naujagimiams

Kauno klinikų informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2018-08-08 09:55:13

Veronikos ir Raimondos mergaitės šiuo metu gydomos Kauno klinikų Neonatologijos klinikos Naujagimių intensyvios terapijos skyriuje. Raimondos mergaitė pasaulį išvydo sverdama vos 508 gramus. Veronikos mergaitės svėrė 500 ir 600 gramų. Abi moterys ligoninėje dėl tos pačios priežasties – jų mažylėms reikalinga profesionali medicininė pagalba. Tačiau pacientės ištiesia pagalbos ranką ir kitoms panašaus likimo moterims ir jų naujagimiams. Suprasdamos motinos pieno naudą naujagimiams, gimusiems per anksti, jos tapo Donorinio motinos pieno banko donorėmis.

© Fotolia.com

Kaip pasakoja Veronika, jai nėštumo metu išsivystė gimdos uždegimas, dėl kurio moteris buvo skubiai atvežta į Kauno klinikas. „Po savaitės gydymo ir stebėjimo gimė dvi mergytės – identiškos dvynės. Viena svėrė 500 gramų, kita – 600 gramų. Sunku pasakyti, koks sunkus buvo pirmasis mėnesis ir laukimas. Nežinai, kaip viskas bus toliau. Praėjus dvejoms savaitėms po gimimo, pakrikštijome mergytes. Iškart po krikšto jų laukė širdies operacijos, kurios būdingos ankstukams. Dabar 500 gramų mergaitė sveria 2 kg 550 gramų, o 600 gramų – 3 kg 400 gramų“, – džiaugėsi mama.

Pasak Veronikos, kad dukros pasiektų tokį svorį, koks yra dabar, buvo viso personalo darbas bei pastangos. Nemažiau svarbus tapo motinos pienas, kuris prisidėjo prie dvynių augimo ir sveikatos būklės gerėjimo.

„Šiuo metu savo pienu galiu maitinti tik didesnę mergytę, nes po pirmųjų maitinimų sužinojome, kad mažiausioji netoleruoja baltymo. Nors matinimu ne krūtimi, o per zondą, tačiau džiaugiuosi, kad bent viena mergytė gauna mano pieną. Viena mergytė sveria kilogramu mažiau vien todėl, nes gavo mažiau mano pieno. Motinos pieno vertė naujagimiui ir jo sveikatai yra akivaizdi. Kiekvienas lašelis tampa svarbus. Tikiuosi, jog vėliau bus galimybė maitinti ir kitą dukrytę“, – kalbėjo Veronika.

Moteris pasakoja, jog prieš 23 metus savo pirmagimės pienu maitinti negalėjo dėl išsivysčiusio mastito. Dvynukių susilaukusi motina puikiai supranta ir kitas motinas, kurios savo naujagimių maitinti negali, todėl gydytojams ir akušeriams patarus, didžiąją dalį pieno aukoja donoriniam pieno bankui. Ji tvirtina, kad jei prieš 23 metus būtų buvusi tokia galimybė, būtų ir pati ja pasinaudojusi.

Raimondos mergaitė pasaulį išvydo taip pat anksti. „Kai mums buvo 23 savaitės, nubėgo vandenys. Mergytė svėrė vos 508 gramus, jau galvojome, kad nepavyks išsaugoti jos, tačiau per dvi dienas buvo subrandinti plaučiai ir ji išgyveno. Kai ji gimė, pati suverkė. Net ir visko matę gydytojai buvo nustebę“, – gimimo stebuklą prisiminė Raimonda.

„Ji kovotoja. Dukrytei taip pat buvo atlikta širdies arterinio latako užvėrimo operacija kaip ir daugumai neišnešiotų naujagimių. Šiandien mes sveriame 980 gramų, o mūsų ūgis 34 centimetrai. Svoris beveik dvigubai tiek, kiek gimėme“, – nuoširdžiai džiaugėsi Raimonda.

„Mano mergytė mano pieną pradėjo valgyti po vieną, po du, tris mililitrus. Šiandien ji suvalgo jau 14 mililitrų. Kadangi pieno turiu daug, galiu duoti ir kitiems naujagimiams. Apie motinos pieno banką man papasakojo gydytojai. Tiek aš, tiek mano vyras į pieno donorystę reaguojame labai teigiamai. Kiek dar galėsiu, tiek ir padėsiu naujagimiams ir jų mamoms.“

Abi moterys vieningai tvirtina, jog sužinojus, kad reikės gimdyti neišnešiotukus, stresas būna labai didelis. „Mes esame labai dėkingos tiek už profesionalią medicininę pagalbą, tiek už emocinę paramą. Pas mus lankosi psichologai, socialiniai darbuotojai, asociacijos „Padedu augti“ narės. Vyksta šeimos pamokėlės, bendraujame su mamomis, kurios užaugino neišnešiotukus, – klinikoje sukuriama palanki mamai ir vaikui aplinka. Gydytojai išmokė gyventi šia diena. Žinome, kiek stiprybės reikia motinoms, todėl linkime joms daug stiprybės ir tikėjimo.“

2018 m. rugpjūčio 1–7 dienomis minima jau 26-toji Pasaulio žindymo savaitė, kurios tikslas – skatinti žindymą ir gerinti kūdikių sveikatą visame pasaulyje.

Pasaulyje atlikti moksliniai tyrimai patvirtina neabejotiną trumpalaikę ir ilgalaikę žindymo naudą mamai ir jos naujagimiui – kūdikiams sumažėja rizika ne tik sirgti tam tikromis ligomis, bet ir stiprėja emocinis ryšys su vaiku.

Tačiau neišnešiotų naujagimių motinoms pieno pirmomis dienomis gali nebūti arba būna labai mažai dėl patiriamo streso. Donorinis motinos pieno bankas skirtas anksčiau laiko gimusiems ir sergantiems naujagimiams. Mamos pienas yra pats geriausias maistas naujagimiui, o anksčiau laiko gimusiems yra netgi gyvybiškai būtinas dėl jų žarnyno ir imuninės sistemos nebrandumo. Mažieji pacientai gauna sveiką bei patikimą maistą, o mamos jaučiasi emociškai geriau.

Kaip teigia Neonatologijos klinikos Naujagimių ligų skyriaus vadovė doc. Dalia Stonienė, motinos pienas yra biologiškai specifiškas, jo sudėtis kinta priklausomai nuo kūdikio poreikių. „Motinos pienas yra natūralus, optimalus ir tinkamiausias maistas kūdikiams. Donorinis motinos pienas pirmiausiai skiriamas neišnešiotiems naujagimiams pirmosiomis jų gyvenimo dienomis, kol prasidės jų motinų pieno gamyba. Donorinis motinos pienas gali ne tik pagerinti gyvenimo kokybę, bet ir išgelbėti gyvybę mažo gimimo svorio, neišnešiotiems naujagimiams, ar sveikstantiems po sunkių žarnyno operacijų ir komplikacijų“, – kalbėjo naujagimių ligų gydytoja doc. D. Stonienė.

„Pieno bankai, tiekdami saugų, ištirtą ir kruopščiai atrinktą donorinį motinos pieną, tuo pačiu skatina sergančių naujagimių mamas žindyti ir jas palaiko, todėl vis daugiau prieš laiką gimusių naujagimių iš ligoninės išvyksta patys pilnai žįsdami, o jų mamos ir toliau tęsia žindymą grįžus namo“, – pabrėžė Neonatologijos klinikos slaugos vadovė Natalija Skorobogatova.

Pirmasis pieno bankas Lietuvoje atidarytas 2016 metų gruodžio 1 dieną Kauno klinikose.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Uostamiesčio ligoninė atidarė modernų Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) atidarė naują Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių. Tai reikšmingas žingsni...
Prie šventinio stalo – su klausos sutrikimą turinčiu artimuoju: kaip išvengti klaidų?
Kalėdas būtų galima pavadinti smagių pokalbių, nuotaikingų istorijų, šiltų žodžių apsikeitimo švente. Ir ne veltui &ndas...
Kad virškinimo negalavimai neapkartintų švenčių
Gražiausių metų švenčių maratonas ir jaukūs susitikimai su šeima bei draugais dažnai yra neatsiejami nuo skalsių ir sunk...
 Ligonių kasos: keliaukite su Europos sveikatos draudimo kortele ir būkite saugūs
Artėjant žiemos atostogų sezonui, ligonių kasos primena keliones planuojantiems gyventojams nepamiršti Europos sveikatos...
Kava: tos pačios pupelės, tik kitoks skonis?
Gardžios kavos entuziastai žino, jog savo skoniais bei aromatais labiausiai pamaloninantis kavos puodelis gaminimas iš š...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų