Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Ne visus mokinius pasiekia kokybiški ir maistingi pietūs

vlmedicina.lt | 2015-03-20 14:40:37

Kai kuriose Lietuvos mokyklose vaikai nuolat skundžiasi dėl neskanių ir nekokybiškų patiekalų. Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) tiriant patiekalų faktinį kaloringumą, neretai nustatoma mažesnė jų energinė vertė nei deklaruoja gamintojas.

Po pietų
Algirdo Kubaičio nuotr.

Patiekalų energinė vertė kone dvigubai mažesnė nei turėtų būti

„Kiekvienais metais vaikų maitinimui skiriame ypatingą dėmesį. Tai viena – prioritetinių VMVT sričių. Deja, pirmųjų šiais metais atliktų tyrimų, patiekalų kaloringumui nustatyti, rezultatai nedžiugina. Ištyrus pirmuosius mėginius iš Vilniaus, Šiaulių, Klaipėdos ir Panevėžio ugdymo įstaigų, paaiškėjo, kad 55 proc. neatitiko reikalavimų. Kai kurių patiekalų energinė vertė – net 40 proc. mažesnė nei nurodo gamintojas“, - sako VMVT direktorius dr. Jonas Milius.

Ant mokinių stalo atkeliauja mažesnės energinės vertės pietų daviniai dažniausiai todėl, kad patiekalai gaminami nesilaikant receptūrose numatytų produktų kiekių, jie keičiami prastesnės kokybės produktais.

Sostinės Žygimanto Augusto vidurinėje mokykloje (Šeškinės g. 25) nustatyta 17,14 proc. mažesnė pietų davinio energinė vertė nei deklaruoja gamintojas, Vilniaus licėjuje (Širvintų g. 82) – net 40,1 proc., A. Vienuolio pagrindinėje mokykloje (Aušros Vartų g. 23, Vilnius) – 30,28 proc., M. K. Čiurlionio menų mokykloje (T. Kosciuškos g. 11, Vilnius) – 27 proc.

Iš Klaipėdos E.Balsio menų gimnazijos (Statybininkų pr. 22) valgyklos paimtame pietų davinio mėginyje nustatyta 30,68 proc. mažesnė energinė vertė nei nurodo gamintojas valgiaraštyje, P. Mašioto progimnazijos (Varpų g. 3, Klaipėda) – 8,8 proc.

Daugiau dėmesio turėtų skirti savivaldybės

„Pernai patikrinus 85 proc. Lietuvos mokyklų, paaiškėjo, kad net ketvirtadalio visų tirtų patiekalų energinė vertė buvo 38 proc. mažesnė, nei nurodyta valgiaraštyje. Vis dar nustatoma atvejų, kai moksleivių maitinimui tiekiami maisto produktai, kurių sudėtyje yra vaikų maitinimui draudžiamų maisto priedų. 2014 m. tokių pažeidimų nustatyta 6 proc. mokyklų valgyklų. Ne vienos mokyklos virtuvei reikalingas kapitalinis remontas, įrangos atnaujinimas. Taigi, problemų, kurias būtina kuo greičiau spręsti, apstu“, - pabrėžia J. Milius.

Tyrimai, siekiant išsiaiškinti, koks maistas tiekiamas mokyklose ir darželiuose, vykdomi nuolat, tačiau pažeidimų vis tiek nustatoma gan nemažai, nes trūksta kompleksinių visų pastangų. Konkursus maitinimo organizavimui laimėję įmonės dažnai nesugeba už pačių pasiūlytą kainą suteikti kokybiškos paslaugos, todėl ir nukenčia sunkiai vizualiai įvertinami dalykai – patiekalams trūksta svorio, jie gaminami iš pačių pigiausių žaliavų, trūksta kaloringumo.

J. Milius atkreipia dėmesį, kad nuo šių metų liepos 1 d. VMVT bus atsakinga už darželių ir mokyklų valgiaraščius. Tad šiuo metu analizuoja, kaip ugdymo įstaigos juos sudaro, domisi pažangiausiais Vakarų Europos šalyse naudojamais metodais ir vaikų maitinimo organizavimo klausimais. Visuose miestuose ir rajonuose bus tęsiami tyrimai patiekalų kaloringumui nustatyti, tikrinama, kaip vaikų ugdymo įstaigų valgyklose užtikrinami higienos ir maisto saugos reikalavimai.

Be to, VMVT teritorinių padalinių inspektoriai kiekvienais metais konsultuoja mokyklų ir darželių vadovus apie tinkamą vaikų maitinimo organizavimą. Vilniuje, Šiauliuose, Utenoje, Panevėžyje, Tauragėje, Palangoje ir kituose miestuose reguliariai organizuojami pasitarimai su atsakingais ugdymo įstaigų ir savivaldybių švietimo skyrių darbuotojais, kurių metu apžvelgiami patikrinimų rezultatai, rekomenduojama kaip pašalinti trūkumus, supažindinama su sveikos mitybos principais, aptariamos viešojo maitinimo konkursų sąlygos.

Vis dėlto, J. Miliaus nuomone, aktyviau spręsti vaikų maitinimo problemas bei imtis konkretesnių žingsnių turėtų ir savivaldybių vadovai.

Objektyviai nustatyti, ar mokiniai gauna visą patiekalų svorį, kiekį, kaloringumą, kaip sutartyje jiems pateikti įsipareigojo maitinimo paslaugas teikianti įmonė, galima tik atlikus nuodugnius tyrimus laboratorijoje, todėl tokie tyrimai turi būti atliekami gerokai dažniau.

„Puikių pavyzdžių jau yra. Druskininkų, Telšių savivaldybių vadovai, norėdami žinoti, kokį maistą valgo vaikai, finansavo į mokyklas ir darželius tiekiamų pietų davinių laboratorinius tyrimus. Alytaus rajono savivaldybės vadovai patys paprašė, kad VMVT atrinktų mėginius tyrimams kaloringumui nustatyti. Taip rūpintis savo miesto ar rajono vaikais turėtų visi merai, o ugdymo įstaigų vadovai – prisiimti didesnę atsakomybę dėl patiekalų kokybės“, - sako VMVT direktorius J. Milius.

Visuomeninės organizacijos, bendruomenių atstovai taip pat galėtų dar aktyviau išsakyti savo nuomonę apie vaikų maitinimą, o apie pažeidimus informuoti VMVT nemokamu numeriu 8-800-40 403.

Jausdami, kad ne tik VMVT, tėvai, visuomenininkai, bet ir tiesioginiai paslaugos tiekėjai juos kontroliuoja ir yra reiklūs kokybei bei maistingumui, atsakingiau į savo pareigas žiūrės ir maitinimo įstaigos.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų