Alzheimerio ligai gydyti skiriamas medikamentas donepezilis (acetilcholinesnterazės inhibitorius) sumažina ligos simptomus, tačiau neužkerta kelio ligai progresuoti. Toliau ryškėjant ligos simptomams iškyla klausimas, ar nutraukti gydymą, ar skirti kitą medikamentą. Į šį klausimą pabandė atsakyti Didžiojoje Britanijoje vykdytas DOMINO tyrimas.
Gydė 52 savaites
Atsitiktinės imties placebu kontroliuojamame tyrime dalyvavo 295 ligoniai, sergantys vidutinio sunkumo ir sunkia Alzheimerio liga. Pacientai buvo gydomi namuose, jų būklė prieš tyrimo pradžią vertinta pagal standartinę SMMSE (Standardized Mini-Mental State Examination) skalę.
Prieš įtraukiami į tyrimą pacientai jau buvo mažiausiai 6 savaites gydomi donepeziliu (10 mg per dieną). Ligoniai atsitiktinai suskirstyti į keturias grupes, ir 52 savaites gydyti donepeziliu bei placebu ir mementinu bei placebu; donepeziliu bei placebu ir mementinu; donepeziliu ir mementinu; donepeziliu ir mementinu bei placebu.
Gydymo metu vertintas pacientų būklės pakitimas pagal jau minėtą SMMSE skalę. Kaip ir tikėtasi, visose pacientų grupėse stebėtas ligos progresavimas. Ligoniams, kurie buvo gydyti donepeziliu, ir toliau progresuojant ligai stebėtas ne toks ryškus būklės pablogėjimas kaip pacientams, kuriems nutrauktas gydymas.
Ligoniams, kuriems greta gydymo donepeziliu papildomai skirtas mementinas, stebėtas statistiškai nereikšmingas būklės pagerėjimas. Apibendrindami tyrimo duomenis autoriai teigia, jog esminis sėkmingo gydymo kriterijus buvo tęstinumas, o gydymas vaistų kombinacija vilčių nepateisino.
Skirtini individualiai
Gydytojas neurologas Viktoras Rimas Geraskinas „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė, kad anksčiau Alzheimerio liga sergančių pacientų gydymo atsakomybė krisdavo ant neurologų pečių, bet atkreipus dėmesį, kad esant šiai diagnozei vyrauja psichikos sutrikimai, tokie pacientai dabar siunčiami pas psichiatrus.
Lietuvos pacientams, gydytojo teigimu, skiriamas ir donepezilis, ir mementinas. Tačiau, pabrėžė portalo konsultantas, vienam pacientui labiau tinka vienas, kitam – kitas medikamentas. O norint pasiekti kuo didesnio gydymo efektyvumo, anot jo, visų svarbiausia – kuo ankstyvesnė diagnozė ir gydymas.
Požiūris pesimistinis
Donepezilis ir mementinas – pagrindiniai vaistai Lietuvoje, skiriami pacientams nuo Alzhemerio ligos, portalui tvirtino gydytojas psichiatras Aleksandras Slatvickis. O komentuoti tyrimą, su kurio rezultatais pats nėra susipažinęs, gydytojas nesiryžo. Vis dėlto atkreipė dėmesį, jog norint gauti patikimesnius rezultatus reikėtų tirti ne šimtus, o tūkstančius pacientų. Psichiatrą nustebino ir tai, kad tokiems pacientams buvo skiriamas placebas. Jo nuomone, Alzheimerio liga sergantiems ligoniams placebo nederėtų skirti.
vlmedicina.lt
Šaltiniai
Howard R et al. Donepezil and memantine for moderate to severe Alzheimers disease. N Engl J Med. 2012, 366, 893-903
Schneider LS et al. Discontinuing donepezil or starting memantine for Alzheimers disease. N Engl J Med. 2012, 366, 957-958