Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Naujasis metodas komplikacijas leidžia sumažinti iki minimumo

Kauno klinikų informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2018-06-04 12:04:56

Pacientė Laima prisimena, kuomet dar visai neseniai jausdavo diskomfortą dėl žandikaulių traškėjimo. Tačiau dabar apie garsų ir nemalonų žandikaulio traškėjimą ji gali pamiršti – gegužės 22 dieną Kauno klinikose jai buvo atlikta minimaliai invazinė smilkinio apatinio žandikaulio sąnario artroskopija. Šis naujas ir 98 procentų veiksmingas metodas leidžia išvengti komplikacijų, kurios būdingos operaciją atliekant senuoju – sąnario atviru būdu. Naujasis metodas komplikacijas leidžia sumažinti iki minimumo, o pooperacinis gijimas yra daug spartesnis.

Dr. M. Leketas atlieka operaciją. Kauno klinikų nuotr.

„Anksčiau operacijos buvo atliekamos sąnario atviru būdu, šis metodas buvo ganėtinai traumuojantis, nes veide daromi pjūviai, galimos tokios komplikacijos, kaip pažeistas veido nervas ir sutrikusi jo funkcija“, – apie senesnį metodą kalbėjo pacientę Laimą operavęs Kauno klinikų Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos gydytojas dr. Marijus Leketas.

Pasak gydytojo, taikant naująjį metodą, padaromi maži pjūveliai instrumentams įvesti į sąnario ertmę. Operacijos metu yra matomas endoskopu išdidintas vaizdas, revizuojamas bei išplaunamas sąnarys, pašalinamos sąaugos. Jei įtariamas onkologinis susirgimas, galima paimti medžiagos ištyrimui.

Minimaliai invazinės smilkinio apatinio žandikaulio sąnario artroskopijos gali prireikti, jei yra sisteminės sąnarių ligos. Tačiau pagrindiniai indikatoriai, dėl kurių dažniausiai reikalinga operacija – skausmas, sąnario funkcijos sutrikimas bei sąnario traškėjimas. Jei žmogus jaučia skausmą, tada yra visos indikacijos operacijai atlikti.

Kaip pasakoja pacientė, jai jau seniai traškėdavo žandikauliai. „Kai išsižiodavau, kąsdavau ar kramtydavau maistą, traškėjimas girdėdavosi ne tik man, bet ir šalia esančiam žmogui. Mano vyras net sakydavo: nebraškėk. Mane imdavo juokas ir tada specialiai pabraškėdavau“, – šypsodamasi pasakojo Laima.

Tačiau rudenį situacija pablogėjo, prieš daugiau nei pusė metų moteriai pradėjo skaudėti žandikaulius. „Prasidėjo stiprus skausmas valgant, kramtant maistą, vėliau net ramybės būsenoje skaudėdavo. Atrodo, jog kažkas atsitiko, tarsi žandikaulis atsikabino. Tuo metu negalėjau net išsižioti. Skausmas tęsėsi ilgai, skaudėdavo net ausį. Pradėjau jausti, kad viduje susikramčiau žandus“, – kalbėjo pacientė.

„Išties jaučiau didelį diskomfortą, bijojau eiti pas odontologus. Norėjau pasidaryti burnos higieną, tačiau nėjau, nes ilgai prabuvusi išsižiojusi, galėjau ir nesusičiaupti.“

Laima nieko nelaukdama kreipėsi į gydytojus. Jai buvo atliktas magnetinio rezonanso tyrimas. Iš pradžių Laima pagalvojo, kad skausmas atsirado dėl dantų. Nors ramybėje žandikaulio skausmas sumažėjo, bet kandant maistą vis tiek skaudėjo. Padarius panoraminę burnos nuotrauką, po vienu dantimi buvo rasta cista. „Nors ir ištraukė dantį, pašalino cistą, tačiau skausmas vis tiek nepraėjo. Tuomet kreipiausi į Kauno klinikų Veido ir žandikaulių chirurgijos kliniką. Ten pakartotinai buvo atliktas magnetinio rezonanso tyrimas ir patvirtinta, jog geriausias gydymas – minimaliai invazinė smilkinio apatinio žandikaulio sąnario artroskopija. Kentėjimas ir laukimas, tikintis, kad savaime pagerės, manęs netenkino, todėl pasirinkau operaciją“, – kalbėjo moteris.

„Operacijos metu mes dažniausiai šaliname ne šio sutrikimo priežastį, bet pasekmes. Smilkininio apatinio žandikaulio ligų priežastys dažnai ir lieka nenustatytos. Todėl yra tikimybė, jog ligos simptomai gali atsinaujinti. Jei po minimaliai invazinės smilkinio apatinio žandikaulio sąnario artroskopijos simptomai visgi neišnyksta ir po pusmečio vėl atsiranda, tuomet operaciją gali tekti kartoti. Jei visgi atvejis sudėtingas ir antra operacija nepadeda, tuomet atvira sąnario oepracija yra neišvengiama. Tačiau naujasis metodas veiksmingas 98 procentus ir tikimybė, kad prireiks daugiau operacijų, maža“, – tikino dr. M. Leketas.

Kaip teigia buvusi pacientė Laima, šiuo metu ji jaučiasi puikiai ir džiaugiasi, jog ryžosi šiai operacijai. „Galbūt pasirodys keista, tačiau anksčiau galvos skausmas man reguliariai kartodavosi, tačiau praėjus dvejoms savaitėms po operacijos, man dar nė karto neskaudėjo galvos. Aš net neįtariau, kad galvos skausmą gali sukelti būtent smilkinio apatinio žandikaulio sąnario pakitimai.“

„Esu dėkinga gydytojui dr. M. Leketui. Jis nuostabus gydytojas, nuoširdus bei dėmesingas. Man suteikė visą informaciją, išsamiai paaiškino apie tai, kas buvo atlikta operacijos metu. Džiaugiuosi, kad patekau būtent į jo rankas. Visas klinikos personalas yra be galo malonus“, – kalbėjo Laima.

Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos gydytojas dr. M. Leketas du kartus stažavosi Švedijoje, Malmo universitetinėse klinikose vykusiuose kursuose apie smilkininio apatinio žandikaulio sąnario ligų diagnostiką ir gydymą. Vienos universitete patirties ir žinių sėmėsi iš šio metodo pradininko – profesoriaus Gerhard Undt.

Minimaliai invazinės smilkinio apatinio žandikaulio sąnario artroskopijos metodas pasaulyje taikomas daugiau nei penkmetį. Kauno klinikose tokios, iki valandos trunkančios operacijos atliekamos jau du metus. Šiai dienai Veido ir žandikaulių chirurgijos klinikos chirurgas yra atlikęs daugiau nei 100 operacijų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos akinių lęšius kompensuos visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams
Netrukus įsigalios akinių lęšių kompensavimo pokyčiai. Nuo balandžio 1-osios visiems vaikams iki 7 metų akinių lęšiai bu...
Supaprastinta siuntimų tvarka lėtinėmis ligomis sergančių pacientų ilgalaikiam stebėjimui
Siekdama toliau mažinti gydytojų administracinę naštą ir trumpinti paciento kelią, Sveikatos apsaugos ministerija atnauj...
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų