Šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame nesunkiai galime bet ką įsigyti, retas kuris susimąsto, koks vertingas ir reikalingas kūdikiui yra motinos pienas. Nors gaminama gausybė įvairių mišinėlių, mokslininkai vieningai sutaria, jog motinos pienui pakaitalo niekada nebuvo ir nebus. Tik motinos pienu maitinamas mažylis gauna reikalingas maisto medžiagas, kurios yra būtinos augimui, vystymuisi, imuniteto formavimui ir tolesnei jo raidai.
Unikali motinos pieno sudėtis
Motinos pienas yra gyvas audinys, pasižymintis unikalia sudėtimi ir savybėmis. Šviežias motinos pienas yra geriausias maistas tiek sveikiems laiku gimusiems, tiek ir sergantiems bei neišnešiotiems naujagimiams. Su motinos pienu kūdikis gauna ne tik maistinių medžiagų, vitaminų ir mikroelementų, bet ir biologiškai aktyvių medžiagų: hormonų, augimo faktorių, oligosacharidų, nukleotidų, baltųjų kraujo kūnelių, imunoglobulinų ir kitų bioaktyvių komponentų. Įrodyta, kad kūdikiai, maitinami motinos pienu, o ne adaptuotu pieno mišiniu, rečiau serga ir geriau vystosi. Pasaulinė sveikatos organizacija ir JAV Pediatrų akademija rekomenduoja kūdikius išimtinai žindyti (t. y. neduodant papildomo maisto ir gėrimų) maždaug iki 6 mėn. amžiaus.
Motinos pieno sudėtis skiriasi ir nuolat kinta
Kinta ne tik pagrindinių maistinių medžiagų kiekiai, bet ir „gyvoji“ motinos pieno dalis. Įrodyta, kad motinos pieno sudėtis kinta net kiekvieno žindymo metu: žindymo pabaigoje laipsniškai didėja riebalų ir mažėja laktozės kiekis. Šiuos skirtumus ir pokyčius sąlygoja daugelis veiksnių: nėštumo ir laktacijos trukmė, cirkadinis (paros) ritmas, moters mityba, persirgtos ligos, pieno nutraukimo, laikymo, pasterizavimo būdai ir kt.
Pieno mišinys neprilygsta motinos pienui
Motinos pienas yra unikalios sudėties maistas, kuris užtikrina ne tik mitybinius naujagimio poreikius, bet ir dėl jame esančių biologiškai aktyvių komponentų sąlygoja naujagimio imuninę apsaugą, jo žarnyno ir centrinės nervų sistemų vystymąsi, optimalų maistinių medžiagų įsisavinimą žarnyne bei normalios žarnyno mikrobiotos formavimąsi. Joks adaptuotas pieno mišinys savo sudėtimi ir savybėmis neprilygsta motinos pienui, todėl rekomenduojama nuolat skatinti laktaciją ir žindymą.
Parengta pagal žurnalo „Lietuvos akušerija ir ginekologija“ straipsnį „Motinos pienas neišnešiotam naujagimiui: ar tik maistas, ar ir vaistas?“, 2017 Nr. 4, gruodis, T. XX 278-284 p.