Penktadienis, 2023.06.09
Reklama

Mokslininkas: ką valgai, tokia ir tavo prostata

vlmedicina.lt | 2013-11-27 09:10:32

Prostatos vėžiu sergančių vyrų, kurie valgė mažai riebalų turintį maistą ir vartojo žuvų taukus, tikimybė susirgti pakartotinai buvo mažesnė. Jų kraujyje buvo mažiau uždegimą sukeliančių medžiagų, o ląstelių dauginimosi ciklas buvo lėtesnis palyginti su vyrais, kurie vartojo vakariečiams įprastą maistą.

Papildai
Algirdo Kubaičio nuotr.

Lėtesnis ląstelių dauginimosi ciklas reiškia, kad tokiems ligoniams buvo mažesnė tikimybė, kad vėžys pasikartos ir bus agresyvus, teigia JAV atlikto tyrimo autoriai.

Tyrimo ataskaitą paskelbė Amerikos vėžio tyrimo draugijos žurnalas „Cancer Prevention Research“, praneša sciencedaily.com.

Šis tyrimas plėtoja 2011 metais tų pačių mokslininkų atliktą eksperimentą, kai 4-6 savaites prieš išoperuojant prostatos vėžį ligoniai gaudavo mažai riebalų turinčio maisto ir žuvies taukų papildų. Nustatyta, kad tokiems ligoniams vėžiniai dariniai augo lėčiau nei tiems, kas vartojo tradicinį vakarietišką maistą, turintį daug riebalų.

Tuo neilgu tyrimu taip pat nustatyta, kad mažai riebalų turintį maistą ir žuvies taukų papildus vartojusiems vyrams pakito tiek sveikų, tiek ir vėžio paveiktų ląstelių membranos. Jose susikaupė daugiau omega-3 riebalų rūgščių iš žuvies taukų ir sumažėjo iš augalų gaunamų omega-6 rūgščių, kurios uždegimams priešinasi mažiau.

„Šie tyrimai parodė, kad sirgdamas prostatos vėžiu iš tikrųjų esi tai, ką valgai. Tyrimai rodo, kad pakeitę mitybą, galime sau palankiai paveikti prostatos vėžio biologiją“, - sako tyrimo vadovas dr. William Aronson. Jis yra Kalifornijos universiteto urologijos profesorius ir Vakarų Los Andželo veteranų medicinos centro vyriausiasis urologas onkologas.

Pastarajame tyrime mokslininkai nagrinėjo, kaip veikia biologiniai mechanizmai vartojant mažai riebalų turintį maistą ir žuvies taukų papildus, kurie gali saugoti nuo vėžio navikų augimo ir išplitimo. Jie matavo uždegimams linkusių medžiagų kiekius kraujyje ir tyrė vėžinius audinius, kad nustatytų  ląstelių dauginimosi ciklą.

Be to, mokslininkai atskirai tyrė uždegimams linkusią medžiagą leukotrieną B4 (LTB4) ir nustatė, kad tinkamai ėmę maitintis vyrai kraujyje turėjo mažiau LTB4, o jų ląstelių dauginimosi ciklas buvo lėtesnis.

„Atradę tai, ėmėme tirti, kaip LTB4 gali paveikti prostatos vėžio pažeistas ląsteles ir nustatėme visiškai naują dalyką, kad vienas LTB4 receptorių yra prostatos vėžio pažeistų ląstelių paviršiuje“, - teigia dr. W. Aronson.

Jo vadovaujama grupė gavo lėšų tolimesniems tyrimams, ir kitąmet Kalifornijos universitete bus atlikti tyrimai su 100 savanorių, sergančių prostatos vėžiu.

Prostatos vėžys yra vyrams dažniausiai diagnozuojama vėžio forma pasaulyje. Lietuvoje prostatos vėžys sudaro apie penktadalį visų vėžinių susirgimų ir trečdalį vyrų vėžinių susirgimų. Nuo prostatos vėžio Lietuvoje kasmet miršta apie 500–600 vyrų.

Maisto papildų gamintojų asociacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Tobulėjantys krūties vėžio diagnostikos bei gydymo metodai – užkarda klastingai ligai
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kaip ir visose šalies ar Europos gydymo įstaigose, kuriose gydomi krūties vėžiu serga...
Kiek fluorido iš tikrųjų turėtų būti dantų pastoje?
Ieškantiems dantų pastos nuolat kyla klausimas, kiek fluorido turėtų joje būti, kad ši nekenktų sveikatai, tačiau ir gal...
Kraujo vėžio gydymo galimybės vyresnio amžiaus pacientams
74 metų Veronika – viena vyriausių Kauno klinikų pacienčių, įveikusių klastingą onkologinę ligą – ūminę miel...
Nusilpę dubens dugno raumenys – ne tik moterų problema
Visuomenės sveikatos specialistai nuolat ragina būti fiziškai aktyviems bei reguliariai sportuoti. Tačiau garsiai kalbėt...
Kada metus rūkyti dar galima susigrąžinti sveikatą: kūnas atsigauna po pirmų savaičių
Nors rūkymo pasekmėmis dažnai tampa vėžys, bronchitas, kitos lėtinės ligos ir net mirtis, nuo šios priklausomybės kasdie...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų