Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Ministerija po 8-erių metų perka naujus greitosios automobilius – specialistai nesidžiaugia. Kodėl?

Ligita Sinušienė | 2015-10-05 00:01:30

Lietuva perka naujus greitosios medicinos pagalbos (GMP) automobilius. Transporto priemonės jau būtų nupirktos, jeigu pardavėjai nebūtų užsiprašę per daug. Todėl šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rengia jau antrąjį pirkimą. Tačiau GMP specialistai pabrėžia, kad ne tuo keliu einama – papildomi ratai, kad ir su kokia puikia medicinine įranga, brigadų trūkumo problemos neišspręs. Lietuvai verkiant trūksta jaunų darbuotojų šiuose automobiliuose ir jų dar labiau trūks įgyvendinus IV sveikatos reformos etapą.

Greitoji
GMP specialistai pabrėžia, kad papildomi ratai, kad ir su kokia puikia medicinine įranga, brigadų trūkumo problemos neišspręs. © Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

Pirks automobilius

Praėjusią savaitę vykusiame Nacionalinės sveikatos tarybos posėdyje Akmenės rajono vicemeras Apolinaras Nicius viešai išsakė nuoskaudą, kad pradedant sveikatos reformą savivaldybė buvo drąsinama atsisakyti neefektyviai veikiančių ligoninės skyrių, žadant suformuoti  žaliuosius koridorius – idealiai sutvarkyti pacientų pervežimo į didesniąsias ligonines sistemą.

„Kiek Akmenė per tą laikotarpį gavo greitųjų? Neseniai ir mane patį vežė į Šiaulius. Traška braška tas greitosios senas automobilis, baisu net važiuoti“, - kalbėjo akmeniškis, ragindamas kolegas iš kitų savivaldybių labai kruopščiai išanalizuoti pacientų pervežimo problemas, kurios atsirasiančios uždarius kai kuriuos ligoninių skyrius.

Posėdyje dalyvavusi sveikatos apsaugos ministrės patarėja Janina Kumpienė pripažino, kad paskutinį kartą GMP automobilius ministerija pirko prieš aštuonerius metus – 2007-2008-aisiais.

„Ir tikrai galiu patikinti, kad visi jie buvo paskirstyti savivaldybėms, - sakė J. Kumpienė. – Neseniai ministerija jau irgi buvo įvykdžiusi GMP automobilių pirkimą, bet buvo pasiūlyta labai aukšta kaina. Todėl rengiame naują pirkimą. Ir tikrai visas transportas bus tolygiai padalintas savivaldybėms, atsižvelgiant į gyventojų skaičių, nors, žinoma, tikrai bus ir girgždančių“.

Pigesnis variantas

Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas prof. Juozas Pundzius atkreipė dėmesį, kad pacientų pervežimas iš tiesų išspręstų paslaugų prieinamumo problemą.

„Tik ne visi supranta, kas yra medicinos paslaugų prieinamumas, - sakė pirmininkas. – Kai kuriems merams atrodo, kad tai, grubiai pasakius, tolygu turėti Kauno ar Santariškių klinikas už kiekvieno kiemo tvoros. Tačiau iš tiesų tai reiškia galimybę suteikti kokybiškas paslaugas kiekvienam pacientui. Ir yra paskaičiuota, kad, pavyzdžiui, iš Kupiškio nuvežti žmogų į Vilnių, ten atlikti reikalingą tyrimą ir parvežti atgal, plius dar net ir pavaišinti pietumis yra gerokai pigiau nei brangią diagnostinę procedūrą įsigyti bei laikyti tai pačiai Kupiškio ligoninei“.

Nauja geležis – ne išeitis

Tačiau Lietuvos GMP įstaigų asociacijos valdybos pirmininkas Nerijus Mikelionis portalui VLMEDICINA.LT sakė, jog problema – ne GMP automobilių girgždėjimas ir apskritai net ne transporto kiekis, nes juk pacientus vežioja ne eiliniai vairuotojai. „Geležies, tai yra automobilių, įsigijimas problemos nesprendžia, - sako portalo pašnekovas. - Tai nereiškia, kad nebetrūks brigadų. GMP brigadų skaičius jau dabar minimalus, o panaikinus rajoninių ligoninių kai kuriuos skyrius jų poreikis dar labiau augs. Jeigu niekas nesikeis ir jeigu automobiliai bus perduoti GMP centrams, tiesiog seną transportą pakeisime nauju. Nes yra nustatyti normatyvai, kokiam gyventojų skaičiui (1 - 13 500) skiriama viena brigada. Pavyzdžiui, Kauno GMP centras aptarnauja ir Tauragės apskritį, ir dalį Marijampolės“.

N. Mikelionis atkreipė dėmesį, kad, jo žiniomis, SAM naujus C tipo automobilius ketina perduoti ligoninėms - net ne GMP centrams. O vienam visą parą dirbančiam automobiliui, sako pašnekovas, reikia mažų mažiausiai 10-ies darbuotojų etatų (5 vairuotojų ir 5 medikų).

Skrajojančios brigados

„Asociacija siūlo sukurti klasterinių pacientų pervežimo sistemą, kuriai reiktų 10-ies vadinamų skrajojančių brigadų, - mintimis dalijosi N. Mikelionis. – GMP centrai artimiausią rajono brigadą siųstų tiesiai į įvykio vietą, tuo pat metu - ir „skrajojančiąją“, kuri perimtų ligonį iš vietinės GMP brigados ir saugiai nugabentų į reikiamą gydymo įstaigą“.

Ar, N. Mikelionio nuomone, sveikatos sistema sutaupys, jei neefektyviai veikiančių ligoninių skyrių išlaikymas bus pakeistas išplėstomis GMP paslaugomis?

„Nesiimsiu svarstyti, sutaupys ar ne, - sakė portalo pašnekovas. - Bet vienai brigadai išlaikyti reikia 210 tūkst. eurų per metus, 10-iai papildomų - apie 2 mln. eurų. Manau, kad gerai sustygavus visą logistiką, kad pacientas į klasterių centrą patektų per auksinę valandą ar dvi, priklausomai nuo patologijos, prie žmogaus kokybiškos paslaugos priartės“.

Paklaustas apie esamą GMP specialistų padėtį Lietuvoje, asociacijos vadovas pabrėžė, kad specialistų labai trūksta jau dabar.

„Mūsų stuburas - skubios medicinos pagalbos slaugos specialistai, bet personalas sensta. Be to, už sertifikatą, įrodantį šią klasifikaciją, reikia pačiam susimokėti nuo 1 tūkst. iki 2 tūkst. Lt. Tiesa, kai kada pačios įstaigos sumoka už personalo mokslus. Iš tiesų valstybei reikalinga labai aiški politika ir specialistų užsakymo formavimas“.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų