Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Miego arterijų stentavimas – gera alternatyva chirurginei intervencijai(3)

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2011-05-02 07:24:18

Viena iš dažniausių išeminio galvos smegenų  insulto priežasčių yra dėl aterosklerozės atsirandantys susiaurėjimai arterijose, kurios teikia kraują smegenims. Šios arterijos kaklo srityje atsišakoja nuo aortos ir yra vadinamos miego arterijomis. Užsikimšus ar kritiškai  susiaurėjus miego arterijoms, trinka smegenų aprūpinimas krauju ir deguonimi. Priklausomai nuo to, kurios smegenų sritys yra pakenkiamos, gali atsirasti įvairių organų pažeidimai: vienos pusės galūnių paralyžius, kalbėjimo, kalbos supratimo,  regos, žvilgsnio, pusiausvyros sutrikimai ir kt.

 

A. Šimkaitis, Klaipėdos universitetinės ligoninės Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas. © A. Kubaičio nuotr.

 

Insultas yra viena  dažniausių mirties priežasčių. Susirgus insultu, mirštamumas gali siekti iki 30 procentų, todėl yra svarbu ne tik savalaikė insulto diagnostika bei gydymas, bet ir priemonės, užkertančios kelią insultui.

Nustačius susiaurėjimus miego arterijose, galimi du gydymo būdai. Pirmasis  – chirurginis, kai taikoma bendroji nejautra. Operacijos, kuri vadinama endarterektomija, metu iš miego arterijos yra pašalinama aterosklerotinė plokštelė. Šiuo metodu pacientai gydomi jau daugybę metų ir rezultatai yra geri.

Pastaraisiais metais į klinikinę praktiką vis labiau kelią skinasi kitas gydymo metodas, kuriam nereikia bendrosios nejautros. Per kojos arteriją iki kaklo arterijų įstūmus kateterius, miego arterijas galima išplatinti specialiu tinkleliu - stentu. Stentavimo metodas jau yra plačiai taikomas gydant širdies arterijų susiaurėjimus, sukeliančius krūtinės anginą bei miokardo infarktą.

Per pastaruosius dešimt metų buvo atlikta daug klinikinių tyrimų lyginant chirurginį gydymo metodą su intervenciniu (stentavimu). Dauguma ankstesnių klinikinių tyrimų rezultatai parodė, kad chirurginis metodas yra saugesnis nei intervencinis metodas, todėl kasdienėje praktikoje daug metų gydytojai pacientams  siūlydavo chirurginį gydymo metodą. Tobulėjant stentavimo metodikai, naujausi klinikiniai tyrimai parodė, kad  miego arterijų stentavimas savo rezultatais gali prilygti endarterektomijai.

 

"Miego arterijų susiaurėjimus galima išplatinti su stentu", - teigia A. Šimkaitis. © A. Kubaičio nuotr.

 

Mediciniame žurnale „Catheterisation and Cardiovascular Interventions“ pasirodžiusiame straipsnyje (2011 m., David Cohen ir kt.) palygintas miego arterijų stentavimo metodas su endarterektomija (SAPPHIRE klinikinis tyrimas). Į tyrimą buvo įtraukti 310  didelės chirurginės rizikos pacientai. 152 pacientams buvo atlikta chirurginė operacija ir 159-iems - stentavimas. Rezultatai parodė, kad jei pacientas yra didelės chirurginės rizikos, tai stentavimas gali būti gera alternatyva chirurginei intervencijai. Rezultatai po vienerių metų aprašyti  žemiau pateiktoje lentelėje.

Klaipėdos universitetinės ligoninės Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjo dr. Algimanto  Šimkaičio teigimu, SAPPHIRE studija baigta 2008 metais, dabartiniuose straipsniuose ji minima retrospektyviai.  “2010 metais skelbti CREST studijos rezultatai.  Į CREST studiją buvo įtraukti 2502 pacientai.  Rezultatai tiek stentavimo, tiek endarterektomijos grupėse nesiskyrė. Manau, kad yra indikacijos ir vienam, ir kitam metodui. Kiekvienas centras turėtų spręsti pagal konkrečius savo operacijų ir stentavimo rezultatus. Didieji Europos centrai šiuo metu linksta prie tokios indikacijos chirurginei endarterektomijai:  nepavykęs miego arterijų stentavimas, - “Vakarų Lietuvos medicinai“ teigė  A. Šimkaitis, Klaipėdos universitetinė ligoninės Intervencinės radiologijos skyriaus  vedėjas.

Anksčiau minėtame straipsnyje taip pat buvo analizuotos  finansinės išlaidos kiekvienai iš procedūrų. Nustatyta, kad stentavimo procedūra (7 000 JAV dolerių) yra brangesnė nei chirurginė intervencija (3 000 JAV dolerių). Tačiau kadangi po stentavimo pacientas turi gulėti ligoninėje vieną dieną trumpiau, tai galutinė stentavimo kaina yra tik 559 JAV doleriais didesnė nei operacija. Vienerių metų pacientų stebėjimo išlaidos abiejose grupėse buvo vienodos. Tyrimo autoriai daro išvadą, kad miego arterijų stentavimas yra ekonomiškas ir saugus metodas.

Stentas. © VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

“Sveikatos apsaugos finansavimas Amerikoje, Europoje ir Lietuvoje labai skirtingas. Lietuvoje tokie apskaičiavimai, kaip aprašyti šiame straipsnyje, nėra atliekami.  Be to, gydytojo, lovadienio, reabilitacijos įkainiai bei  tolesnis  neįgaliu likusiojo paciento ar pagydyto paciento indėlis į ekonomiką pasaulyje ir Lietuvoje gerokai skiriasi. Todėl labai sunku būtų interpretuoti šias finansines išvadas Lietuvos kontekste” , - komentavo  A. Šimkaitis.

Ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, ir likusiame pasaulyje endarterektomija iki šiol buvo įprastinis gydymo metodas. Tačiau visai neseniai JAV Maisto ir vaistų administracija rekomendavo miego arterijų stentavimą ne tik didelės, bet ir vidutinės rizikos pacientams.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 2 / 5 (3). Jūs dar nebalsavote
(3)
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų