Šeštadienis, 2023.03.25
Reklama

Metamfetamino vartojimas: kuriamos prevencijos ir gydymo strategijos

Respublikinio priklausomybės ligų centro informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2021-04-27 13:58:25
Metamfetamino milteliai
Metamfetaminas / Asociatyvioji nuotr.

Pastaraisiais metais Europoje matomas augantis metamfetamino vartojimas – pastarąjį dešimtmetį nelegalių medžiagų sulaikymų duomenys rodo, kad metamfetamino prieinamumas pamažu didėja ir jis yra aptinkamas vis daugiau valstybių.

Metamfetaminas kelia pavojų tiek pačiam vartojančiam, tiek visuomenei. Ilgalaikis metamfetamino vartotojimas didina širdies ir kraujagyslių sistemos ligų riziką. Vartojantys šią psichoaktyvią medžiagą dažnai kenčia nuo nemigos, sutrinka jų mityba, taip pat gali būti pažeidžiama smegenų struktūra, šis narkotikas sukelia psichikos sutrikimus.

Tad rizikingas metamfetamino vartojimas yra auganti problema Lietuvoje ir svarbu kurti prevencijos ir gydymo strategijas, siekiant mažinti šio narkotiko vartojimo mastą.

Metamfetamino vartojimo augimas Lietuvoje

Ištyrus nuotekų vandenis daugelyje didžiųjų Europos miestų, 2018 ir 2019 m. 17-oje iš 68 tyrime dalyvavusių miestų nustatytas metamfetamino likučių augimas. Pagal suvartojamo metamfetamino kiekį, palyginus su kitais Europos miestais: Kaunas buvo 12 miestas, o Vilnius – 16 tarp 68 tyrime dalyvavusių Europos miestų.

Panašios tendencijos atsiskleidė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento 2018 m. atlikto narkotinių medžiagų vartojimo tarp pasilinksminimo vietų lankytojų tyrimo duomenimis. Amfetamino ar metamfetamino populiarumas augo 4,7 kartus. 2018 m. duomenimis per pastarąjį mėnesį šių narkotikų vartojo 5.2% lankytojų, per pastaruosius metus – 12.1%, o nors kartą gyvenime yra bandę – 20% pasilinksminimo vietų lankytojų.

Respublikinio priklausomybės ligų centro l. e. p. Vilniaus filialo direktorė, tyrėja Dovilė Mačiulytė teigia, kad stebint nuotekų analizės duomenis, nuo 2017 m. nėra didelio pokyčio metamfetamino vartojime Lietuvoje. 2020 m. dėl karantino ir, matyt, sumažėjusio prieinamumo, metamfetamino vartojimas kaip tik sumažėjo 5 kartus. Tačiau kitų, kokaino ir MDMA (ekstazio) nekito, o amfetamino vartojimas per karantiną kaip tik padidėjo.

Metamfetamino vartojimo problemos sprendimo būdai

Kaip teigia D. Mačiulytė, kol kas Lietuvoje nėra apibrėžtų metamfetamino priklausomybės gydymo gairių. Gydomi yra tik simptomai, bet dar neturime prevencijos strategijų.

Todėl Lietuva kartu su Europos šalimis partnerėmis – Vokietija, Slovakija, Lenkija ir Čekija – pradeda vykdyti projektą IMPRESA (Implementing Metamphetamine Prevention Strategies into Action). Lietuvoje jį įgyvendina Respublikinis priklausomybės ligų centras. Projektas skirtas metamfetamino vartojimo Europoje prevencijos strategijų įgyvendinimui. Šiuo projektu siekiama įvertinti pasaulyje įgyvendinamų metamfetamino vartojimo prevencijos ir žalos mažinimo programų efektyvumą ir pritaikyti šias programas vietiniam šalių – partnerių kontekstui. Balandžio 20 d. vyko IMPRESA atidarymo konferencija, kurioje dalyvavo visos šalys partnerės ir dalinosi, kokie metamfetamino vartojimo įpročiai yra jų valstybėse.

LR sveikatos apsaugos ministro patarėja Simona Bieliūnė konferencijoje dalinosi, kad Lietuva dar tik žengia pirmuosius žingsnius sprendžiant metamfetamino vartojimo problemą, nors tai yra viena iš penkių populiariausių šalyje narkotinių medžiagų. Tačiau šioje srityje dar labai trūksta žinių, kokia yra tikslinė grupė, su kuria reikėtų dirbti, kokios priežastys skatina vartojimą. Todėl ši projektas, pasak jos, yra galimybė pasinaudoti gerąja kitų Europos šalių patirtimi.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais
NAUJAUSI STRAIPSNIAI
B grupės vitaminai: ar žinote kiekvieno iš jų skirtumus ir poveikį?
Dauguma gali būti susipažinę, kad B grupės vitaminai yra atsakingi už mūsų nervų sistemos palaikymą. Tačiau vertėtų ne...
Pakartotinai skelbiamas Klaipėdos universiteto ligoninės vadovo konkursas
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia konkursą Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) vadovo pareigoms eiti. Vado...
Tuberkuliozė yra išgydoma, jei laikomasi gydymo režimo
Pagrindinė tuberkuliozės gydymo problema – nutrauktas gydymas ir dėl to besivystanti vaistams atspari liga. Tuberk...
Oro drėkintuvai: ar jums reikia drėkintuvo namuose?
Per dieną įkvepiame daugiau nei 14 000 litrų oro. Palyginkime: dauguma žmonių kasdien išgeria tik apie du litrus vandens...
Kur pirkti dantų irigatorius?
Jeigu norite, kad jūsų šypsena būtų graži – tuomet pirmiausia ji turi būti sveika. Daugeliui atrodo, kad sveiki be...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepysitės nuo erkinio encefalito?
Taip
Ne
Dar neapsisprendžiau
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų