Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Mažėja prevencinių programų dalyvių, bet ne vėžio diagnozių

Zita Katkienė | 2014-08-08 12:23:32

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje vykdomos keturios onkologinių ligų prevencinės programos, apmokamos iš PSDF (Privalomojo sveikatos draudimo fondo) biudžeto lėšų. Tirtis į ligoninę atvyksta tie, kuriems pirminės sveikatos priežiūros įstaigų specialistai, vykdantys vėžio profilaktikos programas, aptinka sveikatos pakitimų ir siunčia pacientą specialisto konsultacijai. Gydytojas specialistas: urologas, akušeris-ginekologas ar endoskopuotojas nusprendžia, ar bus atliekamas biopsijos tyrimas. Šiuos tyrimus atliekantys Patologinės anatomijos skyriaus patologijos specialistai, pasak skyriaus vedėjos Vilijos Niunevienės, pastebi, jog tyrimų atliekama vis mažiau, nors sunkių diagnozių nemažėja.

Vilija Niunevienė
V. Niunevienei kasdien tenka tirti vėžio profilaktikos dalyviams atliktos biopsijos mėginius. Zitos Katkienės nuotr.

Taigi nors programų nauda akivaizdi, patikrų metų diagnozuojama daug sveikatos sutrikimų, tačiau dažnas nepasinaudoja galimybe nemokamai ir reguliariai tikrintis sveikatą.

2013 metais pagal Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencijos priemonių programą Respublikinėje Šiaulių ligoninėje patikrinti 1 776 pacientai. Patikrintųjų skaičius mažėja. Pasak Respublikinėse Šiaulių ligoninės patologinės anatomijos skyriaus vedėjos Vilijos Niunevienės, palyginti su 2012 metais, patikrinta 70,2 proc. mažiau programos dalyvių, o lyginant su 2011 metais – 75,5 proc. patikrinta mažiau.

Pagal antrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programą Onkologijos klinikos mamografijos kabinete buvo patikrinta 6 671 programos dalyvė ir tai yra 1 347 mažiau, nei 2012 metais bei 1 397 pacientėmis mažiau, nei 2011 metais.

Mažiau pacientų dalyvavo ir Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos profilaktikos programoje. 2013 metais buvo patikrinti 289 pacientai. 2012 metais patikrinta 216 pacientų mažiau, o 2011 metais – 239 pacientais mažiau.

Prieš dvejus metus, 2012 metais, ligoninėje pradėta vykdyti Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Praėjusiais metais šioje programoje patikrinti 324 pacientai.

Šių metų pirmasis pusmetis taip pat nedžiugina. Antrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programos dalyvių per šešis šių metų mėnesius patikrinta 4 147. Iš jų 2 304 tyrimų rezultatai nerodė jokių pakitimų. Gerybiniai pokyčiai nustatyti 1 586 atvejais. Dar 183 tyrimų rezultatai rodė galimai gerybinius pokyčius, kuriuos teko tikslinti kitais tyrimais. Galimai piktybiniai navikai diagnozuoti 25 moterims, kurie buvo tikslinami. 12 programos dalyvių diagnozuoti piktybiniai navikai.

Patologinės anatomijos skyriaus specialistų pagalbos prireikia, kai programos dalyviams įtariamas vėžys ir diagnozę būtina patikslinti – patvirtinti arba atmesti. Pagal Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencijos priemonių programą biopsijos buvo atliekamos 46 pacientėms – 44 atvejais diagnozuoti gerybiniai pakitimai, ir 2 moterims nustatytas vėžys.

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos profilaktikos programos dalyviams per šešis šių metų mėnesius diagnozuoti 165 gerybiniai pakitimai ir 103 onkologiniai dariniai.

Septyni vėžio atvejai diagnozuoti ir Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programos dalyviams. 61 programos dalyviui diagnozuoti gerybiniai navikai.

Medikai pastebi, jog dažnai prevencinių vėžio programų dalyviams onkologinės ligos diagnozuojamos ankstyvos stadijos, kai gydymo sėkmė garantuojama. Anot V. Niunevienės, kai diagnozuojami gerybiniai pakitimai – nauda dviguba, nes gydymas daug lengvesnis, o ilgiau uždelsus gerybiniai dariniai gali ir suvėžėti.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų