Lietuvos slaugos specialistų organizacija (LSSO) šiemet mini savo 25-erių metų sukaktį. Ta proga neseniai buvo organizuotas šventinis renginys, kuriame dalyvavo LSSO veiklos pradininkai, dabartiniai vadovai ir aktyvūs veikėjai, LSSO skyrių atstovai, garbūs svečiai. LSSO prezidentė Danutė Margelienė sako, kad per šį laiką būta visko. Viena vertus, organizacija stiprėjo ir žengė pirmyn. Kita vertus, slaugytojai šiandien dažnai vis dar susiduria su nesaugia darbo aplinka, dideliais darbo krūviais, profesijos nuvertinimu, mažu darbo užmokesčiu už tikrai sunkų ir atsakingą darbą. Ir tai ne vienintelės problemos, kurias reikia spręsti.
„Minėjimą pasitinkame šventinėmis nuotaikomis, kadangi 25-eri veiklos metai parodė, jog organizacija yra stipri, vieninga ir gebanti atstovauti slaugytojų balsui. Per tuos metus patyrėme visko – gražių akimirkų ir sunkių išbandymų, tačiau visada stengėmės vienyti ir atstovauti slaugytojų bendruomenei, plėtoti socialinį dialogą įstaigose ir nacionaliniu lygiu, dalyvauti derybose, diskusijose švietimo renginiuose, bendradarbiauti su socialiniais partneriais“, – teigia D. Margelienė.
Per 25-erius veiklos metus, anot jos, organizacija stiprėjo, įgijo patirties, drąsos, pelnė tarptautinį pripažinimą. LSSO stengiasi dirbti aktyviai, šiuolaikiškai, mokyti narius, teikti teisines žinias, ugdyti derybinius įgūdžius.
„Taip pat stengiamės nepamiršti organizacijos steigėjų, padėjusių pamatus organizacijos veiklai ir suformavusius organizacijos struktūrą, veiklos kryptis bei principus“, – sako LSSO prezidentė.
Mažas darbo užmokestis - ne vienintelė problema
Vis dėlto šiuo metu slaugytojai susiduria su įvairiais iššūkiais. Slauga yra sunki, atsakinga ir labai reikalinga profesija. Nepaisant įgyjamo puikaus išsilavinimo studijų metu ir praktinio pasirengimo dirbti asmens sveikatos priežiūros įstaigose, slaugytojai, pasak LSSO vadovės, praktikoje dažnai susiduria su nesaugia darbo aplinka, dideliais darbo krūviais, profesijos nuvertinimu, mažu darbo užmokesčiu už tikrai sunkų ir atsakingą darbą.
„Teisingai pastebėjote, kad norint pritraukti gydytoją specialistą, jam siūlomas solidus darbo užmokestis ir patrauklios įdarbinimo bei gyvenimo sąlygos, tačiau tokių pasiūlymų dirbti slaugos specialistams neteko girdėti. Kaip tik tenka išgirsti apie situacijas įstaigose, kai, taupant įstaigos lėšas, mažinamas slaugytojų skaičius, naikinami etatai, tačiau darbo krūvis tikrai nemažėja“, – sako D. Margelienė.
Nepakanka slaugytojų
Pasak jos, mažėjant gyventojų skaičiui regionuose, emigruoja jauni, darbingo amžiaus žmonės, o pasilieka daugiausia vyresni, garbaus amžiaus gyventojai, kurie serga lėtinėmis ligonis, jiems vis labiau reikalingos slaugos paslaugos ir pagalba, tačiau nepakanka slaugytojų šioms paslaugoms suteikti.
„Apmaudu, bet vis daugiau kvalifikuotų slaugytojų palieka Lietuvą ir ieško laimės svetur, kur suranda geras darbo sąlygas, adekvačius darbo krūvius, galimybę užsidirbti, užtikrintą pagarbą profesijai, karjeros galimybes, galimybes tobulėti“, – sako D. Margelienė.
Vis dėlto ji mano, kad emigracija – ne išeitis, nes mūsų gyventojai esą lieka be kvalifikuotos slaugos paslaugų.
„Nuoširdžiai stengiamės siekti, kad Lietuvoje slaugytojų situacija keistųsi ir gerėtų“, – tvirtina ji.
Derėjosi dėl atlyginimų
LSSO atstovė D. Margelienė kartu su kitais medikų profesinių sąjungų atstovais dalyvavo derybose su Sveikatos apsaugos ministerija, kuriose buvo siekiama susitarti dėl nuoseklaus, ne vienkartinio, medikų darbo užmokesčio didinimo.
„Taip pat labai svarbu, kad būtų ne tik paskirtos lėšos iš PSDF biudžeto, bet kad jos pasiektų slaugytojus, kad būtų tikslingai skiriamos darbo užmokesčiui didinti. Tam reikalinga sukurti ir patvirtinti skaidrią ir aiškią darbo užmokesčio skaičiavimo tvarką įstaigose, stebėti, kaip įstaigos viduje paskirstomos lėšos, kad įstaigose darbo užmokesčiui didinti gauti finansai nebūtų skiriami kitiems tikslams“, – sako LSSO prezidentė.