Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Ligoninė garantuoja teisę nemokėti už gydymą

Zita Katkienė | 2014-04-08 12:17:18

Ligos užkluptam žmogui svarbu ne tik kuo skubiau sulaukti medikų pagalbos, bet ir pasinaudoti teise nemokėti už sveikatos priežiūros paslaugas iš savo kišenės. Respublikinės Šiaulių ligoninės administracija ragina pacientus naudotis nemokamomis medicinos paslaugomis ir garantuoja, kad  būtų suteiktos kvalifikuotos, modernios ir efektyvios gydymo paslaugos. Deja, dažnas nepasinaudoja tuo, ką šiandien garantuoja iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo finansuojama sveikatos apsauga. Respublikinės Šiaulių ligoninės vadovai skatina naudotis jau sukaupta patirtimi ir naujovėmis, garantuojančiomis gydymo paslaugų prieinamumą ir kokybę.

Gintaras Barkauskas ir Sigita Dulaitienė
Endoskopuotojas G. Barkauskas ir bendrosios praktikos slaugytoja S. Dulaitienė pasirengę tirti valstybės finansuojamos storosios žarnos vėžio profilaktikos programos dalyvius. Zitos Katkienės nuotr.

Srautus į priimamąjį styguos... kirčiu per kišenę

Visi žino, kad Respublikinės Šiaulių ligoninės Priėmimo skyriuje niekad ir niekam nereikia mokėti iš savo kišenės. Ten ir plūsta ne tik tie, kuriuos staiga užklupo sveikatos problema. Plūsta ir tie, kurie jau seniai galėjo nueiti pas šeimos gydytoją ir pamiršti apie savo negalią. Tad nuspręsta, jog antplūdžiai galėtų ir sumažėti, jei už konsultacijas tektų susimokėti. Tai sureguliuotų ir pacientų srautus, sumažintų Priėmimo-skubiosios pagalbos skyriaus apgultį.

Apie tai, kad atvykus į Respublikinės Šiaulių ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių gali tekti ir susimokėti, žino jau daugelis Pirminės sveikatos priežiūros įstaigose besigydančių žmonių. Nuo vasario 2-osios dienos ligoninė su pirminės sveikatos priežiūros įstaigomis sudarė sutartis, kuriose numatyta už vizitą į ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių poliklinikos darbo metu už gydytojo konsultaciją mokėti 42 litus.

Tuo atveju, kai į ligoninės priimamąjį pacientas kreipiasi šeimos gydytojo nedarbo metu – naktį, švenčių dienomis, už Priėmimo skyriaus gydytojo konsultaciją 37 litus ligoninei moka pirminė sveikatos priežiūros įstaiga, kurią yra pasirinkęs pacientas.

Šių išlaidų galima išvengti, jei žmonės įprastų medikų pagalbos ieškoti tada, kai pajunta pirmuosius ligos požymius ir kreiptųsi į šeimos gydytojo kabinetą. „Nuo seno žmonės įprato netausoti sveikatos ir pagalbos ieškoti, kai varginantys ligos požymiai ilgai nepraeina, kentėti  tampa sunku, o dirba tik ligoninės Priėmimo skyrius“, - pastebi medicinos direktorė Vaiva Makštutienė, įsitikinusi, jog pripratimas eiti pirmiausia į ligoninę ir pavertė daugelį įpročių įkaitais.

Eina žmonės į ligoninės Priėmimo skyrių ir poliklinikų darbo, ir nedarbo metu, nes tikisi, kad čia pagalbos sulauks greičiau, greičiau bus atliekami reikiami tyrimai. Toks žmonių pasirinkimas, sveikatos apsaugos ministro V. P. Andriukaičio sprendimu, nuo šiol kainuoja pinigus. Tikimasi, jog kirčiu per kišenę pavyks sustyguoti srautus į ligoninės Priėmimo skyrių, kur reiktų kreiptis tik tada, kai medikų skubios pagalbos reikia dėl traumų ar ūmių sveikatos sutrikimų.

Ligų profilaktika – galimybė taupyti

Dažnas, įveikęs onkologinę ar kitą klastingą ligą, žino, kiek kainuoja gydymas, kai reikia išvykti ne tik iš namų, bet ir į kitame mieste esančią ligoninę. Daugelio rūpesčių bei artimuosius užgriūvančių problemų galima išvengti, jei apie galimas sveikatos problemas žmonės susimąstytų dar nesusirgę. Tam skatina valstybės finansuojamos vėžio prevencijos programos, kurių dėka šalies gyventojai gali nemokamai išsitirti dėl dažniausiai užklumpančių onkologinių ligų: krūtų, gimdos kaklelio,  prostatos, storosios žarnos vėžio.

Tereikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris tinkamo amžiaus sulaukusius pacientus ir skirs dalyvauti profilaktikos programose. Medicinos direktorė V. Makštutienė pastebi, jog daugelyje programų galėtų dalyvauti daugiau žmonių.

Praėjusiais 2013-aisiais metais Respublikinėje Šiaulių ligoninėje profilaktinių programų dalyviams tyrimų atlikta mažiau, nei ankstesniais metais. Gimdos kaklelio vėžio programos dalyvėms atlikti 1587 citologinio tepinėlio tyrimai. Iš jų 93 dalyvėms, kurioms įtarta onkologinė liga,  atliktos biopsijos. Krūtų vėžio profilaktikos programos dalyvėms atlikta 6451 mamograma. Prostatos vėžio programos dalyviams prireikė tik 287 urologų konsultacijų, kurių metu atliekamas ir tyrimas dėl galimo prostatos vėžio. Ypač pastebimai sumažėjo storosios žarnos vėžio profilaktinės programos dalyvių aktyvumas. Ši programa Šiauliuose atliekama tik antrus metus. Užpernai buvo stebimas aktyvumo bumas, o pernai atliktos tik 226 kolonoskopijos.

Vaiva Makštutienė
Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorė V. Makštutienė skatina naudotis valstybės finansuojamomis medicinos paslaugomis. Zitos Katkienės nuotr.

Vienas efektyviausių pinigų taupymo galimybių – dalyvauti vėžio profilaktikos programose. Pasak V. Makštutienės, jų dėka dažnai onkologinės ligos diagnozuojamas ankstyvos stadijos, kai ir ligą įveikti lengviau, ir išlaidų, kurių prireikia gydymui, gerokai mažiau.

Dalyvavimas klasteriuose – pigesnis gydymas

Bendradarbiavimo su pirminėmis sveikatos priežiūros įstaigomis naujos galimybės, pacientų aptarnavimo galimybės pirminės sveikatos priežiūros įstaigos nedarbo metu, sprendžiamos kuriant klasterius. Drauge su poliklinikomis bus sprendžiamos ir eilių reguliavimo, ir valstybės finansuojamų profilaktikos vėžio programų efektyvinimo galimybės.

Sveikatos apsaugos ministro V. P. Andriukaičio patvirtintas įsakymas „Dėl sveikatos priežiūros įstaigų tarpusavio bendradarbiavimo gerinimo“ telkia medikus bendram darbui. Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius Petras Simavičius pastebėjo, jog šio įsakymo dėka bus užtikrinamas medicinos paslaugų prieinamumas, savalaikiškumas, saugumas miesto ir kaimo žmonėms, suaugusiems ir vaikams. Ligoninės skyriai ir padaliniai jau jungiasi į kuriamus onkologijos, insulto, kardiologijos klasterius.

Kuriant gydymo įstaigų klasterius teikti efektyvesnes sveikatos priežiūros paslaugas labai svarbus ir Greitosios medicinos pagalbos stoties darbas – ligonius ir darbo dienomis jau galima vežti ne tik į ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrių, bet ir į pirminės sveikatos priežiūros įstaigas. Labai svarbu, kad gydytojai pasirinktų teisingai.

In­teg­ruo­tos svei­ka­tos prie­žiū­ros ar­ba funk­ci­nių klas­te­rių sis­te­mos kū­ri­mu sie­kiama efek­ty­viau valdyti pa­cien­tų srau­tus, kelti li­go­ni­nių veik­los efek­ty­vu­mą. Funkcinių klasterių valdyme privalo dalyvauti ne tik gydymo įstaigų vadovai, vyriausieji specialistai, bet ir kiekvienoje gydymo įstaigoje esantys atsakingi darbuotojai.

Numatyta funk­ci­nius li­go­ni­nių klas­te­rius plė­to­ti kar­dio­lo­gi­jos, mir­tin­gu­mo dėl iš­ori­nių mir­ties prie­žas­čių ma­ži­ni­mo, in­sul­tų diag­nos­ti­kos ir gy­dy­mo, ne­ona­to­lo­gi­jos ir in­ten­sy­vio­sios te­ra­pi­jos, onkologijos sri­ty­je.

Gydymo įstaigų bendravimas

Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorė V. Makštutienė pastebėjo, jog Šiaulių apskrities gydymo įstaigų bendradarbiavimas – per daugelį metų susiklosčiusi patirtis. Šio glaudaus darbo dėka gerėja paslaugų teikimas viso regiono žmonėms.

Pagrindinis kardiologijos klasterio kūrimo tikslas – sumažinti mirštamumą ir neįgalumą dėl miokardo infarkto. Respublikinė Šiaulių ligoninė pasirinko skirtingą kryptį, nei daugelis kitų gydymo įstaigų, kurios į gydymo įstaigą kviečiasi aukštos kvalifikacijos specialistus. Šiauliečiai viliasi patys išsiugdyti jaunus specialistus. Ilgindami darbo valandas bei užtikrindami skubią pagalbą visą parą, intervenciniai kardiologai pajėgs suteikti reikiamą pagalbą viso krašto ligoniams, ištiktiems miokardo infarkto.

Pasak V. Makštutienės, jau yra pasirašytos sutartys su Lietuvos sveikatos mokslo universiteto Kauno klinika dėl kardiologijos klasterių, kurių dėka į Šiaulius atvyks kvalifikuoti specialistai ir pagalbos ligoniai sulauks, neišvykdami iš namų.

Petras Simavičius
Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius P. Simavičius sako, jog ligoninėje užtikrinamas medicinos paslaugų prieinamumas, savalaikiškumas, saugumas miesto ir kaimo žmonėms, suaugusiems ir vaikams. Zitos Katkienės nuotr.

Insultų diagnostikos ir gydymo funkcinio klasterio darbas gerėjo po neurologų susitikimo su regionų ligoninėmis bei greitosios medicinos pagalbos stočių specialistais. Rezultatai akivaizdūs – pernai per metus 11 žmonių atliktos sisteminės trombolizės, o šiemet per tris mėnesius – keturiolika ligonių sulaukė efektyvios pagalbos. Ir tai – glaudaus gydymo įstaigų bendradarbiavimo rezultatas.

Pradėtas kurti ir onkologinės pagalbos teikimo Šiaulių krašto gyventojams klasteris. Sudaryta darbo grupė, kuri priėmė onkologinės pagalbos konsultacinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo Šiaulių krašto gyventojams tvarkos aprašo projektą.

Onkologijos klasteris pradės funkcionuoti artimiausiu metu. Nuspręsta onkologinės pagalbos konsultacines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikti drauge su antrinio lygio gydymo įstaigomis. Ambulatorines onkologijos konsultacijas rajonų ligoninėse teiks Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojai-onkologai. Jei specialistas nusprendžia, kad pacientui reikalingas detalesnis tyrimas ar gydymas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, išrašo siuntimą.

Virtualios ligoninės kūrimas

Ypač tobulinamos elektroninės paslaugos pacientams. E. sveikatos projekto diegimas turės įtakos ir medicinos įstaigų tarpusavio bendradarbiavimui. Interneto tinklapiais pasiekiama vis daugiau informacijos. Ligos istorijų, medicinos dokumentacijos talpinimas į elektroninę sistemą – tai virtualios ligoninės kūrimas.

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje jau įdiegta išankstinė pacientų registracija, taikoma telemedicina - nuotolinių medicininių vaizdų perdavimas, plečiama ligoninės informacinė sistema, kuriamas išorinis portalas, kurio dėka informacija bus pasiekiama ir šeimos gydytojams, ir pacientams.

Toliau kuriamas projektas „E. sveikatos paslaugų gyventojams ir pacientams“ su Panevėžio ir Klaipėdos respublikinėmis ligoninėmis.

Bus tobulinamos elektroninės paslaugos pacientams, kurios leis suteikti dar daugiau informacijos internetu per kiekvieno žmogaus el. bankininkystę. Čia gydymo įstaigos pacientas galės rasti informaciją apie jam suteiktas gydymo paslaugas, jų kainas. Taip tikimasi mažinti korupciją sveikatos sektoriuje. Tuo atveju, kai pacientas žino reikiamą informaciją, jis linkęs mažiau mokėti už paslaugas, kurios jau apmokėtos. Tikimasi, jog pacientai padės atskleisti daugiau atvejų, kai informacinėje sistemoje pateikiami netikslūs duomenys apie suteiktas paslaugas.

Ligoninės administracija imasi daugelio priemonių korupcijai įveikti. Svarbiausia, pasak medicinos direktorės, ligoninės antikorupcijos komisijos pirmininkės V. Makštutienės, kad patys ligoninės pacientai suprastų, jog mokėti gydytojui už darbą, už kurį jam mokamas atlygis, ne tik nepadoru, bet ir nusikalstama.

Tobulinamas gydymo įstaigų bendravimas ne tik teikiant paslaugas ligoniams, bet ir vykdant viešuosius pirkimus. Respublikinės Šiaulių ligoninės generalinis direktorius P. Simavičius sako, jog dar tobulinamos viešųjų pirkimų galimybės perkant elektros energiją, medikamentus bei kitas ligoninėms svarbias paslaugas ar prekes pačiomis palankiausiomis kainomis. Tai suteiks daugiau galimybių stiprinti ligoninės ekonominę bazę,  įgyvendinti sveikatos apsaugos ministro nurodymą, nesiūlyti medikamentų, už kuriuos pacientai galėtų prisimokėti. Kiekvienas ligoninėje besigydantis žmogus turi būti gydomas moderniais medikamentais ir nieko nemokėti.

Zita Katkienė,

Respublikinė Šiaulių ligoninė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų