Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Lietuvos nusipelnęs gydytojas Vaclovas Vaitkevičius: „Apdovanojimas nuteikia maloniai, bet vertų yra ir daugiau...“

Zita Katkienė | 2014-05-16 11:11:36

Nusprendęs būti odos ir venerinių ligų gydytoju Vaclovas Vaitkevičius niekada šios profesijos nekeitė. Net ir darbovietės per 44 metus nekeitė. Keitėsi tik pačios odos ir venerinių ligų gydymo įstaigos pavaldumas, keitėsi pavadinimas, su metais augo ir atsakomybės našta. Nuo gydytojo – iki skyriaus vedėjo, gydymo įstaigos vadovo bei Šiaulių krašto dermatovenerologų draugijos pirmininko. Nesikeitė tik meilė darbui, už kurią atsidėkoja ir pacientai, ir gydymo įstaigos vadovai, ir šalies sveikatos politikos strategai. Lietuvos medicinos darbuotojo dienos proga LR sveikatos apsaugos ministras dermatovenerologui Vaclovui Vaitkevičiui suteikė Lietuvos nusipelniusio gydytojo garbės vardą ir įteikė Lietuvos nusipelniusio gydytojo garbės ženklą – garbingiausią apdovanojimą gydytojo profesijos riteriui.

Vaclovas Vaitkevičius
Lietuvos nusipelniusio gydytojo vardas Vaclovui Vaitkevičiui – garbingiausias apdovanojimas. Zitos Katkienės nuotr.

Malonu kai įvertina

Garbingą apdovanojimą pelniusį gydytoją sveikino kolegos, kalbino žurnalistai. „Yra ir daugiau gydytojų dermatovenerologų, kurie verti šio apdovanojimo. Bet šį kartą gavau jį aš. Apdovanojimas nuteikia maloniai – ačiū labai“, - dėkojo gydytojas ir sveikintojams, ir tiems, kurie šį kartą įvertino jo darbą. „Stengiuosi atlikti savo darbą nuoširdžiai, myliu ligonius ir stengiuosi jiems padėti“, - taip pats gydytojas vertina priežastis, dėl kurių galėjo būti pastebėtas ir įvertintas.

Vaikystėje apie gydytojo darbą Luokėje gimęs ir užaugęs Vaclovas mažai žinojo. 1960 metais, baigęs Luokės vidurinę mokyklą, nusprendė tapti gydytoju. Mat vyresnysis brolis Pranas siekė tapti veterinarijos gydytoju, tad ir Vaclovas rinkosi panašiai, tik nusprendė gydyti žmones.

Mokslus po pirmo kurso Kauno medicinos institute teko nutraukti dėl prievolės atlikti karo tarnybą Sovietų armijoje Kaliningrade. Tačiau treji metai neatbaidė noro mokytis ir, grįžęs iš tarnybos, tęsė studijas. Sekėsi ne tik mokslas. Buvo pastebėti ir V. Vaitkevičiaus organizaciniai gebėjimai – jis paskirtas grupės seniūnu.

Grįžęs į bendrosios medicinos studijas ir baigęs Gydomosios medicinos fakultetą, V. Vaitkevičius gavo paskyrimą į Šiaulius ir 1970 metais pradėjo dirbti Šiaulių odos ir venerinių ligų dispanseryje.

Vaiva Makštutienė ir Vaclovas Vaitkevičius
Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorė Vaiva Makštutienė (kairėje) ypač vertina dermatovenerologo Vaclovo Vaitkevičiaus meilę gydytojo profesijai. Zitos Katkienės nuotr.

Pirmuoju mokytoju į ligoninę atvykusiam gydytojui tapo profesorius Antanas Gulbinas, anuomet dirbęs vyriausiuoju gydytoju. Buvęs Vilniaus universiteto katedros vedėjas dėl pažiūrų pašalintas iš universiteto ir netekęs profesoriaus vardo, kuris buvo grąžintas ir profesorius reabilituotas Lietuvai atgavus nepriklausomybę. Šiauliuose A. Gulbinas buvo ne tik V. Vaitkevičiaus internatūros vadovas, bet ir pagrindinis patarėjas, vedlys nelengvos profesijos keliu.

Po penkerių metų V. Vaitkevičius paskirtas Vyrų skyriaus, kuriame buvo gydomi sergantieji ir odos, ir lytiniu keliu plintančiomis ligomis, vedėju. Tai ir buvo pirmasis jauno gydytojo pastangų įvertinimas.

Protrūkiai ir atoslūgiai

Dauguma infekcinių bei lytinių keliu plintančių ligų protrūkiai kyla banguojančiu ritmu. Medikas pastebi, jog ypač dideli pakilimai pastebimi kas 25-eri metai. Pokario metais prasidėjusi sifilio, gonorėjos banga atslūgo tik 1956 metais. Vėliau infekcija galvą pakėlė 1969–1974 metais. Atkūrus nepriklausomybę, apie 1990-uosius metus, ir vėl stebėtas pakilimas. Ir dabar, praėjus 25-eriems metams nuo paskutinio pakilimo, daugėja lytiniu keliu plintančių ligų.

Septintojo ano amžiaus dešimtmečio pakilimas užsitęsė ir miesto valdžia ėmėsi ryžtingo žingsnio ligai pažaboti – statyti naują Odos ir venerinių ligų dispanserį. Gydytojui V. Vaitkevičiui teko rūpintis statybomis, medicinos įranga, patalpų įrengimu. 1981 m. buvo pradėta ir 1982 m. baigta naujojo Šiaulių odos ir venerinių ligų dispanserio (Vilniaus g. 267) statyba. Anuomet modernia įranga aprūpintame dispanseryje buvo įrengta 120 lovų. 1987 metais, į pensiją išėjus dermatologei Kotrynai Veteikienei, vyriausiuoju gydytoju pradėjo dirbti Vaclovas Vaitkevičius.

Vaclovas Vaitkevičius
Dermatovenerologas Vaclovas Vaitkevičius – vyrų skyriaus vedėjas. Zitos Katkienės nuotr.

Pacientų skyriuje nestigo, nes kiekvienas, susirgęs, pavyzdžiu, sifiliu, buvo guldomas į ligoninę ir gydomas iki pusantro mėnesio. „Kas tris valandas leisdavome peniciliną, tai sėdmenys likdavo kaip rėtis“, - prisimena senąsias gydymo metodikas gydytojas. Vėliau su pertraukomis gydymas būdavo tęsiamas net ir iki pusantrų metų.

Pamažu pakilimas atslūgo, mažėjo ne tik ligonių, bet keitėsi ir gydymo taktika. Dabar sifiliui pažaboti pakanka kelių injekcijų ir jokio guldymo į ligoninę.

Skauda ir galvą, ir širdį

Pasakodamas apie savo darbą Odos ir veneros ligų centro vadovas Vaclovas Vaitkevičius pasakoja apie dermatovenerologijos istoriją. Gydytojas rodo ir didžiulį albumą, kuriame susegta skyriaus istorija, nuotraukos.

Taigi pasibaigus lytiniu keliu plintančių ligų pakilimui bei pasikeitus šių ligų gydymo taktikai, pacientų srautas ėmė labai mažėti. 120 lovų dispanseris tuštėjo ne palatomis – aukštais.

Atsiradus laisvam trečiam aukštui, nuspręsta čia įkurti Slaugos ligoninę, kuri vėliau iškelta į buvusią Geležinkeliečių ligoninę. Tada čia įkurtas Psichiatrijos skyrius, bet irgi trumpam.

Teko galvoti, kaip išlaikyti poreikio nebeatitinkančias patalpas ir jas nužiūrėjo Valstybinės mokesčių inspekcijos tarnautojai. Miesto valdžia nusprendė pastatą perduoti Valstybinei mokesčių inspekcijai, o gydymo įstaigą perkėlė į Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos kliniką, kur įkurtas Odos ir veneros ligų centras, nuo 120 lovų sumažėjęs iki šiandienos... 20 lovų: po dešimt stacionare ir Dienos stacionare.

44-erius metus Šiauliuose dirbantis dermatovenerologas V. Vaitkevičius labiausiai apgailestauja dėl to, kad net ir sulaukus garbingo amžiaus negali eiti užtarnauto poilsio, nes... nėra kas jį pakeistų: jaunimas neatvažiuoja dirbti į Šiaulius, o veteranams pristinga sveikatos dirbti atsakomybės ir profesionalumo reikalaujantį gydytojo darbą. Gydytojas viliasi, jog sulauks jauno, profesionalaus specialisto, kuriam galės perduoti įgytas žinias ir sukauptą patirtį.

Kolektyvas
Respublikinės Šiaulių ligoninės Odos ir veneros ligų centro kolektyvas, vadovaujamas Lietuvos nusipelniusio gydytojo Vaclovo Vaitkevičiaus, išgyvena jaunų specialistų stygių. Zitos Katkienės nuotr.

Juk dermatovenerologija Lietuvoje pirmiausia įsikūrė Šiauliuose. 1922 metais buvo įkurta pirmoji valstybinė Odos ir venerinių ligų ambulatorija, kurioje dirbo vienas gydytojas.

„Tada buvo 20 tūkstančių gyventojų Šiauliuose. Tai negi ir dabar, praėjus beveik šimtui metų, pakaks vieno specialisto, kai mieste - per 100 tūkstančių gyventojų?“, - klausia Lietuvos nusipelnęs gydytojas, likęs tarsi paskutinis mohikanas, drauge su dar dviem gydytojomis dirbti ne tik stacionare, konsultacijų poliklinikoje, Dienos stacionare, bet ir konsultuoti kituose ligoninės skyriuose gydomų pacientų, kuriems įtariama odos patologija.

„Skauda ir galvą, ir širdį“, - sako patyręs specialistas. Tačiau tas skausmas – ne dėl sveikatos problemų – jėgų gydytojas dar turi daug ir dirbti pasirengęs, tačiau gali nutikti taip, kad nebebus su kuo dirbti, o vienas tokio krūvio nepavešiąs.

Ligoninės administracija, pasak medicinos direktorės Vaivos Makštutienės, nemąsto apie centro reorganizaciją, bet nuoširdžiai ieško specialistų, kurie galėtų pakeisti dėl ligos ar senatvės iš darbo pasitraukiančius gydytojus.

Poezija ir vaikai atitraukia nuo rūpesčių

Anot Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorės Vaivos Makštutienės, nors V. Vaitkevičius daugelį metų koordinuoja ir organizuoja dermatovenerologų veiklą ne tik ligoninėje, yra tekę koordinuoti veiklą ir visoje Šiaulių apskrityje, jam nuspręsta suteikti Lietuvos nusipelniusio gydytojo garbės  vardą, o ne Nusipelniusio sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. Mat jo nuopelnai gydytojo profesijai pranoksta daugelio gydytojų pastangas. „Mes džiaugiamės, kad būtent šis vardas suteiktas daktarui Vaitkevičiui“, - patikina gydymo įstaigos vadovė, ypač vertinanti gydytojo nuolatinį domėjimąsi profesijos naujovėmis bei jautrų požiūrį į pacientą, kuris sugrįžta pacientų meile ir dėkingumu.

Kolegos gydytoją Vaclovą Vaitkevičių labiausiai vertina už... sveiko humoro jausmą, kurio prireikia švenčių, susibūrimų metu. „Visad vienoje ar kitoje „kišenėje“ randa taiklų žodį, net eilėraštį, anekdotą ar linksmą istoriją“, - sako V. Makštutienė.

Mėgsta gydytojas laisvalaikius leisti su knyga, geriausiai pailsi su poezijos tomeliu. Atsipalaiduoja ir kelionėse, į kurias leidžiasi su šeima.

Drauge su inžiniere Irena užauginti trys vaikai. Vyriausioji Inga – jau ketvirtą dešimtį perkopusi. Paulius įgijo gydytojo anesteziologo diplomą ir drauge su žmona dirba Prancūzijoje. Jauniausioji Reda - Kauno sveikatos mokslų universiteto studentė, rezidentė.

Vaitkevičių šeima įsikūrusi nuosavų namų rajone Medelyne, tad laisvu laiku tenka ir ūkio darbais rūpintis. Čia – atgaiva ir ramybė, čia – susikaupimas naujai darbo dienai, kuri prasideda ir baigiasi su viltimi, kad odos ligomis sergantieji neliks be pagalbos.

Zita Katkienė,

Respublikinė Šiaulių ligoninė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos akinių lęšius kompensuos visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams
Netrukus įsigalios akinių lęšių kompensavimo pokyčiai. Nuo balandžio 1-osios visiems vaikams iki 7 metų akinių lęšiai bu...
Supaprastinta siuntimų tvarka lėtinėmis ligomis sergančių pacientų ilgalaikiam stebėjimui
Siekdama toliau mažinti gydytojų administracinę naštą ir trumpinti paciento kelią, Sveikatos apsaugos ministerija atnauj...
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų