Penktadienis, 2025.07.04
Reklama

Nematomi sparnai: skrydžio saugumas prasideda prieš jums pakylant

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-07-04 11:35:09

Vasara – atostogų ir kelionių lėktuvais metas. Atsisėdę į patogią kėdę lėktuve ir prisisegę saugos diržus, retai susimąstome apie sudėtingą sistemą, kuri užtikrina, kad kiekvienas skrydis būtų ne tik patogus, bet ir maksimaliai saugus. Be modernių technologijų ir aukščiausios klasės pilotų, esminę grandį šioje sistemoje sudaro aviacijos medicina – specializuota sritis, tirianti žmogaus organizmo reakcijas į skrydžio sąlygas ir užtikrinanti tų, kurie mus kelia į orą, nepriekaištingą sveikatą. Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje jau du dešimtmečius veikia Aviacijos medicinos centras – tylus, bet patikimas mūsų skrydžių saugumo garantas.

Skrydis
Skrydis / IStock.com

Atsakomybė už kiekvieną pakilimą

Aviacijos medicina yra glaudžiai susijusi su žmogaus fiziologija, psichologija, aplinkos poveikiu ir technologijomis. Jos pagrindinis tikslas – įvertinti, ar aviacijoje dalyvaujantys asmenys (ypač pilotai, skrydžių vadovai, keleivių salono įgula) yra fiziškai ir psichologiškai tinkami savo darbui. Aviacijos medicina tai ne tik bendrosios sveikatos rodikliai, bet ir organizmo reakcijos į hipoksiją, triukšmą, G-jėgas, stresą bei sprendimų priėmimo gebėjimus kritinėse situacijose, tokiose kaip avariniai nusileidimai, dekompresija ar ugnis.

„Skrydžio metu žmogaus organizmas patiria specifinius iššūkius – tai ne tik deguonies trūkumas ar vibracijos, bet ir būtinybė greitai reaguoti į nenumatytas situacijas. Mūsų tikslas – įsitikinti, jog kiekvienas aviatorius tam pasiruošęs,“ – pažymi Laima Bužinskienė, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Aviacijos medicinos centro vedėja ir aviacijos medicinos gydytoja.

20 metų patirties ir vieninteliai Lietuvoje

Nuo 2004 metų veikiantis Aviacijos medicinos centras yra vienintelis Lietuvoje specializuotas centras, prižiūrintis civilinės aviacijos specialistų sveikatą. Kasmet čia atliekama daugiau nei tūkstantis medicininių ekspertizių.

„Per šiuos metus mūsų centre patikrinta tūkstančiai aviacijos specialistų – pilotų, skrydžių vadovų, stiuardų. Galime drąsiai sakyti: mūsų komanda – tylūs skrydžių saugumo sargai,“ – sako L. Bužinskienė.

Išsamiausia patikra ir nuolatinis tobulėjimas

Centre dirba įvairių specialybių gydytojai-konsultantai ir trys specialiai apmokyti aviacijos medicinos gydytojai-ekspertai , kurie ne tik vertina sveikatą, bet ir konsultuoja, stebi pokyčius, padeda priimti sprendimus dėl profesinės karjeros tęstinumo.

Aviacijos medicinos gydytojai – tai ne tik medikai, bet ir specifines žinias sukaupę medicinos ekspertai, kurie dirba kartu su aviacijos institucijomis (pavyzdžiui, Transporto kompetencijų agentūra, Europos Sąjungos Aviacijos Saugos agentūra (EASA)) ir taiko tarptautinius reikalavimus (pavyzdžiui, Tarptautinė civilinės aviacijos organizacija (ICAO), EASA standartus). Aviatorių sveikatą tikrinantys gydytojai turi būti baigę medicinos mokslus ir turėti specialų dviejų pakopų aviacinį išsilavinimą: BASIC – pradinį ir ADVANCE – išplėstinį aviacijos medicinos kursą. Aviacijos medicinos gydytojų Lietuvoje neruošia, todėl mokslai ir gydytojų akreditacija (kas 3 metus) vykdoma EASA priežiūroje Lietuvos Transporto kompetencijų agentūros medicinos padalinyje. Šie gydytojai kasmet dalyvauja tarptautinėse konferencijose, simpoziumuose, techniniuose turuose (praktinė veikla).

Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, pilotų sveikatos reikalavimai reglamentuojami pagal EASA taisykles. Kiekvienas, norintis tapti pilotu (komercinės aviacijos [1 klasė] ar privačios [2 klasė]), skrydžių vadovu [3 klasė] ar keleivių salono įgulos nariu (stiuardu) [CCA MP], privalo gauti atitinkamos klasės sveikatos medicininį pažymėjimą. Daugelis nustemba sužinoję, kad aviacijos medicininė ekspertizė apima ne tik regėjimo ar kraujospūdžio patikrinimą, čia vertinamas bendras sveikatos fonas. Pirminė sveikatos patikra yra itin plati ir apima detalias įvairių sričių specialistų (oftalmologo, ausų, nosies, gerklės gydytojo, chirurgo, neurologo, kardiologo, ginekologo, odontologo, rentgenologo ir kt.) konsultacijas bei tyrimus. Psichologinė sveikata irgi vertinama ypač kruopščiai – kandidatai negali turėti psichinių ir/ar psichologinių sutrikimų, kurie gydomi vaistais. Esant tam tikriems lengviems psichikos sveikatos sutrikimams ir po 5 metų nuo gydymo vaistais pabaigos bei esant psichologo ir psichiatro išvadai apie stabilią būklę, kuri nekoreguojama medikamentais, galima pretenduoti tapti aviacijos specialistais. Be to, kiekvieno tyrimo metu ar net prieš skrydį visai įgulai gali būti atliekamas ištyrimas dėl psichotropinių medžiagų ar narkotikų vartojimo.

Įdomu tai, kad dažniausiai diskvalifikuojantys veiksniai būna ne tik sunkios ligos, bet ir specifiniai sveikatos sutrikimai. Dažniausiai tai būna spalvų/atspalvių skyrimo, širdies ritmo sutrikimai ar įgimtos širdies ydos, insulinu koreguojamas cukrinis diabetas, inkstų ar tulžies pūslės akmenys. Labai išsamiai tikrinami regos ir klausos parametrai.

„Kai kurie sveikatos sutrikimai net nesukelia jokių simptomų, bet gali būti pavojingi skrydžio metu. Mūsų pareiga – tai identifikuoti laiku,“ – sako centro vadovė.

Ne tik tyrimai, bet ir konsultacijos

„Kartais žmogui reikia ne atmetimo, o sprendimo, kaip sveikatą sustiprinti ar kokias alternatyvas pasirinkti. Tą mes ir darome – esame ne tik vertintojai, bet ir partneriai,“ – sako L. Bužinskienė.

Aviacijos medicinos centro specialistai ne tik atlieka reikiamus tyrimus, bet ir konsultuoja aviacijos specialistus sveikatos klausimais, teikia rekomendacijas dėl gyvenimo būdo ir sveikatos priežiūros, padeda orientuotis sudėtinguose aviacijos medicinos reikalavimuose. Centre klientai aptarnaujami keturiomis kalbomis – lietuvių, anglų, lenkų ir rusų, kas liudija jo tarptautinį pasiekiamumą.

Jei atsitinka taip, kad po apžiūros medicininis pažymėjimas neišduodamas ar suspenduojamas, aviatorius turi teisę kreiptis į Transporto kompetencijų agentūrą ar net į Europos Sąjungos Aviacijos Saugos agentūrą dėl sprendimo peržiūrėjimo. Tai užtikrina sprendimų skaidrumą ir objektyvumą.

Ramus pakilimas: pasitikėjimas nematoma grandimi

Aviacijos medicinos centras – tai daugiau nei medicinos įstaiga. Tai atsakingos aviacijos kultūros dalis, kuri garantuoja, kad kiekvienas skrydis bus ne tik patogus, bet ir saugus. Jų pastangos ir sukaupta patirtis leidžia mums ramiai kilti aukštyn, žinant, kad saugumu rūpinasi ne tik modernios technologijos, bet ir itin kompetentingi, nuolat besitobulinantys sveikatos priežiūros specialistai.

„Skrydžių saugumas prasideda žemėje – nuo pirmos apžiūros, nuo atsakingo požiūrio į žmogaus sveikatą. Mūsų darbas – nematomas, bet labai svarbus,“ – apibendrina L. Bužinskienė.

Kai kitą kartą įsitaisysite lėktuve, prisiminkite: Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje profesionaliai dirba gydytojai, kurie įvertino piloto, skrydžių vadovo ar stiuardo sveikatą prieš jums pakylant.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vieno danties praradimas – delsti negalima
Netekus vos vieno danties, daugelis žmonių linkę numoti ranka – juk tai tik nedidelis tarpelis, ypač jei jis nėra...
Nematomi sparnai: skrydžio saugumas prasideda prieš jums pakylant
Vasara – atostogų ir kelionių lėktuvais metas. Atsisėdę į patogią kėdę lėktuve ir prisisegę saugos diržus, retai s...
Kai liga paliečia vaiko smegenis: gydymo kelias, komandos darbas ir viltis ateičiai
Ši publikacija – apie centrinės sistemos navikus. Kviečiame susipažinti su Vilniaus universiteto ligoninės Santaro...
Spinalinės raumenų atrofijos gydymas sugrąžina visavertį gyvenimą
Kauno klinikų pacientas Edgaras prisimena, kad būdamas aktyvus, sportą mėgstantis paauglys ėmė vis dažniau vengti fizinė...
Homocisteinas: svarbus sveikatos rodiklis, apie kurį per mažai kalbama
Tyrimas, kuris gali padėti išsiaiškinti, ar gyvensite ilgai ir sveikai, ar turėsite sveikatos problemų. Tai yra homocist...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų