Ketvirtadienis, 2025.07.24
Reklama

Kurių maisto papildų nauda įrodyta moksliškai

vlmedicina.lt | 2015-03-06 14:00:13

Maisto papildai – vieni iš labiausiai aptariamų produktų. Ko gero, vienareikšmės tiesos, ar jie naudingi sveikatai, nėra. Tad svarbiausia juos vartoti tik tada, kai mitybą išties reikia pildyti medžiagomis, kurių organizmui trūksta, o ne stvertis bet ko, kas papuola po ranka ar skambiai reklamuojama.

Žuvų taukai
Algirdo Kubaičio nuotr.

Kasmet atliekama daug įvairiausių tyrimų su medžiagomis, augalais, vitaminais, esančiais papilduose, ir gaunama daug efektyvumą įrodančių rezultatų. Tiesa, vienos medžiagos, įeinančios į maisto papildus, yra ištyrinėtos labiau ir jų efektyvumas įrodytas geriau nei kitų.

Daugiausia tyrimų, bylojančių apie efektyvumą, atlikta su šiomis medžiagomis: folio rūgštimi, žaliąja arbata, omega-3 ir vitaminu D.

Įrodyta, jog folio rūgštis sumažina apsigimimų riziką, kai jį vartoja nėščiosios. Įskaitant tokius apsigimimus, kurie susiję su negrįžtamais pokyčiais smegenyse ar stuburo pakitimais.

Žaliosios arbatos efektyvumas įrodytas, atkreipiant dėmesį į antioksidantų gausą joje. Antioksidantai apsaugo širdį nuo įvairių kenksmingų faktorių, sumažina cholesterolio kiekį kraujyje, padeda ląstelėms kovoti su vėžiu ir apskritai su laisvaisiais radikalais organizme bei organizmo senėjimu.

Kone kas mėnesį moksliniuose leidiniuose pasirodo vis naujų tyrimų, susijusių ir su omega-3 ir vitaminu D. Liaupsinamas ir įrodomas omega-3 teigiamas poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai, smegenims ir neurodegeneracinėms būklėms, imunitetui, cholesterolio mažinimui ir t.t.

Vitaminas D apsaugo odą, gerina mūsų nuotaiką, padeda išlaikyti tvirtus ir stiprius kaulus.

Kiek mažiau, tačiau tikrai ne per mažai tyrimų atlikta su tokiomis medžiagomis, įeinančiomis į maisto papildų sudėtį, kaip probiotikai, selenas, alyvuogių ekstraktas, saldymedžio ekstraktas, jonažolė, raudonieji ryžiai, ginkmedis, krilių aliejus, kalcis, cinamonas, lecitinas, pipirmėtė, tirozinas, kreatinas, valerijonas, dilgėlė.

Tačiau nepasakysi, kad šių medžiagų nauda pakankamai moksliškai pagrįsta: tai alijošius, levanda, acai, vitaminas C, spirulina, varis, beta karotenas, vitaminas A, silicis chondroitinas, MSM, resveratrolis, omega-6, liuteinas, melatoninas, jodas, linų sėmenų aliejus, taurinas, kvercetinas ir dar daug kitų medžiagų.

Šaltiniai:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0Aqe2P9sYhZ2ndFRyVENWandLek1kb2UwUXdkNlVGT3c#gid=2

https://www.informationisbeautiful.net/play/snake-oil-supplements/

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Tik atrodo saugu: UV spinduliai veikia net pro debesis ir stiklą
Daugeliui saulė asocijuojasi su poilsiu, įdegiu ir gera savijauta, tačiau už šio šviesaus įvaizdžio slepiasi ir nematomo...
Kodėl net ilsėdamiesi jaučiamės kalti?
Atostogos suplanuotos, kompiuteris išjungtas, bet galvoje – nebaigti darbai, neatsakyti laiškai ir mintys, kad &bd...
Kodėl širdis, inkstai ir silpnesnis organizmas neatlaiko karščio?
Vasara jau seniai nebėra vien tik poilsio ir atostogų metas. Vis dažniau tai – ekstremalių temperatūrų sezonas. Eu...
Smegenų sveikata: kai maži simptomai tampa svarbiais signalais
Neurologiniai sutrikimai tampa vis aktualesne visuomenės sveikatos problema – jie jau dabar sudaro daugiau nei 15...
Ar tinstančios galūnės – tik sezoninis diskomfortas?
Vasaros karščiai dažnai atneša ne tik saulę, bet ir nemalonius fizinius pojūčius. Vienas iš jų – tinimas. Apsunkus...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų