Penktadienis, 2023.06.09
Reklama

Kur slypi protas?

2012-08-24 14:11:21

„Jau tūkstančius metų žmonės mėgina atrasti atsakymą į klausimą, kur slypi protas.“ Ši frazė, kaip ir klausimas, iš pirmo žvilgsnio, skamba juokingai – nejau protas slypi ne galvos smegenyse, o kažkurioje kitoje kūno vietoje? Tačiau sąmoningo paciento, stokojančio trijų iki šiol pagrindiniais savimonei laikytų smegenų regionų, atvejis atskleidžia, kad ligšioliniai bandymai įminti šią „mįslę“ buvo abejotini.

Smegenys

Tyrimo su šiuo pacientu rezultatai verčia galvoti, jog mentalinės funkcijos nėra susijusios vien tik su tam tikrais smegenų regionais, rašo newscientist.com. Kaip spėja Davidas Rudraufas iš Ajovos universiteto, atlikęs tyrimą su minėtu pacientu, kur kas labiau tikėtina, kad protas yra kažkas panašaus į virtualų mechanizmą, veikiantį įvairiuose kompiuteriuose, o smegenų ištekliai išsidėstę gana lanksčiai.

Po naujausių pasiekimų funkciniame neurovaizdavime – technikoje, kuri matuoja smegenų veiklą, tikintis rasti tarpusavio ryšių tarp mentalinių funkcijų ir atitinkamų smegenų regionų – pasipylė tyrimų, kurie tam tikras funkcijas siejo su atitinkamais smegenų regionais.

Po pastarojo neurovaizdavimo tyrimo padaryta išvada, kad savimonei būtini trys smegenų regionai – galinių smegenų skiltis, vadinamoji sala, priešakinė smegenų žievė ir medialinė prefrontalinė žievė.

Vis dėlto D. Rudraufo tai neįtikino. Jam ir jo tyrėjų komandai sužinojus apie pacientą R., netekusį didelės smegenų audinių dalies, apimančios ir tris pagrindines savimonei palaikyti reikalingas sritis, jie negaišdami ėmėsi tyrimų.

Kaip teigia D. Rudraufas, remiantis neurovaizdavimo technikos modeliais, „pacientai, praradę salą, turėtų iš esmės būti zombiais“. Vis dėlto, pacientas R. pasižymi savimone. D. Rudraufo komanda tikrino, ar jis gali atpažinti save nuotraukose, ir atliko kutenimo testą (šio esmė – pastebėjimas, jog pats savęs kutenti negali).

Tyrėjų komanda priėjo prie išvados, kad R. savimonė liko nepaliesta. „Bendraujant su juo buvo aišku, kad visos teorijos, kurios remiasi neurovaizdavimo technika, yra neteisingos“, – konstatavo D. Rudraufas.

Be abejonės, pacientą kankina labai stipri amnezija, dėl kurios šis negali išmokti naujos informacijos, be to, jam sunku bendrauti.

Vis dėlto, tyrėjo teigimu, savimonė ir kitos pažinimo funkcijos greičiausiai nėra susijusios su smegenimis taip paprastai. Mokslininkas spėja, kad egzistuoja fundamentalūs dar neatrasti mechanizmai.

„Čia slypi abstraktūs mechanizmai, kurių funkcine neurovaizdavimo anatomija nepaaiškinsi. Mes norime paprastų atsakymų į labai sudėtingus klausimus, tad pernelyg supaprastiname suvokimą apie smegenis ir protą“, – kalba D. Rudraufas.

Psichologė Linda Clare iš Bangoro universiteto tyrimų, atliktų su pacientu R., rezultatais taip pat nenustebinta. „Savimonė turi daug reiškimosi būdų. Tai toli gražu nėra tik kelių smegenų ląstelių reikalas“, – įsitikinusi ji.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Smegenys, protas
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Tobulėjantys krūties vėžio diagnostikos bei gydymo metodai – užkarda klastingai ligai
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kaip ir visose šalies ar Europos gydymo įstaigose, kuriose gydomi krūties vėžiu serga...
Kiek fluorido iš tikrųjų turėtų būti dantų pastoje?
Ieškantiems dantų pastos nuolat kyla klausimas, kiek fluorido turėtų joje būti, kad ši nekenktų sveikatai, tačiau ir gal...
Kraujo vėžio gydymo galimybės vyresnio amžiaus pacientams
74 metų Veronika – viena vyriausių Kauno klinikų pacienčių, įveikusių klastingą onkologinę ligą – ūminę miel...
Nusilpę dubens dugno raumenys – ne tik moterų problema
Visuomenės sveikatos specialistai nuolat ragina būti fiziškai aktyviems bei reguliariai sportuoti. Tačiau garsiai kalbėt...
Kada metus rūkyti dar galima susigrąžinti sveikatą: kūnas atsigauna po pirmų savaičių
Nors rūkymo pasekmėmis dažnai tampa vėžys, bronchitas, kitos lėtinės ligos ir net mirtis, nuo šios priklausomybės kasdie...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų