Kvėpavimas – natūrali mūsų kasdienybės dalis, apie kurią net nesusimąstome. Tai, kad sklandus kvėpavimas reikšmingas gerai savijautai, gyvenimo kokybei, dažniausiai pastebime tik susidūrę su jo sutrikimais. Kai kuriuos negalavimus galima nuslopinti vaistais, bet kai kurie reikalauja tam tikrų procedūrų. Gydytojas otorinolaringologas Darius Rauba atskleidžia, kad vienkartinė nesudėtinga procedūra gali padėti išspręsti nuolatinį vaiko sirgimą viršutinių kvėpavimo takų ligomis ar pasikartojančiais ausų uždegimais, o suaugusiems pacientams bene dažniausiai atliekama nosies pertvaros operacija – reikšmingai pagerinti gyvenimo kokybę ir net sportinę ištvermę.
Metų laikas, išryškinantis kvėpavimo sutrikimus
Gydytojas sako, kad savo praktikoje pastebi, jog pavasarį, pradėjus žydėti augalams, padaugėjus dulkių ir natūraliai daugiau laiko leidžiant lauke, suaktyvėja alergijos ir lėtinės viršutinių kvėpavimo takų ligos.
„Šiuo metu daliai pacientų atsiranda alerginė sloga, kartu su tuo paaštrėja kvėpavimo problemos. Žmonių, kuriems įprastai sunku kvėpuoti, savijauta pavasarį dar labiau suprastėja. Taip pat padažnėja ūminių sinusitų, paūmėja lėtinės ligos, pavyzdžiui, nosies polipozė (polipai nosyje) arba lėtinis sinusitas dėl paburkusios nosies gleivinės“, – vardija D. Rauba.
Tiesa, dėl kvėpavimo takų sutrikimų ne visada kaltos alergijos. Apie 30–40 % žmonių yra alergiški įvairiems aplinkos alergenams, kita dalis turi mišrią formą – šiek tiek paburkusi nosies gleivinė, arba iškrypusi pertvara ir būdinga alergija.
„Užgulusi nosis, sloga, ypač jaunus žmones, gali kamuoti dėl iškrypusios nosies pertvaros. Kai pertvara iškrypusi, bet koks nosies gleivinės paburkimas pasunkina kvėpavimą per nosį, nes nosyje ir taip mažai vietos“, – paaiškina specialistas. Jis pastebi, kad prastai besijausdami patys sau klaidingai diagnozuojame sinusitą, todėl griebiamės nosies gleivinę sutraukiančių vaistų, kai kurie – net antibiotikų. Tačiau dažnai šiais atvejais medikamentų nereikia, nes prastą kvėpavimą lemia iškrypusi nosies pertvara ir sutrikusi nosies kriauklių funkcija.
„Žmogus kartais net neįsivaizduoja, kad gali kvėpuoti gerai. Būna, ateina 60–70 metų pacientai, kvėpuojantys tik viena šnerve. Gydytojo kabinete išbandę gleivinę sutraukiančius purškalus jie pajunta, koks patogumas ir malonumas kvėpuoti laisvai vienu metu abiem šnervėmis, ir ryžtasi nosies pertvaros procedūrai, nors visą gyvenimą gyveno nė neįtardami apie šią būseną“, – atkreipia dėmesį „Baltijos ir Amerikos klinikoje“ konsultuojantis gydytojas.
Nosies pertvaros operacija išties yra nesudėtinga ir greita. Ji priskiriama prie dienos chirurgijos operacijų – dėl tausojančių metodų pacientas gali būti išleidžiamas į namus tą patį vakarą.
Nedidelės nosies operacijos nauda: geresnis miegas, dingęs knarkimas, didesnė sportinė ištvermė bei ryškus gyvenimo kokybės pagerėjimas
Knarkimas – dažna problema, dėl kurios pacientai praveria LOR gydytojų duris. Šis sutrikimas apkartina gyvenimą ne ribotą laiką, kaip alerginė sloga – jis metų metus gali varginti ne tik patį asmenį, bet ir jo partnerį. Gydytojas ramina dvejojančius, kad gali atsikratyti knarkimo: „Kartais pakanka nedidelės nosies kriauklių korekcijos, kad kvėpimas nakties metu pagerėtų ir tiek pacientas, tiek jo šeima kokybiškai išsimiegotų.“
Vis dėlto gydytojas otorinolaringologas įspėja nedelsti. Jei metų metus knarkiama kiekvieną naktį, gleivinė kas naktį dirginama, minkštieji ryklės audiniai išsitampo, raumuo pasidaro ne toks elastingas, vėliau atliekant nosies operaciją efektas nebebūna toks geras. „Kvėpavimas per nosį po kriauklių operacijos atsistato, bet ryklės audiniai jau būna pakitę – jie nebegrįžta į savo pradinę padėtį. Tais atvejais gali būti reikalinga papildoma operacija ryklės raumenų sustiprinimui, kad sumažėtų vibruojančio paviršiaus plotas ir išnyktų knarkimas“, – paaiškina medikas.
Pacientai į LOR specialistus kreipiasi ne tik varginami problemų, bet ir tiesiog norėdami pagerinti savo gyvenimo kokybę ir sportinį efektyvumą. Gydytojas D. Rauba išskiria vieną grupę.
„Ypač jauni žmonės dabar mėgsta užsiimti netradiciniais sportais, joga, medituoja. Dauguma šių metodų ir užsiėmimų paremti taisyklingu kvėpavimu per nosį. Dalis pacientų kreipiasi, nes tam tikroje padėtyje sunkiau kvėpuoja, arba kvėpavimas sutrinka atliekant specifinius sportinius pratimus. Tai trukdo jiems gerinti savo fizinę formą ir įgyvendinti tikslus“, – apie pacientų poreikius pasakoja gydytojas.
Viena savaitė darželyje, kita – lovoje namuose? Dėl to gali būti kalti adenoidai
Gydytojo otorinolaringologo pacientai – ne tik suaugę, bet ir vaikai. Tėvams pažįstamos situacijos, kai vieną vaiko savaitę darželyje ar mokykloje seka savaitė sirgimo namuose. Vaikui liga įprastai prasideda nuo slogos, vėliau jis atgula į lovą dėl kosulio. Kai kuriems vaikams nuolat kyla ausų uždegimai. Dažna to priežastis – padidėję, infekcijos pažeisti adenoidai.
Adenoidai – tai nosiaryklės gale esantis limfoidinis audinys. Jie didžiausi tarp 3–7-ųjų gyvenimo metų, paskui mažėja ir iki 20-ties metų visai išnyksta. Padidėję adenoidai gali lemti ne tik nuolatines ligas, bet ir apsunkinti kvėpavimą. Jei vaikas po sporto arba net užsiimdamas ramia veikla, pavyzdžiui, žiūrėdamas televizorių, piešdamas, būna išsižiojęs, tikėtina, kad tai dėl padidėjusių adenoidų. Jie sukelia daugybę problemų: vaikas gali neramiai miegoti, knarkti, blaškytis, ryte būti pavargęs, piktas.
Kartais adenoidus pavyksta sumažinti medikamentais. Visgi, pusė vaikų, nepaisant gydymo, negali gerai kvėpuoti. Tuomet rekomenduojama nedidelė ir saugi procedūra – adenoidų pašalinimas. Vaikai gerai pakelia šią 10–15 min. trukmės procedūrą. Valandą po jos vaikas prižiūrimas ligoninėje ir tuomet gali grįžti namo, o dar po kelių dienų – į įprastą režimą.
„Šiuolaikiniai metodai leidžia visiškai pašalinti adenoidus, kitaip nei prieš 15–20 metų. Šiuo metu adenoidai šalinami taikant bendrąją nejautrą, priešingai nei anksčiau – vietinę, o tai leidžia chirurgui tiksliai atlikti procedūrą. Ataugimo rizika yra minimali. Verta pabrėžti, kad šiuolaikinė narkozė yra itin saugi“, – apie procedūrą pasakoja gydytojas.
Kaip tėvams paruošti vaiką adenoidų šalinimo operacijai? Svarbiausia – nemeluoti ir neslėpti: „Tėvai turėtų paaiškinti vaikui, kad gydytojas, kol jis miegos, jį pagydys. Atsikėlęs jis bus sveikas, galės valgyti ledus, sportuoti, nereikės vartoti vaistų, plauti nosies. Svarbu akcentuoti, kad ši procedūra pagerins vaiko savijautą ir gyvenimo kokybę.“
Kita gana dažna paaugliams, ypač 12–15 metų, atliekama operacija – nosies kriauklių korekcija. Ji gali pagerinti kvėpavimą ir kartu užkirsti kelią dantų sąkandžio ir apatinio žandikaulio problemoms. „Kai vaikas ne vienerius metus vaikšto išsižiojęs, gali atsirasti dantų sąkandžio problemų, prastai vystosi apatinis žandikaulis. Tais atvejais rekomenduojama atlikti nosies kriauklių korekciją, kuri taip pat trunka vos 10–15 min., o nauda – didžiulė. Po jos paauglys gali kvėpuoti lengviau. O sulaukus pilnametystės, jei reikia, galima atlikti ir nosies pertvaros operaciją, kad kvėpimas dar labiau pagerėtų“, – pasakoja gydytojas.
Šiuolaikinė medicina gali ne tik efektyviai gydyti sutrikimus, bet ir pagerinti kvėpavimą, sportinę būklę. „Pacientams kartais pakanka visiškai nedidelės intervencijos, kad kvėpavimas atsistatytų ir taptų žymiai lengviau atlikti kasdienes užduotis arba pakelti fizinius krūvius. Taip pat pagerėja jų miegas, dingsta knarkimas“, – baigdamas pokalbį teigiamą procedūrų poveikį įvardija gydytojas otorinolaringologas D. Rauba.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.