Klausimas. Gyvendama Airijoje pradėjau lauktis antrojo vaikelio. 29-ą nėštumo savaitę gydytojai mano vaikeliui aptiko nugaroje didelį auglį. Po trijų savaičių atliktas MRT, nustatyta, kad tas auglys kietas. Daktarai suplanavo operaciją. Ji buvo atlikta esant 37savaičių nėštumo. Man darė cezario pjūvį: pilvo odą pjovė nuo bambos žemyn, kad galėtų pamatyti kokios būklės vaikelis, ir tada nuspręsti, kaip pjauti gimdą. Gimdą pjovė skersai. Gimusiam vaikeliui nustatė sarkomą, tiksliau - minkštųjų audinių rabdomiosarkomą. Buvo taikytas gydymas, tačiau nesėkmingai. Tas auglys buvo labai didelis, daktarai sako, kad augo įsčiose kartu su vaikeliu.
Kada galėtume pradėti vėl planuoti vaikelį? Baisu pastoti anksčiau laiko, kad augant pilvui randas neskaudėtų ar neplyštų nėštumo ar gimdymo metu. Kadangi antrasis mano vaikas sirgo onkologine liga, ar reikia mums su vyru pasidaryti specialius tyrimus, kad vėl nepasikartotų ta pati bėda? V., 32 m.
Atsako gydytoja akušerė ginekologė Rita Banevičienė
Patyrusi nesėkmingą nėštumą ir vaikelio netektį dėl rabdomiosarkomos, esu įsitikinusi, kad apie šią ligą perskaitėte viską. Todėl nėra prasmės kartoti tą pačią informaciją, kurios apstu viešoje erdvėje. Kaip žinote, didesnę tikimybę susirgti rabdomiosarkoma turi vaikai iki 10 metų amžiaus, daugiau berniukai nei mergaitės ir tie, kurių tėvai serga kai kuriomis paveldimomis ligomis ir sindromais: Li-Fraumeni ir Beckwith-Wiedemann sindromu, I tipo neurofibromatoze, susijusiais su chromosomų mutacijomis. Būtent dėl šios priežasties genetiko konsultacija prieš planuojamą nėštumą jums būtų reikalinga.
Noriu atkreipti jūsų dėmesį, o ir padrąsinti, kad esantys rizikos faktoriai nereiškia, kad jūsų būsimas vaikelis rabdomiosarkoma susirgs, nes susirgti gali ir tie, kurie jokių rizikos faktorių neturi, nes tikrosios šio naviko priežastys nėra žinomos. Be to, liga pasireiškia labai įvairiai, o jos eiga ir prognozės priklauso nuo to, kur atsirado navikas, ar jis lokalizuojasi, ar plinta, kokia jo histologinė struktūra. Nors medicinos mokslas kol kas negali apsaugoti nuo ligos, tačiau daugelis vaikų, sergančių palankia rabdomiosarkomos forma, sėkmingai išgydomi.
Jūsų turimi dokumentai apie buvusio nėštumo ir operacijos eigą (kaip minėjote pjūvį tiek odoje, tiek gimdoje), taip pat tikslią diagnozę, vaikelio ligos detales, naviko pathistologinio tyrimo rezultatus bus reikalingi gydytojams, prižiūrintiems jūsų nėštumą, pasirenkant gimdymo vedimo taktiką, genetikams bei vaikų ligų specialistams, stebintiems jūsų kūdikio augimą ir vystymąsi.
Nors dėl laikotarpio po gimdymo ar cezario pjūvio bendros nuomonės nėra, tradiciškai manoma, kad tarpai tarp gimdymų turėtų būti ne mažesni nei 18 mėnesių, t.y. 1,5 metų. Tokiu atveju, o ir esant skersiniam pjūviui gimdoje bei normaliai nėštumo eigai, galėsite pagimdyti pati. Sėkmės jums.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.