Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Kovai prieš odos vėžį pasitelkti išmanieji telefonai

vlmedicina.lt | 2013-07-22 15:45:31

Vasaros saulė suteikia ne tik malonumų ir sveikatos, bet kartais tampa pikčiausiu odos priešu. Pirmą kartą lietuviškai „prakalbinta“ bei patobulinta apgamų testavimo mobilioji programėlė leidžia laiku įspėti apie klastingosios melanomos pavojų.

Telefonas
Živilės Sendrauskienės nuotr.

Sergančiųjų skaičius agresyviuoju odos vėžiu – melanoma – Lietuvoje nuosekliai auga. Efektyviau kovoti su šia mirtinai pavojinga liga mūsų šalyje dabar gali padėti išmaniesiems telefonams skirta apgamų savikontrolės programėlės „Mole Test“ lietuviška versija. Jos sukūrimą inicijavo VU Onkologijos instituto chirurgas onkologas Gintaras Byčius.

Aplikacija sukurta iPhone telefonams, bet netrukus pasirodys versija Android operacinei sistemai, tinkanti ir Samsung mobiliesiems telefonams.

„Kuo anksčiau yra nustatoma ir pašalinama odos piktybinė melanoma, tuo labiau tikėtina, kad šio odos vėžio gydymas bus sėkmingas. Plačiausiai pasaulyje naudojamas melanomos įvertinimo būdas yra vizualinė diagnostika. Dabar į pagalbą pasitelkiami ir išmanieji telefonai. Jiems skirtą aplikaciją „prakalbinus“ lietuviškai bei patobulinus mūsų šalies žmonės gali gauti ne tik lengviau suprantamą, bet ir gerokai išsamesnę medicininę informaciją“, – sakė gydytojas G. Byčius.

Reguliari apgamų savikontrolė – patikimas būdas išvengti pavojingosios melanomos. Nufotografavus pigmentinį odos darinį, apgamų savikontrolės gidas žingsnis po žingsnio padeda įvertinti juos ir pateikia rekomendaciją. Apgamo fotografija išsaugoma galerijoje, kad žmogus galėtų ją palyginti su kitomis to paties apgamo nuotraukomis, patikrinti, ar neatsirado pakitimų.

„Išmanusis telefonas leidžia apgamus lengvai nufotografuoti ir sunkiau prieinamose kūno srityse. Aišku, programėlė nepakeičia gydytojo konsultacijos. Esant nors menkiausiam įtarimui, kad vystosi melanoma, būtina kreiptis į specialistus“, – aiškino onkologas chirurgas.

Stebėti savo odą yra nesudėtinga, tačiau daugelis žmonių pamiršta, kaip tai daryti vos tik atsisveikina su gydytoju.

„Pacientai dažniausiai dėmesingai išklauso, kaip reikia stebėti apgamus bei pigmentines dėmes. Patirtis parodė, kad daugeliu atveju tokios konsultacijos primena Sizifo darbą. Žmonėms sunku prisiminti reikiamą informaciją. Dabar reguliariai stebėti savo ir artimųjų žmonių odą, geriau pažinti neįprastus jos pakitimus skatins bei padės mokyti mobilioji programėlė“, – pastebėjo specialistas.

Apgamas yra ląstelių sankaupa, gaminanti pigmentą melaniną. Kiekvienas žmogus vidutiniškai turi nuo keliolikos iki keliasdešimt apgamų, tačiau pasitaiko asmenų, kurių odoje apgamus galima skaičiuoti šimtais. Augdami pigmentiniai dariniai gali plėtotis, evoliucionuoti ir net tapti piktybiniais.

Odos pigmentinių darinių supiktybėjimą lemia įvairūs veiksniai. Šviesi, greitai saulėje nudeganti oda, nuolatinis buvimas saulėje ar lankymasis soliariume, didelis apgamų skaičius, paveldimas polinkis sirgti odos piktybiniais navikais, neatsakingas intensyvus deginimasis saulėje, taip pat vaikystėje ar atostogaujant ne sezono metu šiltuose kraštuose, tam tikrų vaistų vartojimas, užteršta aplinka – tai keletas veiksnių, didinančių piktybinės melanomos atsiradimo riziką.

Svarbu atminti, kad ir asmenys, neturintys padidinto pavojaus susirgti odos piktybine liga, gali susirgti melanoma. Todėl reguliariai tikrinti savo odą turi kiekvienas žmogus. Tik ankstyva diagnostika ir gydymas suteikia galimybę visiškai išgydyti odos piktybinę melanomą.

sveikatossodas.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų