Antradienis, 2023.09.26
Reklama

Kompensuojamieji vaistai: ką verta žinoti?

vlmedicina.lt | 2013-02-08 10:10:08

Lietuvoje kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones vartoja beveik trečdalis gyventojų. Jie gali rinktis iš 1 850 vaistinių preparatų ir 962 medicinos pagalbos priemonių. Ką reikia žinoti prieš išsirenkant tinkamiausią?

Pasas
Redakcijos archyvo nuotr.

Dažniausiai kylantys klausimai

Kas turi teisę įsigyti kompensuojamuosius vaistus?

Kompensuojamuosius vaistus ir kitas kompensuojamąsias medicinos priemones įsigyti gali tik tie asmenys, kurie yra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu. Jiems medikamentus skiria šeimos gydytojas ar specialistas. Vaistai pacientams išrašomi į oficialų dokumentą – kompensuojamųjų vaistų pasą.

Kokie vaistai yra kompensuojami?

Lietuvoje registruoti kompensuojamieji vaistai yra įtraukti į du pagrindinius sąrašus. Pirmojo sąrašo sudarymo esmė – kompensuoti tam tikrus  kriterijus (ligų paplitimą, įtaką gyventojų sveikatai) atitinkančių ligų gydymą. Į antrąjį kompensuojamųjų vaistų sąrašą įtraukiami dažniau vartojami vaistai. Čia atsižvelgiama į atskirų socialinių grupių pacientų finansines galimybes. Prie tokių grupių priskiriami vaikai, pensininkai, neįgalieji.

Kiek tai kainuoja pirkėjui?

Bazinė vaisto kaina gali būti kompensuojama 100, 90, 80 ar 50 procentų – likusią dalį moka pirkėjas. Dažnai stebimasi, kodėl tas pats kompensuojamasis vaistas vienoje vaistinėje kainuoja mažiau, o kitoje – daugiau. Sveikatos apsaugos ministerija yra patvirtinusi maksimalias kompensuojamųjų vaistų kainas. Vaistinės įvairių akcijų metu stengiasi pasiūlyti savo klientams mažiausias kainas, todėl ir atsiranda kainų skirtumas.

Visus kompensuojamųjų vaistų sąrašus galite rasti Valstybinės ligonių kasos internetiniame portale www.vlk.lt.

Kaip išsirinkti?

Dažnas klausimas į vaistinę atėjusiems ir iš anksto nenusprendusiems, kokius vaistus įsigyti žmonėms. Šiuo metu bene kiekvienoje vaistinėje prie kasos galima rasti pasirinkimo procesą palengvinantį monitorių. Jame rodomas kompensuojamųjų vaistų sąrašas, kurio pirmoje eilutėje pateikiami pigiausi kompensuojamųjų vaistų variantai su mažiausia priemoka. Brangesni medikamentai nurodomi priemokos didėjimo tvarka – žemiau.

CAMELIA vaistininkė Zita Janušauskienė teigia, kad vaistininkai turi būti pasiruošę padėti pirkėjui išsirinkti tinkamiausią variantą: paaiškinti apie vaistų sudedamąsias dalis, patarti, į ką reikia atkreipti dėmesį. „Galutinį sprendimą, kokius vaistus pasirinkti, visgi turi priimti pirkėjas. Tuomet mes tik nurodome, kaip juos reikia vartoti“.

Z. Janušauskienė pastebėjo, kad pastaruoju metu dažniausiai perkami vaistai diabetui gydyti, kraujospūdžiui reguliuoti ir žiemos metu itin aktualūs – antibiotikai vaikams nuo peršalimo ligų.

Vaistininkė apie kainos ir kokybės santykį

Rinkdamiesi vaistus analizuojame ir pastebime, skiriasi ne tik vaistų gamintojai, pakuotės, pavadinimai, bet ir kainos. Ar didesnė kaina garantuoja aukštesnę kokybę? Nebūtinai. Vieną bendrinį pavadinimą turintiems ir vieną vaistų grupę sudarantiems vaistams gamintojai dažnai suteikia skirtingus pavadinimus. Nors jų kainos skiriasi, vaistų pagrindas – veiklioji medžiaga, yra ta pati. Dėl šios priežasties, pasitardamas su vaistininku, kiekvienas gali pasirinkti tokį vaistą, kurio priemoka yra mažesnė.

Pasak Z. Janušauskienės, paprastai brangiausius vaistus linkę rinktis žmonės, kurie galvoja, kad kokybė  priklauso nuo kainos, tačiau tai tik mitas. „Nereikia bijoti pirkti pigesnių vaistų, neva jie nepakankamai kokybiški. Visi vaistinėse parduodami medikamentai patikrinti klinikiniais tyrimais ir yra patikimi“, – atkreipti dėmesį į mažiau kainuojančius vaistus pataria vaistininkė.

Prieš einant pirkti kompensuojamųjų vaistų, verta peržvelgti įvairių vaistinių reklaminius ledinius ar jų internetinius tinklalapius. Kam permokėti, jei galima įsigyti pigiau?

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Perkant receptinius vaistus svarbus recepto galiojimas, kopijos vaistinė nepriims
Nors receptiniai vaistai gali būti įsigyjami tik pateikus galiojantį receptą, vaistininkai pastebi, kad pasitaiko įvairi...
Širdies stimuliatorius kartais yra vienintelis būdas išsaugoti paciento gyvybę
Sergamumas bei mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų Lietuvoje jau ne pirmus metus išlieka vienas aukščiausių tar...
Parenteriniu maitinimu nuo mažumės besimaitinanti moteris pagimdė sveiką kūdikį
Didelės daugiadalykės Santaros klinikų medikų komandos pastangos išsaugojo jaunos moters gyvybę – ir ji pati, ir j...
Nuo spalio 5 d. – galimybė pasiskiepyti nuo gripo ir COVID-19 vieno vizito metu
Nuo spalio 5 d. visose gydymo įstaigose bus galima pasiskiepyti nuo labiausiai plintančių infekcinių susirgimų – g...
Liga, kuri kamuoja kas ketvirtą pasaulio moterį: stebėkite kūno pokyčius
Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų