Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Kokio medaus mums labiausiai reikia?(3)

Vaida Vaitkutė | 2011-10-14 23:39:19

Atvėsus orams ir tykant peršalimo virusams daugelis, neabejingi savo sveikatai, stengiasi pasirūpinti bičių produktais. Tačiau ar žinome, kokio medaus mums labiausiai reikia? Bitininkas Ričardas Pocius tikina, kad kiekvienas medus turi savo išskirtinių savybių, todėl jį reikia vartoti įvairių rūšių bei  pasidomėti, koks tau medus tinkamiausias.

Pasak bitininko R. Pociaus, medus - ir maistas, ir vaistas nuo visų ligų. Vaidos Vaitkutės nuotr.

Pradėjo nuo jaunų dienų

R. Pocius verstis bitininkyste pradėjo jau nuo keturiolikos metų. Jis pasakojo, kad kartą grįžus iš atostogų tėtis pranešė, kad yra naujų gyventojų – pro garažo ventiliacinę angą po grindimis susimetė bičių spiečius. „Išsiėmiau tas bites ir nusivežiau pas draugo tėvą į Lieplaukę. Ten ir buvo pats pirmasis mano bitynas – keturi aviliai“, – pasakojo R. Pocius. – Norėdamas daugiau sužinoti apie bites pradėjau dirbti pas bitininką ir dirbau tol, kol įstojau į Kauno aukštesniąją žemės ūkio mokyklą.“

Šiuo metu bitininkas turi 373 bičių šeimas. „Tai ir pomėgis, ir verslas“, – taip bitininkystę apibūdino R. Pocius.

Šiemet, - konstatuoja jis, -  medaus nebuvo daug: „Profesionalas bitininkas iš avilio turėtų išsukti šimtą ir daugiau kilogramų, bet gamta neleidžia, tad tenka tenkintis ir 40 kg. Tačiau yra buvę tokių metų, kai aviliai būdavo visai tušti arba išsukdavome tik 15 kg. Kuo mažiau medaus, tuo aukštesnė kaina.“

Serga ir bitės

Pasak R. Pociaus, pagrindinė bičių liga – erkės: „Ši liga egzistuoja visame pasaulyje, nuo jos neįmanoma apsisaugoti. Dažniausiai bitės užsikrečia nuo kitų bičių. Kur daugiau svetimų bičių, ten erkėtumas didesnis. Veterinarijos tarnybos turėtų bitininkus informuoti, kada reikia bites gydyti nuo erkių, kad vaistus būtų galima sudėti vienu metu. Dabar vienas gydo, kitas - dar ne.“

Anot R. Pociaus, tie chemikalai, kuriais purškiami augalai, nebe taip kenkia bitėms, kaip seniau, kolūkio laikais: „Dabar esu girdėjęs, kad užsienyje bites maitina antibiotikais tam, kad skatintų jas dirbti, todėl tikriausiai meduje ir randama antibiotikų liekanų.“

Vaistas nuo visų ligų

Pasak bitininko, medus - ir maistas, ir vaistas, bet visgi daugiau vaistas, ir nuo visų ligų. Jo nuomone, reikia valgyti įvairų medų, negalima vartoti tik vienos rūšies: „Pavyzdžiui, Vilniuje, Kaune žmonės valgo vien grikių medų. Jis geras, turi geležies, vitaminų, rekomenduojamas nuo mažakraujystės, bet neturi tų savybių, kokias turi kitos rūšies medus.“

Mažiems vaikams labiausiai tinka pavasarinis medus, kurį bitės surenka iš karklų, ąžuolų, klevų, kaštonų, obelų, kriaušių ir kiaulpienių žiedų. Tai antibakterinis medus, jis nealergizuoja, nekelia rūgštingumo.

Lipčiaus medus – miško medus, tinka kvėpavimo takų ligoms ir uždegimams gydyti, karščiuojant, sloguojant ir sergant gripu, bet, manau, vaikams per stiprus. Liepų medus taip pat labai vertingas žmogaus organizmui, bet jį  patartina valgyti tik sergant, nes nuo jo labai prakaituojama. Vartojamas nuo slogos, gerklės skausmo, anginos, bronchito, kepenų bei inkstų ligų, nuo nudegimų, taip pat tinka pūliuojančioms žaizdoms valyti. Natūralių pievų medus mažina nuovargį. Rapsų medus laikomas prasčiausiu, bet jei yra skrandžio problemų, jis tinka rūgštingumui mažinti. Tik yra kita problema – rapsai gausiai purškiami, tręšiami. Ekologų per mažai, kad visus ištirtų, o padarius monitoringo tyrimą rapsų meduje randama daug kenksmingų elementų.“

Anot R. Pociaus, medus tinka net tada, kai įsipjauni į pirštą. „Sužeistą vietą patepkite medumi - ir kraujas bėgti sustoja, ir žaizda greičiau užgyja. Kiek žinau, medus lašinamas ir į akis. Padeda pavargusioms akims ir gerina kraujotaką. Gerų savybių turi ne tik medus, bet ir bičių žiedadulkės. Jos labai gerai akims ir nervų sistemai. Žiedadulkes geriausia gerti ryte, prieš einant į darbą, kad turėtumėte energijos, nepavargtumėte, nesinervintumėte ir gerai matytumėte“, – patarimus dalino bitininkas.

Negalima atšildyti

 „Nereikėtų pirkti ir vartoti šildant suskystinto medaus. Pirkdami turguje skystą medų, visada rizikuojate įsigyti prastos kokybės produktą. Pašildytas medus kenkia kepenims, trikdo kasos darbą, galima susirgti cukralige, bet jei jau atšildote, tai mažiausiai kokybės jis praranda šildant ultraraudonaisiais spinduliais, antroje vietoje – mikrobangų krosnelėje, trečioje – vandenyje, o ketvirtoje vietoje - ant tiesioginio karščio. Šviežias natūralus medus skystas būna ne daugiau kaip tris mėnesius, o vėliau susikristalizuoja. Patarčiau kiekvienam medaus vartotojui susirasti patikimą bitininką ir iš jo nuolat įsigyti aukštos kokybės nefalsifikuoto produkto“, – patarimus dalijo  R. Pocius.

Neįmanoma patikrinti

Pasak bitininko, gerą medų gali laikyti kur nori, tik ne  tiesioginiuose saulės spinduliuose, geriau vėsesnėje temperatūroje. O patikrinti, ar medus geras, neįmanoma: „Daug kas tikrina cheminiu pieštuku, tai klaidinga, nes  meduje yra tam tikras kiekis vandens, jei išsukamas nesubrandintas medus, kad jis ir geras, jo vandeningumas didelis ir pieštukas rašys labai gerai. Su cheminiu pieštuku galima patikrinti tik vandeningumą.“

Vaida Vaitkutė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Medus
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų