Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Kokie vaistai turi įtakos vairavimo įgūdžiams

Audrė Bartaševičiūtė | 2015-01-12 00:01:18

Pūga, šlapdriba, kalnai sniego, plikledis ir panašios oro sąlygos verčia sunerimti vairuotojus. Vairavimui oro sąlygos neabejotinai svarbios. Tačiau yra ir kitų veiksnių, darančių tam nemenką įtaką.

Perėja
Norėdami vairuoti saugiai, visada atidžiai perskaitykite vartojamų vaistų informacinį lapelį. Algirdo Kubaičio nuotr.

Tai galėtų būti vairavimo stažas, patirtis, automobilio techninė būklė, vairuotojo kultūra bei, be abejonės, vairuotojo blaivumas.

Apie vairavimą išgėrus ir galimas pasekmes girdime dažnai, tačiau ne ką mažesnės įtakos vairuotojo budrumui, dėmesingumui, reakcijai gali turėti ne tik alkoholis ar narkotinės medžiagos, bet ir tam tikri vairuotojo vartojami vaistai. Ir, tiesą sakant, tai - nebūtinai receptiniai preparatai. Tad kokie tie vaistai ir kokie pavojai juos vartojantiems vairuotojams iškyla?

Svarbu skaityti informacinį lapelį

Vaistų grupės, turinčios įtaką vairavimui ar mechanizmų valdymui, gali būti pačios įvairiausios – nuo psichiką veikiančių preparatų iki vaistų nuo slogos, kosulio ar alergijos. Tačiau tai pačiai vaistų grupei priklausantys preparatai savo poveikiu gali skirtis – vieni gali turėti įtakos vairavimui, kiti – ne. Tad be galo svarbu skaityti vaisto informacinį lapelį ar pasiteirauti išsamesnės informacijos vaistininko, gydytojo.

Pagrindinės vaistų grupės ir preparatai, darantys įtaką vairavimui, yra šie:

Anksiolitikai – tai vaistai, mažinantys psichomotorinį aktyvumą, slopinantys centrinės nervų sistemos sužadinimą. Kitaip jie vadinami raminamaisiais preparatais. Į šią vaistų grupę įeina benzodiazepinai (alprazolamas, diazepamas, klonazepamas, lorazepamas, bromazepamas ir kt.), naujosios kartosanksiolitikai ir hipnotikai (buspironas, zaleplonas, zolpidemas), barbitūratai (barbitalis, fenobarbitalis ir kt.), antidepresantai (klopiraminas,fluoksetinasir kt.).

Narkotiniai analgetikai – analgetikai, kurie palengvina vidutinio sunkumo ir sunkų skausmą, veikdami per opioidinius receptorius. Jie skausmą sumažina keisdami neuronų jaudrumą. Pagrindiniai narkotiniai analgetikai - morfinas, fentanilis, tramadolis.

Kai kurie preparatai nuo alergijos. Konkrečiau – senesnės kartos antihistamininiai preparatai, veikiantys per histamino H1 receptorius, blokuojantys juos. Tai difenhidraminas, klemastinas, chloropiraminas, chlorfeniraminas ir kt. H1antihistamininiai preparatai slopina uždegimo mediatorių išsiskyrimą iš putliųjų ląstelių ir bazofilų, chemotaksį bei uždegiminių ląstelių jaudrumą. Taip mažėja alergijos ir uždegimo požymiai.

Kai kurie cukraus kiekį kraujyje mažinantys preparatai – pavojus vairuoti ir valdyti mechanizmus iškyla tuomet, kai preparatas per smarkiai sumažina cukraus kiekį kraujyje.

Kai kurie antidepresantai – vaistai, veikiantys per įvairius receptorius (dopamino, serotonino, noradrenalino) centrinėje nervų sistemoje ir taip gerinantys nuotaiką, slopinantys didžiosios depresijos simptomus, šalinantys nerimą, padedantys esant obsesiniam kompulsiniam surikimui, valgymo sutrikimams, lėtiniam ir neuropatiniam skausmui bei kitoms būklėms. Vairavimui svarbūs antidepresantų grupės atstovai, kurie sukelia sedaciją, mieguistumą, mirgėjimą akyse. Tai bupropionas, trazodonas, mirtazapinas, imipraminas, nortriptilinas, amitriptilinas. Kai kurie antidepresantai pasižymi priešingu, aktyvinančiu, poveikiu. Pavyzdžiui, venlafaksinas, sertralinas. Jų pavartojus gali būti sunku susikaupti, susikoncentruoti vairuojant.

Migdomieji, hipnotikai – panašūs į anksiolitikus preparatai, beveik tos pačios grupės vaistai, kurie šalina nerimą, sukelia mieguistumą, padeda esant panikos atakoms. Tai benzodiazepinai, netipiniai migdomieji ir kt.

Kai kurie kraujospūdį mažinantys preparatai. Tiksliau tie, kurie veikia blokuodami beta adrenoreceptorius: propranololis, metoprololis.

Kai kurie preparatai nuo pykinimo ar supimo ligos. Tie, kurie taip pat veikia histamino H1 receptorius blokuodami juos ir dėl to ramina, migdo. Pavyzdžiui, prometazinas. Arba antispichotikas haloperidolis.

Dekongestantai – vaistai, stimuliuojantys alfa adrenerginius receptorius, pasižymintys vazokonstrikciniu, uždegimą mažinančiu ir gleives skystinančiu poveikiu. Kitaip tariant, - vaistai, palengvinantys viršutinių kvėpavimo takų darbą peršalus; pseudoefedrinas, fenilefrinas.

Vaistai su stimuliatoriais – kofeinu, efedrinu.

Kodeino turintys preparatai. Kodeinas – morfino pirmtakas, veikiantis per opioidinius receptorius. Mažina skausmą, gelbsti esant kosuliui, tačiau kartu ir slopina.

Kas gali nutikti?

Štai kelios savybės, dėl kurių minėti preparatai yra pavojingi vairuojant ar valdant mechanizmus:

Sukelia mieguistumą.

Sukelia nuovargį, išsekimo pojūtį.

Sukelia haliucinacijas.

Gali padidinti arba sumažinti kraujo spaudimą.

Sumažina koncentraciją.

Sukelia mirgėjimą akyse.

Sulėtina judesius.

Gali sukelti pykinimą.

Gali sukelti nualpimą.

Gali sukelti galvos svaigimą, sukimąsi.

Gali sukelti susijaudinimą.

Įdomūs faktai apie tam tikrų vaistų poveikį vairavimui ir mechanizmų valdymui

Vartojant raminamuoju poveikiu pasižyminčius antidepresantus, reikia būti itin budriems ir atsargiems. Geriausia visą vaisto vartojimo laikotarpį nevairuoti. Mat net 10 valandų prieš vairavimą suvartojus tokių antidepresantų dozę, vairavimas tampa tolygiu vairavimui išgėrus.

Nustatyta, jog 10 mg benzodiazepinų grupės preparato diazepamo poveikis vairavimui yra stipresnis, nei kai nustatoma 0, 1 arba šiek tiek daugiau promilės alkoholio kraujyje.

Pirmosios kartos antihistamininiai preparatai (klemastinas, difenhidraminas ir kt.), blokuodami alergines reakcijas per histamino H1 receptorius, kartu sulėtina ir reakcijos laiką bei pablogina koordinaciją.

Nereceptiniai dekongestantai (pseudoefedrinas, fenilefrinas), kuriuos dažnai galime aptikti vaistuose nuo peršalimo, gali sukelti mieguistumą, pykčio priepuolius, galvos sukimąsi, svaigimą.

Dažnai depresijai, pykčio sutrikimams, nemigai gydyti paskiriami receptiniai preparatai veikia psichiką ir sukelia mieguistumą, blogina regą, trikdo reakciją, koordinaciją. Žmogus nesugeba susikoncentruoti, sulėtėja reakcijos laikas.

Kai kurie nereceptiniai preparatai nuo peršalimo, kosulio, pykinimo ir supimo ligos, skausmo irgi gali sukelti mieguistumą ir galvos sukimąsi. Tai, be abejo, turi įtakos vairavimo įgūdžiams ir refleksams.

Kai kurie vaistai sužadina melagingą pasitikėjimą savo vairavimo sugebėjimais. Panašiai kaip alkoholis. O realiai vairavimo įgūdžiai, koordinacija, reakcijos laikas tik pablogėja.

Kokia išeitis?

Pirmas svarbus dalykas – kaip jau minėjome, perskaityti informaciniame lapelyje esančią informaciją apie vaisto šalutinius poveikius, įtaką vairavimui. Deja, net perskaitę perspėjimus informaciniame lapelyje ar ant pakuotės išorės, žmonės vis tiek į tai numoja ranka – neva mechanizmų valdymas reiškia darbą kokiame nors ceche ir visiškai nereiškia, kad kartu tai susiję ir su vairavimu. Taigi svarbi informacija nedovanotinai ignoruojama.

Jei manote, kad neturite laiko vargti ir narplioti neva sudėtingus medicininius užrašus informacinio lapelio „paklodėje“, tiesiog pasiteiraukite apie vaisto poveikį gydytojo ar vaistininko. Svarbu, kad niekada nevartotumėte didesnės dozės, nei jums paskyrė gydytojas ar rekomenduojama informaciniame lapelyje. Nevartokite kitam žmogui paskirtų vaistų, net jei jums atrodo, kad jie gali jums tikti. Jei vairuojate dažnai, perspėkite apie tai savo gydytoją. Galbūt jis ras alternatyvą, nedarančią įtakos vairavimui, bet ne ką prastesnę jūsų būklei gerinti ar ligai gydyti. Jei po vaisto pavartojimo pastebėjote kokius šalutinius reiškinius, prastą savijautą, tiesiog nevairuokite.

Linkime saugaus kelio!

Šaltiniai:

https://www.friendsdrivesober.org/alcohol_drugs_driving/drugs_driving.html

https://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm107894.htm

https://www.consumer-health.com/services/DrivingUndertheInfluenceofDrugs.php

https://www.vitaelitera.lt/ojs/index.php/bedrosios-praktikos-gydytojas/article/viewFile/468/433


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų