Respublikinėje Šiaulių ligoninėje (RŠL) veikia trys klasteriai – ūminio galvos smegenų insulto, ūmaus miokardo infarkto ir onkologijos. Nors prieš kuriant šiuos klasterius buvo nemažai skeptikų, tačiau jų veikla viltis pateisino: medikai skaičiuoja sėkmingus rezultatus.
Klasteriai – pacientų labui
Sveikatos apsaugos ministerija yra pritarusi gydymo įstaigų pertvarkai šalyje, kurios metu steigiami penki pagrindiniai funkciniai klasteriai. Regioniniai klasteriai labai aktualūs Šiaulių regionui, kuris vienija ne tik Šiaulių rajoną, kuriame yra Kuršėnų ligoninė, bet ir Kelmės, Joniškio, Pakruojo, Radviliškio miestus su juose esančiomis ligoninėmis. Visas jas planuojama jungti į Šiaulių regiono klasterį, kurio dėka bus išspręsta ne tik patogesnio gydymo galimybė pacientui, kuris, sulaukęs reikiamos pagalbos RŠ ligoninėje, galės tolesnį gydymą bei slaugą gauti arčiausiai namų esančioje gydymo įstaigoje.
Įkūrus ligoninėje Insultų gydymo centrą, pradėjo veikti ir ūminio galvos smegenų insulto klasteris, kurio dėka insulto gydymas tapo daug efektyvesnis.
Plėtojamas kardiologijos klasteris, padedantis išspręsti ūminiu miokardo infarktu susirgusių pacientų problemas. Mat įsteigus visos paros Intervencinės kardiologijos postą, pacientams skubi kvalifikuota pagalba suteikiama čia pat – Šiauliuose ir nebereikia jiems važiuoti į kitą Lietuvos pakraštį ar į tretinio lygio gydymo įstaigas.
Insulto gydymas pranoko lūkesčius
RŠL Neurologijos skyriuje 2014 metais gydyti 779 ligoniai, sirgę ūmiu galvos smegenų išeminiu insultu. 87 iš jų mirė. Įkūrus insulto gydymo centrą ir pradėjus veikti ūminio insulto gydymo klasteriui atliktos 39 trombolizės. 2015 metais pradėtas taikyti efektyvesnis gydymo metodas - sausio mėnesį atliktos 4 trombektomijos.
Pasak Neurologijos skyriaus vedėjos Siglos Ščeponavičiūtės, 2010-2012 metais iš viso buvo atliktos 3 intraveninės trombolizės, o 2013 metais atlikta 11 procedūrų. Tad praėjusių metų rezultatai nustebino bei pradžiugino ir pačius medikus.
Tam ypač pasitarnavo praėjusiais metais ligoninėje įkurtas Insultų gydymo centras, tapęs dideliu žingsniu operatyviau ir efektyviau taikyti pažangų gydymą. Pasak S. Ščeponavičiūtės, jo veikla bus aktyvi, o rezultatai puikūs, jei visuomenė mokės pažinti insulto požymius ir ligos ištikti žmonės suskubs į ligoninės Priėmimo–skubiosios pagalbos skyrių.
Svarbiausia, kad žmonės pažintų pirmuosius išeminio insulto požymius ir kuo skubiau sunegalavusįjį pristatytų į gydymo įstaigą.
Pacientų, kuriems taikyta intraveninė trombolizė, amžiaus vidurkis apie 60 metų. Procedūros dažniau atliktos vyrams: šešioms moterims ir dvylikai vyrų. Pagal pasaulines neurologų rekomendacijas siekiama, kad intraveninė trombolizė būtų atlikta kuo greičiau, t.y. per valandą nuo simptomų pradžios. Medikai šį laiką vadina „auksinės valandos“ terminu.
Sėkmingai įgyvendintas ir planas pradėti taikyti ir intervencines trombektomijas – mechaninį trombo šalinimą iš kraujagyslės. Šiais metais jau atliktos penkios trombektomijos.
Širdies ligoms – pažangiausi metodai
Širdies ir kraujagyslių ligų centre praėjusiais metais gydyti 428 ligoniai, sirgę ūmiu miokardo infarktu, iš jų 363 - su ST segmento pakilimu.
Efektyviai ūmaus miokardo infarkto su ST segmento pakilimu klasterio veiklai užtikrinti 2014 metais rugsėjo mėnesį ligoninėje įsteigta 7 dienų per savaitę ir 24 valandų per parą intervencinės kardiologijos tarnyba. Per metus įstaigoje atliktos 1570 diagnostinės koronarografijos ir 620 gydomųjų procedūrų, t.y. 74 proc. daugiau nei 2013 metais.
Praėjusiais metais pradėjęs veikti Širdies ir kraujagyslių centras, vadovaujamas doc. dr. Jurgitos Plisienės, sparčiai įgyvendina visus uždavinius, kurie buvo iškelti kardiologų komandai.
Užtikrinant efektyvią miokardo klasterio veiklą, įkurtas penktas Lietuvoje intervencinės kardiologijos postas, visą parą veikiantis nuo rugsėjo mėnesio.
Pasak dr. J. Plisienės, iki šiol tik didžiųjų miestų gyventojai, įvykus miokardo infarktui, sulaukdavo skubios aukšto lygio medikų pagalbos universitetinėse ligoninėse. Dabar ši galimybė reali kiekvienam, nes ir iš atokių regiono gyvenviečių per dvi valandas nuo pirmųjų ligos požymių žmogus gali patekti į Intervencinės kardiologijos centrą.
RŠL glaudžiai bendradarbiauja su Lietuvos Sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikomis. Esant sudėtingiems atvejams arba prireikus kardiochirurginės pagalbos, talkina kolegos iš Kauno Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos. Kardiochirurgas dr. Algimantas Budrikis kuruoja Respublikinę Šiaulių ligoninę, kai medikams prireikia širdies chirurgo patarimų, o ligoniams – pagalbos. Ligoniai konsultuojami kartą per mėnesį, o skubiais atvejais informacija perduodama informacinių technologijų dėka ir sprendimas dėl operacijos priimamas iškart. Taip pat, esant reikalui, organizuojami ir bendri konsiliumai su Kauno klinikų kolegomis.
Džiugu, jog nuo vasario mėnesio Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradėti implantuoti elektrokardiostimuliatoriai.
Onkologijos pagalba gerinama
Nuo 2014 m. birželio 14 d. pradėjo funkcionuoti ir bandomasis onkologinės pagalbos klasteris. Šiaulių krašto gyventojams rajonų ligoninėse teikiamos onkologinės pagalbos konsultacinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos. Per 2014 m. specialistai suteikė 51 konsultaciją.
Pasak Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos Konsultacijų poliklinikos vedėjos Juditos Filipauskienės, Respublikinės Šiaulių ligoninės gydytojų specialistų komanda vyksta į rajonų gydymo įstaigas konsultuoti pacientus, kuriems įtariamas onkologinis susirgimas. Per 2014 metus rajonuose patvirtinti 8 nauji onkologiniai susirgimai.
„Vykome į tas ligonines, kurios rodė iniciatyvą ir užregistravo pacientus onkologo konsultacijai“, - teigia gydytoja onkologė J. Filipauskienė, anot kurios konsultacijų buvo galima suteikti ir daugiau, jei rajonų gydymo įstaigų medikai parodytų daugiau iniciatyvos.
Mažą aktyvumą galėjo lemti ir tai, kad Šiaulių apskrityje atstumai iki RŠLnėra dideli, o, įtarus onkologinį susirgimą, pacientas tyrimams ir gydymui turi atvykti į gydymo įstaigą, teikiančią onkologijos paslaugas.
„Onkologijos klasterio dėka gerėja bendradarbiavimas tarp ligoninių, geriau panaudojamos rajonų ligoninių diagnostikos galimybės, išaugo rajonų gydytojų kompetencija onkologijos srityje“, - pastebi gydytoja.
Šiuo metu sveikatos apsaugos ministerijos specialistai koreguoja onkologijos klasterio organizavimą. Kol nesutarta, kaip gerinti onkologijos pagalbos prieinamumą, RŠL gydytojai onkologai ir toliau vyks konsultuoti pacientų į rajonų ligonines.