„Norėjome gražaus ir švaraus verslo, dėl kurio nebūtų gėda“, - sako kavinės be alkoholio Palangoje įkūrėjai jauni palangiškiai ir panevėžietė, tvirtai besilaikantys savo idėjos, net sulaukdami ir ironiškų replikų, esą be prekybos svaigiaisiais gėrimais vargiai išsilaikysiantys. Tačiau čia vėl ir vėl grįžtantys patenkinti klientai byloja – palangiškiams ir kurorto svečiams reikia blaivaus poilsio.
Panoro siūlyti tikrą kavą
Tikrą kavinę, t.y. ne alkoholinių gėrimų barą, įkūrę trys jaunuoliai nėra užkietėję sveikuoliai ar kategoriški abstinentai. Taurei vyno, pasak jaunųjų verslininkų, yra laikas ir vieta. Dvidešimt penkerių metų Vytautas Buzas – verslo vadybininkas, bendraamžė Monika Kuzminskaitė – marketingo specialistė, dvidešimt dvejų Bronius Vaitkus – tarptautinio verslo studentas.
Tikrasis idėjos autorius – Vytautas - vieną dieną draugams pasakė: „Reikia kažko imtis. Įkurkime kavinę“. O tokia mintis pribrendusi besimėgaujant prancūziška ekologiška kava, kurią jaunuoliai parsisiųsdavo net iš Švedijos. Mat Lietuvoje tokios nebuvo ir dar dabar nėra (verslininkams kava ir dabar į Palangą keliauja iš Švedijos). „Kartą draugai tokia pavaišino – labai patiko. Vytautas, kuris apskritai negerdavo kavos, irgi ją pamėgo. Pradėjome siųstis ją iš Švedijos, draugams siūlyti. Ir pamanėme, kodėl nesuteikus galimybės gera kava mėgautis ir kitiems Lietuvoje?“, – verslo pradžių pradžią prisiminė Monika.
Ekologiška kava ir alkoholis - nesuderinama
Jaunuolius link tikrą kavą siūlančios kavinės verslo pastūmėjo ir prieš pusantrų metų Ispanijoje aplankyta kavinė, kurioje mūsų tautiečius nustebino kapsulėse pateikiama kava. „Kai kavos pupelės yra sumalamos, vos kiek pastovėjusios jau nebėra šviežios, praranda aromatą. O kapsulėje supakuota viena porcija, uždaryta sandariai, nepraranda šviežumo. Tad tokią siūlome ir mes“, - pasakoja mergina.
Iš pradžių jaunimas galvojo tik apie kavą, net nemąstė, koks jų verslo santykis bus su alkoholiu, bet pažįstamiems patirties jau turintiems verslo žmonėms siūlant išsipirkti licenziją prekybai alkoholiu, jauni žmonės panoro mesti iššūkį. Kuo labiau visi sakė, kad pagrindinis uždarbis gaunamas iš prekybos alkoholiu, tuo labiau trijulei norėjosi įrodyti, kad uždirbti galima ir be to. „Suprantame, kad iš alkoholio uždirbtume gal triskart daugiau, bet neturėjome tikslo pinigus semti maišais. Mums tai – savirealizacija. Pagaliau turime kažką savo. Be to, jei jau prekiaujame ekologiška kava, nusidažėme viską žaliai, parodydami, jog esame „žali“, ekologiški, tad kaip prie to, kas sveika, gali derintis alkoholis? Norėjome gražaus ir švaraus verslo, dėl kurio paskui nebūtų gėda“, - sakė mergina.
Nesiūlo net airiškos kavos
O ar tikrai visose kitose kavinėse siūloma alkoholio ir ši jaunuolių kavinukė – unikali? „Nežinau, visų netyrėme. Bet kitose kavinėse ruošiama ir airiška kava, į kurią pilama alkoholio, o pas mus nėra nė vieno alkoholinio produkto. Esame atkreipę dėmesį, kad viena kavinė J. Basanavičiaus gatvėje prekiauja ir alkoholiu, o to paties vardo kavinė Vytauto gatvėje – ne. Tai mums atrodo netgi keista, nes kavinės vardas – tas pats“, - pastebėjimais dalijosi Vytautas.
Kad bealkoholinių kavinių niša Lietuvoje neužpildyta, aišku ir iš to, kad ne vienas minimos įstaigos klientas teiraujasi šeimininkų, ar kituose miestuose jie dirba. Kol kas atsakymas – neigiamas, bet jaunuoliai nenuleidžia rankų ir tikisi sėkmingai startavę ateityje plėstis. Optimizmas iš jaunųjų verslininkų lūpų dvelkia nepaisant kai kurių klientų replikų. Tiesa, dalis jų klientais ir netampa – lieka tik praeiviais.
„Vakarais vis dar užsuka žmonių, kurie prašo alaus, - pasakoja Monika. – Išgirdę neigiamą atsakymą, vieni nueina, kiti nusiperka kavos, bet kai kurie ironiškai palinki sėkmės. Manome, kad reikia skatinti kitokią kultūrą Lietuvoje, kas populiaru Vakaruose. Ten į kavinę užsukę klientai neprašo alaus“.
Alkoholis linksmybėms nebūtinas
Vis dėlto jaunuoliai yra įsitikinę, kad šiais laikais nebėra itin populiaru eiti į prirūkytą alubarį ir svaigintis alkoholiu. Nors kavinės įkūrėjai įsitikinę – klientas privalo turėti galimybę rinktis. „Žiūrint, kam ko reikia: kas nori pabendrauti su draugais ramioje aplinkoje, ateina pas mus, o kas nori vakare pasilinksminti, eina į klubą“, - sako Vytautas. Beje, jaunuolis pabrėžia – jų trijulei norint pasilinksminti, alkoholis anaiptol nebūtinas.
Tarp kitko, Vytautas – krepšininkas, tad laikosi sportininkui būtinos sveikos gyvensenos. Paprašytas ją pristatyti, pasakoja: „Sportininkui svarbiausi – pusryčiai. Valgau varškę, kiaušinius – tik virtus. Apskritai nieko kepto nevalgau. Nebent ant žarijų, grilyje. Pietums – jautiena, vištiena, makaronai, ryžiai, daržovės. Ir, be abejo, reguliarios treniruotės. Sau kiek atsipalaiduoti leidžiu tik atostogų metu“.
Tačiau šios vasaros atostogas visi trys jaunuoliai iškeitė į blaivų verslą. Kavinės įkūrėjai pakaitomis aptarnauja klientus – atostogų nuo pagrindinio darbo metu. Ir sau atlyginimo nemoka. „Mūsų įmonė – ne UAB, o mažoji bendrija, todėl mums nereikėjo nei pradinio kapitalo, patys tvarkome buhalteriją, turime galimybę sau nemokėti algos – taip galime sutaupyti. Siekiame, kad per šią vasarą išlaidos kavinei įkurti atsipirktų“, - aiškina Vytautas.
Privalumas – ramybė ir saugumas
Portalo pašnekovai tikina – „jei Palangos neužklups škvalas“, išlaidos pasidengs. Mat klientų netrūksta, o svarbiausia – ateina jau nuolatiniai. „Viena rusų pora labai džiaugėsi, sakė jau 13 metų besiilsintys Palangoje, bet tokios vietos iki tol neradę“, - klientų įspūdžius perpasakojo Monika. „Alkoholis nėra mūsų filosofija. Malonu matyti čia apsilankančias jaunas šeimas, kurios vertina ramybę“, - sako Vytautas. Jam antrina kavinės bendrasavininkė: „Norėjome sukurti tokią aplinką, kokios patys norėtume. O ten, kur prekiaujama alkoholiu, prasideda neramumai, apsistumdymai. Pagaliau, mes ir dirbame po vieną, tad nebūtų saugu ir mums patiems, ir mūsų klientams. Ir mes orientuojamės į pastovius klientus, o ne tokius, kurie čia užbėga tik vienam kartui“.
Kavinėje be alkoholio yra apsilankę ir kai kurie jaunimui (ir ne tik) žinomi asmenys: DJ Sindikatas, ZIP FM radijo laidų vedėjai, krepšininkas Reinaldas Seibutis.
Visuomenė turi ugdyti pati save
Kaip jaunimas vertina alkoholio vartojimo tradicijas ir reklamą mūsų šalyje? „Mano požiūriu, jo suvartojama mažiau nei prieš 10 metų, nes pastaruoju metu labai daug garsiai rėkiama apie sveiką gyvenseną, sveiką mitybą, alkoholio žalą. Akcentuojama, kad daug ligų yra nesveiko gyvenimo būdo pasekmė, - savo požiūrį dėstė Monika. – Manau, kad taurė vyno prie geros mėsos nieko blogo, bet viskam – savas laikas ir vieta. O iš reklamos man labiausiai į akis krinta tam tikrų firmų skėčiai“.
„Tačiau tai didžiulės įmonės su savo marketingo planais, turinčios savų idėjų. To nesuvaldysime, juk gyvename demokratinėje valstybėje. Visuomenė privalo pati ugdyti save. Kiekvienas turi savo požiūrį“, - kalbėjo Vytautas.Portalui pasidomėjus, ar jaunieji verslininkai neįžvelgia ideologinio prieštaravimo tarp, pavyzdžiui, krepšinį remiančios alaus firmos ir minimos sporto šakos, mergina atsakė: „Juk ir olimpiadą remia "McDonalds“. Tai irgi didžiausias absurdas. Pats alkoholis – nėra gerai žmogui, bet gal tą žalą tos firmos bando kompensuoti remdamos sportą?“.
Tęsdamas pokalbio temą, Vytautas pridūrė: „Manau, tai – grandinė, kurios neverta šiandien nutraukti. Šios firmos remia didžiulius projektus ir skiria jiems didžiulius pinigus. O mums svarbu, kad mes savo kavinėje jaunimui ir niekam kitam nesiūlome to, kas jiems negerai“.
Beje, jaunuoliai prasitarė, kad iki šiol vis dar sulaukiantys pasiūlymų įsigyti licenziją prekybai alkoholiu... Tačiau jie mąstantys tik apie tai, kaip savo kavinę daryti šeimoms ir jauniems žmonėms, dar neturintiems 18-os, daryti dar patrauklesnę. Kol kas ramių pramogų svečiai susigalvoja patys - vienas, patogiai įsitaisęs sėdmaišyje, skaito knygą, prie kito staliuko grupelė jaunimo žaidia stalo žaidimą, šalia, pievelėje, pora žaidžia raketėmis.
Šis straipsnis – ne reklaminis. Portalas „Vakarų Lietuvos medicina“ palaiko jaunus žmones, prisidedančius prie visuomenės pratinimo ilsėtis blaiviai ir atsispiriančius ką tik minėtiems pasiūlymams.
Ligita Sinušienė