Šeštadienis, 2024.07.27
Reklama

Kas sudaro imuninę sistemą? (4)

2011-11-02 23:27:53

Klausimas. Iš ko susideda imuninė sistema? Kas tie imunoglobulinai?

 Atsako vaikų ligų ir vaikų plaučių ligų gydytoja Indrė Būtienė

Indrė Būtienė, E. Petkutės nuotr.

 Imuninė sistema - tai labai sudėtinga daugybės ląstelių ir organų sistema, kuri saugo organizmo genetinį pastovumą, gina nuo infekcijų, kitų svetimų medžiagų. Imuninės organizmo apsaugos reakcijose dalyvauja daug ląstelių: neutrofilai, limfocitai, monocitai, eozinofilai, bazofilai, makrofagai, dendritinės, putliosios. Tačiau pagrindinės imuninės sistemos ląstelės yra limfocitai, nes būtent jie atsakingi už specifinį imuninį atsaką, jo įvairovę, specifiškumą, atmintį. Limfocitų telkiniai ir suformuoja imuninės sistemos organus.

 Limfocitai organizme išsidėsto įvairiai: pavienių limfocitų telkiniai sudaro difuzinį limfinį audinį, kuris yra itin ryškus gleivinių ir virškinamojo trakto sienelėse. Taip pat limfocitai gali suformuoti pavienius folikulus (mazgelius), kuriuos supa limfinių kapiliarų tinklas. Šie dariniai neturi pastovios vietos ir atsiranda priklausomai nuo sąlygų konkrečiame organe reikiamu laiku. Jie aptinkami tose pačiose vietose, kur ir difuzinis limfinis audinys: jų gausu virškinimo, kvėpavimo ir šlapimo, lytinių takų gleivinėje, žarnyne. Limfiniai folikulai gali išsidėstyti ir atskiromis grupėmis, kurios turi pavadinimus: Pejerio plokštelės, tonzilės, kirmėlinės ataugos folikulai.

Kita limfinio audinio struktūros forma – turintys savo kapsulę ir kraujotaką limfiniai organai: limfmazgiai, blužnis, čiobrialiaukė.

Būtent limfocitai aktyviausiai gamina antikūnus. Antikūnų yra labai įvairių, ir kiekvienas iš jų naikina tik tuos mikroorganizmus, jų nuodus ar svetimus baltymus, dėl kurių jis susidarė. Paprastai tariant, antikūnai nukenksmina virusus bei toksinus, mobilizuoja įvairius leukocitus, kad šie "užmuštų" mikroorganizmus ir didesnius parazitus. Tai vieni gausiausių žmogaus organizmo baltymų - jie sudaro apie 20 proc. kraujo plazmos baltymų masės. Imunoglobulinai (sutrumpintas pavadinimas Ig) = antikūnai, jie yra imuninės sistemos sudedamoji dalis.

Yra nustatytos IgA, IgD, IgE, IgG ir IgM klasės.

-         IgA – sudaro pagrindinę A klasę išskiriamuose skysčiuose; virškinimo trakto gleivinė gali papildyti šitą trūkumą, gaudama IgA tik su motinos pienu. Jis apsaugo kūdikio gleivines ir virškinimo traktą nuo infekcijų. Suaugusiam žmogui IgA trūkumas gali sąlygoti dažnesnes viršutinių kvėpavimo takų infekcijas.

-         IgE – svarbus alerginių reakcijų išsivystymui. Yra daug priežasčių, dėl kurių organizme gali padidėti IgE kiekis, tačiau dažniausiai - tai alerginės ligos.

-         IgG – pagrindinis antikūnų tipas; IgG klasės imunoglobulinai yra vieninteliai baltymai, kurie per placentą pereina iš motinos kraujo į vaisiaus kraują ir čia atlieka savo darbą.

-         IgM – svarbus pirminio imuninio atsako formavimesi. IgM - pirmieji antikūnai, sintetinami patekus ligos sukėlėjui. Dauguma jų yra kraujyje.

-         IgD reikšmė nėra iki galo moksliškai įrodyta.

vlmedicina.lt

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (4)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ką daryti su pasibaigusio galiojimo vaistais
„Kada jūs paskutinį kartą peržiūrėjote savo namų vaistinėlę?", – tokį klausimą dažnai žmonėms užduoda &...
Populiarėjančios žirgų terapijos studentų praktikos bazei suteikta licencija
Žmonės vis dažniau stengiasi išvengti tradicinės medikamentinės medicinos ir ieško alternatyvių, natūralesnių gydymo ar...
Vaistų nuo skausmo poveikis kepenims: kokiais atvejais ši baimė nepagrįsta
Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų vaistus nuo skausmo vartoja bent kartą per mėnesį ar dažniau, tačiau jiems neri...
Klastinga juostinė pūslelinė gali ištikti visus, kurie sirgo vėjaraupiais
Remiantis statistika, maždaug 2 iš 10 žmonių bent kartą per gyvenimą suserga juostine pūsleline. Didelė dalis jų –...
Skenduolių statistiką blogina pervertinantieji savo jėgas
Statistika vis dar negailestinga – skendimų atvejų nemažėja. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų