Lietuvos sveikatos mokslų universitete (LSMU) vasario 24-25 dienomis susiburs verslo įmonių ir viešųjų įstaigų atstovai bei studentai. Prieš didžiausią šalyje biomedicinos srities verslo kontaktų mugę LSMU „Karjeros dienos 2015“ su LSMU Karjeros centro vadovu Kęstučiu Mažeika kalbėjomės apie jaunų žmonių įsidarbinimo galimybes, sėkmingą karjerą ir kokias klaidas dažniausiai daro darbo ieškantys žmonės.
Nuo ko patariate pradėti darbo paieškas?
Dažnai studentai susiduria su praktinių įgūdžių stoka, todėl svarbu jiems pasiūlyti kokybiškas praktikas. Patariu nepamiršti ir papildomų praktikų. Praktika suteikia galimybę ne tik įgyti papildomų įgūdžių, bet ir pažinti darbo rinką, susirasti potencialią darbo vietą. Darbdaviai, matydami motyvuotą studentą, kuris nuoširdžiai dirba ir gilina žinias, yra linkę sudaryti ir darbo sutartis.
Kokios klaidos dažniausiai pasitaiko karjeros pradžioje?
Dažnai paskutiniais studijų metais arba tik baigę studijas studentai susivilioja šiek tiek geriau apmokamu darbu ne pagal specialybę. Vėliau tai lemia praktinių įgūdžių mažėjimą. Po kelių metų darbo ne pagal specialybę sunkiau įsidarbinti, nes žinios būna pasenusios ir rinkoje žmogus darosi nekonkurencingas.
Ar dėti į gyvenimo aprašymą savo nuotrauką?
Nuotrauka - tai vienas svarbiausių jūsų gyvenimo aprašymo elementų. Ji pirmiausia patraukia skaitančiojo dėmesį, todėl nuotrauką rinkitės kokybišką ir oficialią. Prieš siunčiant savo gyvenimo aprašymą darbdaviui atsispausdinkite jį ir kritiškai įvertinkite, peržiūrėkite klaidas.
Kokio ilgio turėtų būti tinakmas gyvenimo aprašymas?
Idealiausia – puslapis. Rašant gyvenimo aprašymą reikia orientuotis į siūlomą darbo vietą, nerašyti nesusijusių dalykų. Nerašykite netikslios ar klaidinančios informacijos. Neatleistinos ir gramatinės klaidos. Nepamirškite nurodyti ir tikslios kontaktinės informacijos bei pagalvokite, kas būtent jus gali išskirti iš kitų kandidatų būrio.
Ko vengti ir ką paminėti rašant Motyvacinį laišką?
Motyvacinis laiškas - tai jūsų asmeninė žinutė darbdaviui, kurios tikslas yra sulaukti skambučio ir kvietimo į darbo pokalbį. Reikia vengti gyvenimo aprašymo atkartojimo, daug ir nereikalingos informacijos. Motyvaciniame laiške svarbiausia yra jūsų asmeniniai įgūdžiai, patirtis, patirtis kitame darbe ar buvusiose praktikos vietose, įgytos kompetencijos, pasiekimai, įdiegtos naujovės ir kt. Mintys turėtų būti dėstomos aiškiai ir konkrečiai. Nepamirškite paminėti, kuo jūs galite būti naudingi įmonei, kurioje norite dirbti.
Pakalbėkime apie pokalbį dėl darbo. Kokių temų reikėtų vengti?
Pokalbio pradžioje jūsų klausimas apie atlyginimą gali sudaryti darbdaviui neigiamą įspūdį apie jus, todėl pirmiausia svarbu susitarti dėl darbo sąlygų ir tik tada pereiti prie finansinių klausimų. Nepamirškite, kad jums reikia darbo, o darbdaviui jūsų, todėl jauskitės drąsiai, nes kol nepasirašėte darbo sutarties esate lygiaverčiai partneriai. Pokalbio metu reikia kalbėti formaliai. Kalbėdami apie buvusią darbovietę venkite neigiamų atsiliepimų. Nors jūsų darbo keitimo priežastis ir buvo konfliktas su vadovu, tačiau įmonėje yra ir daugiau žmonių su kuriais jūs tikriausiai gerai sutarėte, todėl geriau nurodyti jums patikimą žmogų, pavyzdžiui, padalinio vadovą ir kitą asmenį, kuris galėtų jus rekomenduoti. Pokalbio dėl darbo metu daug nekalbėkite ir apie asmeninį gyvenimą.
Ar ieškant darbo minėti patirtį emigracijoje?
Kiekvienas darbas žmogui suteikia vienokios ar kitokios patirties. Jei žmogus dirbo ne pagal specialybę, tačiau patobulino kalbos, komunikacijos ar vadybos įgudžius, tai paminėti verta.
Neretai gyvenimo aprašyme žmonės mini užsienio kalbas, kuriomis iš tiesų nekalbate taip gerai, kaip norėtų.
Šiandienėje darbo rinkoje užsienio kalbos užima itin svarbią vietą. Jas reikia ne tik paminėti, tačiau ir parašyti tikslų kalbos mokėjimo lygį. Jei savo gyvenimo aprašymą siunčiate įmonei, kuri dirba su užsienio partneriais ir klientais, dar pokalbio metu jūsų užsienio kalbos lygis bus įvertintas. Tad būkite objektyvūs vertindami savo žinias.
LSMU informacija