Trečiadienis, 2025.07.16
Reklama

Pigmentinės dėmės: nesisaugant saulės, pirmosios gali išryškėti dar šią vasarą

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-07-11 09:33:40

Vasarą mūsų oda patiria didžiausią UV spindulių poveikį, kuris gali sukelti nepageidaujamų pokyčių – vienas iš jų yra pigmentinės dėmės. Nors jų atsiradimas gali atrodyti kaip ilgalaikis procesas, nesaugant odos nuo saulės, pirmosios gali išryškėti dar šią vasarą. Pigmentinės dėmės gali ne tik kelti estetinį diskomfortą, bet ir kartais signalizuoti apie gilesnes sveikatos problemas.

Deginasi saulėje
Paplūdimys / VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Kas iš tiesų yra pigmentinės dėmės?

„Pigmentinė dėmė – tai odos spalvos pokytis tam tikrose kūno vietose, atsirandantis dėl sutrikusios melanino gamybos. Melaninas – tai natūralus pigmentas, suteikiantis spalvą odai, akims ir plaukams. Dažnu atveju jis yra tamsesnio atspalvio. Kai oda ilgai veikiama saulės, organizmas pradeda gaminti daugiau melanino, siekdamas apsisaugoti nuo UV spindulių. Dėl to susiformuoja hiperpigmentacija – rudos, gelsvos ar net pilkšvos dėmelės“, – pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkė Toma Gečienė.

Pasak jos, tokios pigmentinės dėmės dažniausiai išryškėja veido srityje, ant rankų, pečių ir krūtinės – t. y. tose kūno vietose, kurios gauna daugiausia saulės.

Gali išryškėti per kelias savaites

„Pigmentinės dėmės gali atsirasti per įvairų laikotarpį – tai priklauso nuo jų atsiradimo priežasties. Paprastai jos formuojasi palaipsniui, o jų intensyvumas gali skirtis. Kai kurios dėmės gali išryškėti jau per kelias savaites, ypač jei jas sukelia intensyvi saulė arba staigūs hormonų pokyčiai, pavyzdžiui, nėštumo ar menopauzės metu“, – pasakoja vaistininkė T. Gečienė.

Ji taip pat pažymi, kad pigmentinės dėmės dažniau pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms arba tiems, kurių oda yra šviesesnė, nes ji jautresnė pigmentacijos pokyčiams.

„Net ir debesuotomis dienomis ar tiesiog vaikštant mieste mūsų odą veikia ultravioletiniai saulės spinduliai. Todėl būtina kasdien naudoti apsaugines priemones su bent jau SPF 30, o dar geriau – SPF 50 filtru. Pigmentines dėmes taip pat gali sukelti neapsaugota oda po tam tikrų kosmetologinių procedūrų, pavyzdžiui, rūgštinių pilingų, depiliacijos ar lazerio procedūrų“, – pasakoja vaistininkė T. Gečienė.

Kaip sušvelninti esamas pigmentines dėmes?

Jeigu pastebėjote naują pigmentinę dėmę, vaistininkė ramina – ją galima sušvelninti, tačiau svarbu suprasti, kad pokyčiai neįvyksta per naktį. Kartais gali prireikti kelių savaičių ar net mėnesių, kol rezultatai taps matomi.

„Norint sumažinti pigmentines dėmes, pirmiausia reikėtų rinktis kosmetiką su šviesinančiomis medžiagomis – vitaminu C, niacinamidu, arbutinu ar azelaino rūgštimi. Taip pat galima naudoti AHA arba BHA rūgštines priemones, kurios padeda nušveisti paviršinį odos sluoksnį ir suvienodinti jos spalvą. Tačiau tokiu atveju itin svarbu kruopščiai saugoti odą nuo saulės“, – pabrėžia vaistininkė T. Gečienė.

Jei naujai atsiradusi dėmė keičia spalvą, formą, greitai auga ar niežti – būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją dermatologą. Profilaktinė patikra rekomenduojama bent kartą per metus, ypač jei oda anksčiau yra patyrusi stiprių saulės nudegimų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Radiologijos technologo profesija: nepakeičiama net dirbtinio intelekto eroje
Radiologijai išlieka viena kertinių medicinos sričių. Technologinė pažanga dar labiau išplėtė ir sustiprino radiologijos...
Intymi moters higiena vasarą: kaip atostogaujant išvengti nemalonių pojūčių
Vasaros sezonu moters intymiai zonai neretai tenka daugiau iššūkių. Karštis, prakaitas, vandens telkinių vanduo, smėlis,...
Gyvybiškai svarbus genų terapijos vaistas jau pakeliui į gydymo įstaigą
Brangiausias iki šiol Lietuvoje kompensuotas vaistas – spinaline raumenų atrofija sergančiam kūdikiui skirtas genų...
Gydytoja apie moters brandą: kaip palengvinti pokyčius ir išlikti geros savijautos
Menopauzė – natūralus moters gyvenimo etapas, į kurį dažnai žvelgiama su nežinomybe, nerimu ar baime. Tačiau šeimo...
Virškinimo problemos vasarą: kokių produktų vengti ir ką turėti vaistinėlėje?
Virškinimo problemos vasarą lydį dažną atostogautoją: vargina pilvo pūtimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas, skran...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų