Sinoptikai prognozuoja, kad šiandien Lietuvos teritorijoje vietomis laukiami smarkūs lietūs su perkūnija, kai kur gali kristi kruša, kilti škvalas, vėjo gūsiai gali siekti iki 27 metrų per sekundę.
Škvalas – tai labai staigus, netikėtas vėjo sustiprėjimas, kai jo gūsis sustiprėja kokiais 6-8 metrais per sekundę, o kai kada ir daugiau. Būna, kad vėjo gūsiai pasiekia ir iki 30 metrų per sekundę. Tuomet jis per vieną minutę gali staiga imti ir nukelti stogą, sugriauti kokį netvirtą ar blogai pastatytą pastatą, išrauti medį, nutraukti elektros ir kitokius komunikacijos laidus. Deja, kartais žūsta ir žmonės.
Kad artinasi audra, dabar gyventojams pranešama į mobiliuosius telefonus. Tačiau kad gyventojai gautų šiuos pranešimus, jiems reikia savo mobiliuosiuose telefonuose aktyvinti jų priėmimo funkciją.
Ką daryti, išgirdus pranešimą, kad artinasi audra? Jei gyvenate kaime, uždarykite tvartų, namų duris, langus, langines, užgesinkite ugnį krosnyse ir židiniuose, išjunkite dujas, elektros energiją. Prasidėjus audrai, nestovėkite prie langų, nekalbėkite telefonu. Pasirūpinkite žibintuvėlių ir žvakių.
Jeigu audra jus užklupo lauke, nestovėkite prie netvirtų statinių, tiltų, estakadų, elektros perdavimo linijų, medžių, upių, ežerų, pramoninių objektų. Kad apsisaugotumėte nuo skraidančių nuolaužų ir stiklo šukių, prisidenkite faneros lapu, kartoninėmis ar plastmasinėmis dėžėmis ir kitomis po ranka pasitaikiusiomis priemonėmis. Stenkitės kuo greičiau pasiekti saugią vietą ar bent jau pasislėpkite griovyje – atsigulkite ir užsidenkit galvą.
Perkūnijos metu ypač pavojingi žaibai. Paprastai žaibas trenkia į objektus, iškilusius virš žemės paviršiaus: pastatus, medžius, stulpus arba žmones. Visame pasaulyje per metus žaibas užmuša kelis šimtus žmonių. Sekundinė energijos iškrova akimirksniu tampa pastatų, bokštų, medžių, elektronikos prietaisų, kompiuterinės įrangos gedimų bei suniokojimo priežastimi ir pridaro daug materialinės žalos. Taigi tiek apčiuopiami, tiek neapčiuopiami nuostoliai milžiniški.
Apsisaugoti nuo žaibo padeda žaibolaidžiai. Įrengus žaibolaidžius, galima kontroliuoti žaibo kelią ir šitaip išvengti nuostolių. Netinkamai įrengta apsauga nuo žaibo gali tik padidinti pavojų – pritraukti išlydį, o ne apsaugoti nuo jo. Todėl dėl žaibosaugos įrengimo patartina kreiptis tik į specialistus.
Pasirūpinkite savo gyvybės bei turto saugumu ir perspėkite kitus.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas