Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Kaip rūpintis savo psichine sveikata, kai partneris serga depresija

Šaltinis: bernardinai.lt | 2016-09-08 09:36:13

Jei jūsų sutuoktinis ar mylimasis serga depresija, tikriausiai jau esate domėjęsi, kaip padėti mylimam žmogui ir jį palaikyti. Tačiau privalote pasirūpinti ir savimi. Gyvenimas su depresija sergančiu partneriu neretai lydimas liūdesio ir nežinios. Kartais nelengva suvokti ir tai, jog žmogus, iš kurio tikitės dvasinės paramos ir palaikymo, jums to suteikti dažniausiai arba niekada nebegali.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Kartais sergantis depresija žmogus neigia savo ligą. Būna atvejų, kai žmogus ligą pripažįsta, tačiau nesutinka priimti jam reikiamą pagalbą. Santykiai, kai poroje yra toks žmogus, gali būti itin sudėtingi. Tokiais atvejais turite nepamiršti, kad privalote rūpintis savo pačių psichine sveikata, idant partnerio depresija netaptų ir jūsų pačių liga.

Portale healthcentral.com pateikiama keletas patarimų, kaip išlikti psichiškai sveikam ir ko nepamiršti rūpinantis ne tik depresija sergančiu partneriu, bet ir savimi.

Nepriimkite partnerio elgesio asmeniškai ir giliai į širdį. Jeigu jūsų partneris jus emociškai ar seksualiai atstumia, atsitraukia nuo jūsų, taip yra ne dėl to, kad kažką ne taip padarėte ar kažko nepadarėte. Depresijos būsena kažkuo panaši į apsėdimą. Depresijos būsenos žmogus dažnai esti niūrus, piktas ir skaudina tuos, kurie jį myli. Kita vertus, jei jūsų partneris nuolat skaudina jus žodžiais ir veiksmais, turite teisę pareikalauti, kad toks elgesys liautųsi – jūs ne bokso kriaušė.

Domėkitės depresija – jos priežastimis, skirtingais tipais, simptomais, gydymo(si) galimybėmis. Tai ypač svarbu, jei pirmą kartą susiduriate su artimo žmogaus depresija. Literatūros apie tai išties gausu, atsirinkite kompetentingų autorių knygas ar straipsnius. Visgi tai neturi tapti vienintele jūsų lektūra.

Realistiškai žiūrėkite į tai, kiek jūs galite padėti savo partneriui. Jūs negalite išgydyti mylimo žmogaus ligos. Jūs negalite nupirkti ar pasakyti, ar padaryti ko nors, kas išgydytų jūsų partnerio depresiją. Būkite palaikantys ir suprantantys, tačiau vienintelis realus veiksmas, kurį galite padaryti siekdami partnerio pasveikimo – įkalbėti jį nueiti pas specialistą ir palaikyti gydymo etape.

Prašykite šeimos ir draugų pagalbos. Jei jūsų partneris sirgtų fiziškai, tikriausiai nesidrovėtumėte prašyti pagalbos, kaip ir artimieji nesidrovėtų pagalbą siūlyti. Tačiau kai jūsų partneris serga depresija, kitiems gali net nešauti į galvą (nebent patys yra su tuo susidūrę), jog tai panašu į fizinę ligą, kad galbūt jums reikia pagalbos buityje ar rūpinantis vaikais.

Jūs esate partnerio slaugytojas, ypač jei ji ar jis serga sunkia depresijos forma. Slaugytojai turi poilsio dienų. Jūs taip pat turite kartkartėmis atsitraukti nuo šių pareigų, pailsėti ir nuveikti ką nors savo malonumui.

Turėkite omenyje, kad depresija – „užkrečiama“. Galbūt tai skamba kvailai, tačiau labai dažnai depresija sergančiojo artimieji taip pat suserga depresija. Stebėkite save ir kitus šeimos narius, jei reikia – pasikonsultuokite su specialistu.

Lankykitės pas psichologą ar psichoterapeutą. Savaime suprantama, kad jūsų sergantis partneris turėtų lankytis pas specialistą, galbūt jūs kartais lankotės ten kartu, tačiau turėtumėte turėti savo specialistą, kuris būtų objektyvus esamoje situacijoje ir jus palaikytų. Specialistas jums padės atrasti kasdienio bendravimo ir elgimosi su antrąja puse strategijų, įveikti iškylančius sunkumus gyvenant su depresija sergančiu žmogumi.

Nustatykite ribas. Ar jūs būsite su savo antrąja puse, nepaisydami nieko? Kaip elgsitės, jei jūsų partneris atsisakys pagalbos ir gydymo? Ribos – asmeninis jūsų pačių sprendimas. Neturėtumėte jo naudoti kaip ultimatumo depresija sergančiam žmogui („Jei nesigydysi – paliksiu tave“), nieko gero tai neduos.

Rūpinkitės savo fizine sveikata. Norėdami nepasiduoti stresui, išlikti darbingi ir aktyvūs, turite gerai maitintis ir mankštintis.

Pagal healthcentral.com parengė Diana Gancevskaitė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: depresija
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų